Esimese operatoori pilt
Mürgistusteabekeskuse logo

Infoliin on avatud E 9.00 – 21.00, T-P ööpäevaringselt nii elanikele kui ka tervishoiutöötajatele.
Telefoniliinile helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga.

Välisriigist helistades (+372 ) 7943 794 .

Teise operatoori pilt
vahekoht

Putkede taimemahlaga kokkupuutunud nahka tuleb kaitsta 48 tundi UV kiirguse eest

06. juuli 2011

Taimemahl sisaldab psoraleene, mis ärritab nahka ja limaskesti. Psoraleenid imenduvad purunenud taimerakkudest mõne minutiga ja kinnituvad naharakkude tuuma ja rakukoesse sidudes tugevalt päikese ultraviolettkiirgust. Kiirguse energia vabaneb soojuse ja keemilise reaktsioonina. Tekib nn. , mis väljendub naha . Allergiline nahk reageerib fotosensibiliseerivatele taimedele väga ägedalt.

Kokkupuute kohtades tekib paistetus ja villid -  juhul kui taimemahla ei pesta koheselt ära ja nahka ei kaitsta ultraviolettkiirguse eest vähemalt 48 tunni vältel.

Sümptomid tekivad tavaliselt 18-24 tunni, maksimaalselt 2-3 ööpäeva möödudes ekspositsioonist UV-kiirgusele. Villid lähevad katki paari päevaga, kuid nende armid kaovad alles ühe-kahe aasta jooksul. Armid võivad ka pigmenteeruda.

Kui psoraleen pääseb sügavale nahka, võivad pigmendilaigud muutuda valgeteks laikudeks, millele päike enam peale ei hakka.

RAVI:

Nahk pesta jaheda veega ning vältida tugevat hõõrumist.

Psoraleeniga toiminud kokkupuute korral  saab vältida sümptomite vallandumist, kaitstes nahka  ultraviolettkiirguse (päikesevalguse) eest vähemalt 48 tunni vältel.

Fütofotodermatiiti ravitakse kortikosteroidsalviga. Ravi alguses võib tekkida vajadus niiskete mähiste kasutamiseks.