Esimese operatoori pilt
Mürgistusteabekeskuse logo

Infoliin on avatud ööpäevaringselt kõikidel nädalapäevadel nii elanikele kui ka tervishoiutöötajatele.
Telefoniliinile helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga.

Välisriigist helistades (+372 ) 7943 794 .

Teise operatoori pilt

Mürgistusohud pühade ajal

Erinevaid pühasid iseloomustab mürgistusjuhtude, eriti just laste mürgistusjuhtude, arvu suurenemine. Laste mürgistusjuhtude arvu suurenemine võib olla tingitud mitmete faktorite koostoimest:

lapsevanematel ei ole pühadeaegseid ettevalmistusi tehes piisavalt aega pöörata tähelepanu väikelastele, kelle kätte satuvad neile ohtlikud ained; pühade ajal tuuakse koju huvitavaid ja lastele uudseid taimi, aineid jne, mis tekitavad väikelastes huvi, neid suhu toppides maitsma; pühade ajal tarbitakse sageli ka alkoholi ning peotujus ei jälgita lapsi piisava hoolikusega, mistõttu suureneb ka laste alkoholimürgistuste tekke oht. NB! Lastel võib ka väike kogus alkoholi põhjustada rasket mürgistust.

Just jõulupühade ajal suureneb hüppeliselt täiskasvanute enesetappude, enesetapukatsete ja alkoholimürgistuste hulk. Sellest tulenevalt palume teil hoida oma lähedastel silm peal ja järgida mõningaid meiepoolseid soovitusi:

ära jäta märkimisväärses alkohoolses joobes sõpra järelvalveta ja jälgi et ta jääks magama külili asendis (selili magades suureneb tunduvalt omaenese oksemassidesse lämbuse oht); ära tarbi tundmatu päritoluga alkoholi (võib olla tegemist metanooli sisaldava salaviinaga). Samuti ära tarbi baarides alkoholi, mida ei ole originaalpakendist avatud teie silme all ega joo korraks suvalise laua peale jäetud klaasist; ära jäta depressiivset sõpra/sugulast pühadeks üksinda (võivad tekkida enesetapumõtted).

Valdavalt on pühade ajal tekkivad küsimused järgmiste mittemürgiste taimede/toodete kohta:

ardiisia, jõulukaktus ja kalanhoe ei ole mürgised; jõulutäht on paikselt ärritava toimega - maitsmise korral võib põhjustada suu limaskesta ärritust ning seedehäireid; ratsuritäht, hüatsint ja asalea on mürgised, kuid maitsmine ei põhjusta mürgistust; säraküünalde imemine on ohutu. Sisaldavad baariumnitraati, mis võib sööduna põhjustada seedehäireid. Kui on söödud üle 2 cm, tuleb manustada aktiivsütt; tehislumi, geel- ja vahaküünlad on maitstuna ohutud; jõuluehete imemine, suhu toppimine laste poolt ei ole mürgistusriskilt ohtlik, kuna nende kaunistamiseks kasutatud värvid on ohutud. Ettevaatust: mehhaanilise vigastuse oht! tuletikud - alla 20 tuletikupea söömist peetakse ohutuks; praetermomeetrid ei sisalda elavhõbedat, vaid punaseks või siniseks värvitud petrooleumitooteid. Praadi võib süüa ka siis kui termomeeter on purunenud. Värvunud osa tuleks muidugi ära lõigata.