Eeterlikud õlid

Mürgistused eeterlikest õlidest

Eestis on inimestel võimalik kasutada enam kui 100 erinevate nimetustega
ja/ või toimeainetega eeterlikke õlisid. Lisaks tuuakse neid kaasa reisidelt.

Mitmesugused eeterlikud õlid on juba vanast ajast populaarsed kodused ravivahendid. Neid kasutatakse nii nahale määrimiseks, aurude tegemiseks kui vannivee lisandina. Kuna tegemist on loodustoodetega,  peab enamus tarvitajaid neid ohututeks ja kasutab julgesti ka väikestel lastel. Ometi on tegu ainetega, mis ettevaatamatul kasutamisel võivad põhjustada ägedat mürgistust nii suukaudselt tarvitatuna, auruna hingatuna kui nahale määrituna. 

"Looduslik" ei võrdu ohutuga

Eeterlike õlide kasutamisel tasub silmas pidada, et antud õlid on lenduvad ja lõhnavad estrite, aldehüüdide, ketoonide ja tärpentiinide segud. Neid saadakse taimedest ekstraheerimise ning sünteetilise valmistamise teel. Sellest tuleneb nende nimetus „looduslik“, mis väga tugevatoimeliste toodete puhul on 100 protsendilised. Eeterlike õlidega toimetamisel tuleb kindlasti tähele panna, et antud õlides olev toimeaine kogus 1 tilgas sõltub oluliselt vastavast õlist, see pole erinevate õlide korral sama annus.

 

Lisaks võib erinevad eeterlikud õlid omada erinevaid toimeid inimese organismile, näiteks tsitronellaõli on ärritava ja fotosensibiliseeriva toimega. Lisaks on õlisid, mis põhjustavad seespidisel tarvitamisel näiteks atsetaminofeeni (paratsetamooli) mürgistusele sarnaselt maksatoksilisust. Eeterlikud õlid ärritavad limaskesti ja seedetrakti, põhjustades iiveldust ja oksendamist. 

On oluline teada, et lapsed on eeterlikele õlidele tundlikumad kui täiskasvanud. Suurema annuse korral tekib uimasus, kesknärvisüsteemi pärssumine, võivad ilmneda krambid ja südamerütmihäireid. Juba 2-3 ml puhast eukalüptiõli on suukaudsel manustamisel põhjustanud kesknärvisüsteemi häireid ja 5 ml teadvuse kaotust. Eeterlike õlide inhalatsioonivahendina kasutamisel on imikutel saadud ohtlikke kopsuvigastusi. Nimelt kopsude kaudu jõuavad eeterlikud õlid difusiooni teel kopsu alveoolide pinnale, häirides hapniku omastamisel elutähtsa surfaktandi tööd. 

Eeterlikke õlisid müüakse ka lahjendatuna, ka etanooli lahuste kujul (sisaldavad näiteks 10-20 % eeterlikku õli) ja sobivad tavaliselt piiratud koguses nahale määrimiseks. Alati jälgi, kas pudelis on 100% õli või 10-20 % lahus! Jälgi et eeterlikud õlid, eriti 100%-lised õlid oleksid paigaldatud laste haardeulatusest ohutusse kõrgusesse!!  Eeterlik õli on ravim nagu iga teinegi ja seda tuleb kasutada vastavalt juhendile, välispidiselt.

Esmaabi

  • Kui eeterlikku õli on eksikombel mõni tilk neelatud, piisab suu korralikust loputamisest ja kodusest jälgimisest.
  • Õliga määrdunud riided eemalda kohe, nahale sattunud õli pesta maha vee ja seebiga.
  • Silma sattumisel loputada silma voolava veega 15 minutit.
  • Kui valu ja pisaravool ei lakka, tuleb pöörduda silmaarsti poole.
  • Kui neelatud on suurem kogus, või tekivad sümptomid peale auru või eeterliku õliga määrimist, helista ☎️ 16662!
  • Juhul kui kannatanu kaotab teadvuse: kutsu kiirabi ☎️ 112!

Samal teemal meedias:

 

Pane tähele!

Eesti looduslikus keskkonnas on mitmeid inimese organismile eluohtlikke aineid, mis on kindlasti 100% looduslikud, ent nende toimed on inimorganismile eluks sobimatud. Samuti on Eesti looduses hulgaliselt eluohtlikke muid taimi ja esineb ka surmaga lõppenud mürgistusi nende taimede söömisel või antud taimede toimeainete oskamatul kasutamisel. Keegi ei kahtle väites, et nt valge või roheline kärbseseen, sügislill, rabarberi leht jne on looduslikud, ent inimestes on salvestunud ka teadmine nende ohtudest inimorganismile.