Ettevaatust sääsetõrjevahenditega – sääskede mürgitamine võib lõppeda iseenda mürgitamisega!

K, 27/03/2024 - 17:03

Sääsed tulevad ilmade soojenedes alati välja ootamatult. Nii ilmub kevadhooajal ka poelettidele lai valik sääsetõrjevahendeid. Paljud aga ei tea, et sääski tõrjudes on võimalik ka iseennast mürgitada.

Mürgistusinfoliinile 16662 tehtud tõrjevahenditega seotud kõnedest moodustavad 33% erinevate putukamürkidega, sealhulgas sääsetõrjevahenditega seotud juhtumid. “Meieni on jõudnud juhtumeid, kus matkal olles lastakse häirivalt pinisevate putukate kõrvaldamiseks telk sääsetõrjet täis ning siis veedetakse öö enda tekitatud gaasikambris,” räägib Terviseameti Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder, “järgmisel päeval kurdetakse kehva enesetunnet ja ei osata kahtlustadagi, et see võib olla sääsetõrjevahendi kasutamisest.”

Päeval sääsemürgiga kokkumääritud ihu tuleb õhtul vee ja seebiga korralikult puhtaks pesta. Nimelt tekivad nahapooridesse kogumikud, kust imendub mürkaine jätkuvalt organismi. “Kuue tunni pärast on pool nahale kantud mürkainest juba organismi imendunud,” selgitab Oder.

Millal kahtlustada, et kehv enesetunne võib olla seotud hoopis sääsemürgiga?

“Kuna sääsetõrjevahendist saadud mürgistust ei osata alati kahtlustada, aetakse kehva enesetunnet ja oksendamist segamini näiteks toidumürgitusega,” sõnas Oder. Tõrjevahendist saadud mürgistuse võimalikeks sümptomiteks on iiveldus, oksendamine, kõhuvalu ja kõhulahtisus. Raskemat mürgistust põhjustavad ennekõike tooted, mis sisaldavad dietüültoluamiidi, teisisõnu detamiidi ehk DEETi. Sääsetõrjevahendist võib mürgistuse saada ka siis, kui sääsetõrjevahendiga kaetud käega pistetakse endale näiteks toitu suhu.

Eriti hästi ja kiirelt imendub DEET suu kaudu ning raske mürgistuse korral ilmnevad sümptomid juba poole tunni pärast. Ka naha kaudu imendub mürk hästi. Veelgi enam – mürk võib nahas ja rasvkoes püsida koguni üks kuni kaks kuud, imbudes järk-järgult naha kaudu organismi.

“Sääsemürgid on eriti ohtlikud väikelastele, eakatele ning rasedatele, kelle organism reageerib sääsemürkidele tugevamalt,” sõnas Oder. Tõrjevahendi puhul tuleks valida toode, mis ei sisalda DEETi ning on seega vähem mürgine ja ka lastele sobivam. Sellised on sääsetõrjevahendid, mis sisaldavad näiteks ikaridiini või on toodetud püretriinide või eeterlike õlide baasil. Ka need tõrjevahendid imenduvad muidu hästi seedetraktist, nahalt, limaskestadelt ning põhjustavad mürgistust, küll aga on need mürgistused võrreldes DEETi sisaldavate tõrjevahenditega kergemad ja mööduvad kiiremini.

Kuidas sääsetõrjevahendit õigesti kasutada?

Kõigepealt tuleb tutvuda toote kasutusjuhendiga. Oluline on, et ei liialdataks end sääsetõrjevahendiga kokku määrides. Samuti ei tohi kanda katmata nahale palju tõrjevahendit. Päeval sääsemürgiga kokkumääritud ihu tuleb õhtul vee ja seebiga korralikult puhtaks pesta – vastasel juhul imendub mürkaine organismi.

Laste puhul tuleb olla eriti ettevaatlik ning soovitatav on vältida pihustatavate tõrjevahendite kasutamist, sest nii on suurem oht kahjulikku mürki sissehingata. “Müüakse ka rullikuga sääsetõrjevahendeid, mis toimivad samuti putukate tõrjel efektiivselt ning neid on ohutum ja mugavam ihule määrida ilma mürkaine suhu, silma või ninna sattumata,” sõnas Oder.

Mida teha, kui kahtlustad mürgistust?

Tõrjevahenditest põhjustatud mürgistusest annavad märku hingamisteede ärritus, iiveldus, oksendamine, kõhuvalu ja kõhulahtisus. Juhul, kui kannatanul on tõrjevahendi sissehingamisest hingamisteede ärritus, näiteks tugev köha, süvenevad hingamisega seotud kaebused või oksendamine, uimasus, segasus, siis tuleb kannatanu toimetada haiglasse või raske mürgistuse korral kutsuda kiirabi. Kui sääsetõrjevahend satub suhu, tuleb loputada suu ning anda kannatanule väikeste lonksudena vett, et kemikaali lahjendada. Sääsetõrjevahendi silma sattumise korral tuleb silmi loputada rohke veega minimaalselt 15 minutit.

Mürgistuse või selle kahtluse korral tasub julgelt helistada mürgistusinfoliinile 16662, et saada selgust olukorra ohtlikkusest ning edasisi tegevusjuhiseid. Helistamine on anonüümne ning nõuandeliin on avatud ööpäev läbi.