Esimese operatoori pilt
Mürgistusteabekeskuse logo

Infoliin on avatud ööpäevaringselt kõikidel nädalapäevadel nii elanikele kui ka tervishoiutöötajatele.
Telefoniliinile helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga.

Välisriigist helistades (+372 ) 7943 794 .

Teise operatoori pilt

Ettevaatust: popperid!

Alküülnitritid (amüül, butüül, isopropüül) on toatemperatuuril lenduvad värvitud või kollased vedelikud. Tegemist on puuviljalõhnaliste nitraathapete estritega, mida tuntakse ka hüüdnimega „poppers“. Uimasti nimetus tuleneb amüülnitriteid sisaldavate kapslite purustamisel tekkivast helist. (1) Amüülnitriteid kuritarvitatakse seksuaalse võimekuse suurendamiseks, aga ka heaolutunde ning hallutsinogeense toime saavutamiseks (2)

Isopropüülnitritite ohtlikkus inimestele

Amüülnitritite vasodilateerivat toimet kirjeldati esmakordselt 1859. aastal. Kirjeldatud toime tõttu osutus aine efektiivseks stenokardiliste kaebuste leevendamisel. Alates 1937. aastast kuni 1960. aastani olid amüülnitritid USA-s retseptiravimid.

1960.-ndatel aastatel hakkasid nitroglütseriini sisaldavad keelealused tabletid, nahale kantavad salvid ning plaastrid asendama amüülnitriteid. 1960.-ndate lõpus märkasid apteekrid ning ravimite tootjad laialdast amüülnitritite ostmist noorte tervete meeste poolt, mistõttu muudeti aine taas retseptiravimiks. Sellest ajast alates on aine n.ö põrandaalune kaubandus väga levinud. Amüülnitriteid ei kasutata enam stenokardia ravis, kuid kasutatati veel lähiminevikus tsüaniidimürgistuse ravis antidoodina, kuna aine toodab methemoglobiini, millel arvati olevat suurem afiinsus tsüaniidi suhtes ning seeläbi seob seda organismis. (1) Tänapäeval on aine ka antidoodina leitud olevat väheefektiivne ning on  antidoodi nimistutest eemaldatud.

Kui amüülnitritite kättesaadavus apteekides vähenes hakati butüülnitriteid turustama erinevate kodus kasutatavate kemikaalidena (nt. õhuvärskendajate). (1) Kuna aga ilmnes, et butüülnitritid inhaleerituna põhjustasid paljusid raskeid kõrvaltoimeid keelustas USA Kongress aine turustamise ja jaemüügi (v.a mõningate kemikaalide tootmises kasutamise) seadusega „Anti-Drug Abuse Act of 1988“. Kuna aga seadusega oli keelustatud vaid butüülnitrit, hakkasid tootjad turustama õhuvärskendajate nime all teisi nitriteid nagu nt. isopropüülnitrit. 1990. aastal keelustas Kongress alküülnitritite tootmise ja turustamise. (1)

Äge mürgistus põhjustab inimorganismis veresoonte laienemist ning sellest tulenevat näopunetust, nägemise hägustumist, südamepekslemist, vererõhu langust ning teadvuskaotust. Krooniline tarvitamine võib põhjustada methemoglobineemiat, sõltuvust. (2)

Samal teemal meedias: Poppers - süütu lõbustus või toksikomaania ööklubides?