Järgmisel nädalal 15.-19.märtsini toimub mürgistusennetusnädal

P, 14/03/2021 - 17:21

Igal aastal on mürgistusennetusnädala fookuses kolm olulist mürgistusteemat, milles jagatakse nõuandeid ennetuseks ja targaks toimimiseks.

2021.aastal pöörame tähelepanu:

Seentest tingitud mürgistused

Oluline:

  • Möödunud aastal käis varasemaga võrreldes palju enam inimesi seenel, mistõttu juhtus ka mürgistusi rohkem. Meilegi üllatusena leidus hulk seenelisi, kes korjasid ära kõik ette juhtunud seened. Osalt polnud seenelised teadlikud, et metsas võib üldse peale täpiliste seente (kärbseseente) veel mürgiseeni olla. Teine grupp seenelisi plaanisid seened hiljem ära sorteerida, kuid see ei õnnestunud ja tegelikkuses ei õnnestugi, sest korjatud seened on korjatud osaliselt ja lähevad kergelt katki.

     

Eestis on kolm seenehooaega - kevadel, suvel-sügisel ja talvel. Seenemürgistuse oht on kõigi nende ajal.

  • Kevadel on suurim murekoht kevadkogrits, mis on õigesti kupatades söödav, kuid toorelt eluohtlik. Samuti on mürgised kevadkogritsa kupatamisel tekkivad aurud. (Ehk siis on kevadkogrits meil ainuke seen, millest mürgistuse saamiseks ei pea seent sööma.)
  • Suvel ja sügisel on suureks ohuks rakumürke sisaldavad seened (peale valge ja rohelise kärbseseene ka nt vöödikud). Vöödikud võivad tunduda tugeva jalaga head söögiseened, kuid häid söögiseeni on vöödikute hulgas vähe. Enamik neist on mürgised või mittesöödavad, sh leidub nende hulgas tervisele ohtlikke mürgiseid liike.
  • Hilissügisel ja talvel avatakse seenehoidised, kuhu võis juba suvel sattuda mürgiseeni. Sellise mürgistuse vältimiseks tuleb vältida tundmatute seente korjamist.
  • Uuri võimalikke tervisehäireid põhjustavaid seente toimeaineid meie veebist!

Faktid

  • 2020. aastal helistati mürgistusinfoliinile 101 korral seenemürgistusega. Aasta varem oli juhtumeid 41. Peamiseks põhjuseks oli suurem huvi seenel käimise vastu, seejuures ka nende seas, kes varem seenel käinud polnud.
  • Alla 1-aastastel lastel on seenetoite raske seedida ja valdavalt kaasneb sellega pikk ja ebamugav oksendamine. Seega ei pakuta alla aastastele lastele seeneroogi.
  • Seenemürgistuse tõsiduse hindamisel on oluline teada, kui kiiresti pärast seene söömist tekkis seedehäire. Kui see tekkis 30 minutit kuni 2 tundi peale söömist ja selle tulemiks on ainult oksendamine ja muud seedehäired, möödub tervisekaebus tavaliselt järgmiseks päevaks. Tõsisemate juhtumite korral algab oksendamine 4-6 tundi peale söömist ning kindlasti on vaja meditsiinilist abi, sh alati aktiivsöe neelamist.

NB! Kahjuks on levimas valeinfo, et seenemürgistuse korral tuleks okse ja/või allesjäänud toit kokku koguda ja haiglasse analüüsimiseks viia. Sellist analüüsi ei tehta ja seenemürgistuse ravimiseks ei ole see ka vajalik.

  • Seenemürgistuse esmaabiks on vajalik mürgiseen võimalikult kiiresti tuvastada, helistada infoliinile 16662 juhiste saamiseks.
  • Seentest tingitud mürgistusi ravitakse peamiselt esmavalikuna aktiivsöega, ent täpsem raviskeem sõltub juba nii seenemürgist kui inimese üldisest tervislikust seisundist. Kui seedetrakti ärritavate seente söömisel üldiselt pole vaja haiglasse minna, siis rakumürke sisaldavate seente puhul tuleb lühemalt või pikemalt veeta aega ikkagi haiglas.

Kuidas ennetada?

Korja metsast ainult neid seeni, mida kindlasti tunned. Eestis on mitmeid mürgiseeni, mis on söögiseentega äravahetamiseni sarnased.

  • Seeneäppides või veebis olevad seenepildid ei ole piisavad, et nende abil seeni tuvastada. Fotol võib valgus või muud tegurid pilti niivõrd mõjutada, et seene tuvastamine selle järgi pole võimalik. Kui on kahtlus, mis seenega on tegu, siis las jääb seen parem metsa. Parem karta kui kahetseda!

 

Ravimite valest manustamisest tingitud mürgistused

Oluline

Milliliitrid ja milligrammid lähevad tihti segamini. Kui ravimi juhendis on ravimiannus kirjas milligrammides, siis ei tohi ravimi kogust arvestada milliliitrites. Säilita tähelepanelikkus ja küsi õige annustamine üle arstilt või apteekrilt!

Ravimi kasutamise soovitused:

  • Vedela ravimi mõõtmiseks on ainus sobiv vahend kaasasolev mõõdulusikas. Selle asendamine koduse tee- või supilusikaga ei ole mõistlik, sest ravimi kogus peab olema täpne. Ohtlik on manustada  ravimit otse pudelist, sest selliselt ei ole võimalik kogust kindlaks määrata. Lisaks võib pudeli tilgasüsteem alt vedada ning korraga manustatakse otse (lapse) suhu terve pudel. Ravimit soetades hinda annustamise keerukust ja vali selline, millega tuled toime.
  • Mõned vedelal kujul ravimid on mõeldud kasutamiseks inhaleerimise teel ja nende kontsentratsioon on kõrge, mistõttu ei tohi neid alla neelata.

Kuidas ennetada?

Ravimit võttes kontrolli kolm korda:

  1. Pakendit avades kontrollid, kas seal sees on õige rohi.
  2. Ravimit manustades kontrollid, kui palju peab võtma. Pööra erilist tähelepanu mõõtühikule (milliliiter/milligramm – neid ei tohi segamini ajada).
  3. Kohe pärast kasutamist kontrollid, kas ravim on pakendis tagasi ning lastele kättesaamatus kohas.

Faktid:

  • 2020. aastal juhtus 798 ravimimürgistust ja 287 loodustoodete või vitamiinide mürgistusõnnetust. 2019. aastal toimus 689 ravimimürgistust ja 236 loodustoodete või vitamiinide mürgistusõnnetust. 2018. aastal toimus 559 ravimimürgistust ja 185 loodustoodete või vitamiinide mürgistusõnnetust.
  • Kuni 3-aastaste lastega juhtus 2020. aastal 228 ravimimürgistust (suur osa lõppes haiglas). Kokku juhtus kuni 3-aastastega 1529 mürgistust (2019. a. 1217 korral, 2018. aastal 1103 korral).

 

Alla 1-aastaste lastega juhtuvad mürgistused

Oluline

Kümnemilliliitrised pudelid lähevad lihtsasti segamini ja neid ühes kohas hoides on oht haarata vale pudel.

  • 10ml pudelites on näiteks D-vitamiini tilgad, silmatilgad, eeterlikud õlid, elektroonilise sigareti vedelik jpm. Väikelapsele ekslikult antud tilgad valest pudelist võivad lõppeda väga raskete tervisekahjustustega.
  • Tark on hoida ravimid ja muud väikepudelid eraldi, et vältida olukorda, kus kiirustades, pimedas kättpidi kobades või väsimuse tõttu tekkinud tähelepanematuse tagajärjeks on mürgistus. Kõige parem on lastele mõeldud ravimid üldse eraldi hoida.

Kuidas ennetada?

Eksimuste vältimiseks tuleb lapsevanematel luua süsteemid, mis ei vea alt ka siis, kui ollakse väsinud või tuleb toimetada kiirustades.

  • Näiteks tuleb hoida ühes karbis ainult lapse ravimeid, teises enda omi, kolmandas kemikaale (sh ka neid, mis on väikestes ravimisarnastes pudelikestes).

Ravimid ja kemikaalid peavad olema lastele kättesaamatus kohas.

Faktid

Alla aastaste laste mürgistused juhtuvad enamasti lapsevanemate tähelepanematusest, kui segamini aetakse ravimipudel mõne teise pudeliga, manustatakse ka nt ravimit valesti või unustatakse asjad laste vaateulatusest turvalisse kohta panna. Levinud on näiteks ka katlakivi eemaldaja mürgistus, mis tekib juhul, kui keedukannu on pandud katlakivieemaldi ja siis selle veega tehakse piimasegu, teed või perele muud toitu.