16.-20. märts toimub mürgistusennetuse nädal

N, 07/01/2021 - 14:36

Märtsi kolmandal nädalal tähistatakse mürgistusennetuse nädalat, mille fookuses on laste mürgistused vanemate ravimitega,  kemikaalid vales pakendis ja nikotiinitooted mürgistuse põhjustajana.

 „Nädala eesmärgiks on teavitada inimesi igapäevastest mürgistusohtudest ning anda soovitusi, kuidas neid vältida.  Keskendume tavapäraselt kolmele teemale, mille puhul näeme, et inimestel on vaja rohkemat informatsiooni nii ohtude kui esmaabi kohta,“ selgitas Mare Oder, terviseameti mürgistusteabekeskuse juht.

„Kõige enam juhtub mürgistusi kuni 3-aastaste lastega, aina enam tõuseb kuni 1-aastaste laste mürgistuste arv,“ selgitas Oder. „Lastemürgistused on infoliinil iga teine kõne. Nagu ka iga teine kõne on kemikaalidest ja iga kolmas kõne ravimimürgistustest,“ lisas ta.

Lisaks mürgistusteabekeskusele tegelevad mürgistuste ravimisega ka kiirabispetsialistid ja haiglad, keda kõneliiniga nõustatakse ning kes mürgistusennetusnädalal hea meelega oma kogemustest räägivad.

Nädala teemad jagunevad järgmiselt:

  • esmaspäev, 16.03. – Laste mürgistused (vana)vanemate ravimitega, (sh ohud majapidamistest, kus tavapäraselt lapsed ei viibi, ennetamise võimalused).
  • teisipäev, 17.03. - Täiskasvanuid ohustavad ümbervalatud kemikaalid, lapsi aga kättesaadavad värvilised originaalpakendid (kemikaalide ohutu kasutamine, õnnetuste põhjused, ärahoidmisvõimalused).
  • kolmapäev, 18.03. – Nikotiinitoode ei ole lapsele ohutu (kättesaadavus lastel, teismelistel): õnnetuste olemus, õige tegutsemistaktika.

„Kindlasti soovime ka meenutada, et meil tegutseb ööpäevaringne infoliin 16662, kust saab alati abi küsida, kui  kahtlustatakse mürgistusjuhtumit.  Telefoniliinile helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga (välisriigist helistades +372 79 43 79 4). Mürgistusinfoliinile võib helistada mistahes ägedas faasis oleva mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral (nt kodukeemia; taimekaitsevahendid ja väetised; putuka- ja näriliste tõrjevahendid; kosmeetika ja loodustooted; ravimid, narkootilised ained; seened, taimed, marjad; mürgiste loomade hammustused; mürkgaasid; alkoholid, reisidel tekkinud mürgistused),“ julgustas Oder.

Enam kui 90% mürgistustest juhtub kodus. Parim kaitse on ühelt poolt õpetada lastele mürgistusohte juba esimeste sõnade õpetamisega ning oluline on ka kemikaalide, nikotiinitoodete ja ravimite paigutamine lukustatavatesse kappidesse. Sellised tegevused on ühtviisi olulised nii lastega peredes kui ka eakate inimeste kodudes.

Mürgistusteabekeskuse missioon on mürgistusjuhtumitest tingitud haigestumiste, tervisekahjustuste ja suremuse vähendamine ning mürgistusalase info kättesaadavuse edendamine.

Lisainfo: