Kodudes varitsevad mürgistusohud on ennetatavad

K, 24/01/2024 - 08:36

90% mürgistusi juhtub kodus ja praegusel ajal, kui kodus veedetakse suur osa ajast, on eriti oluline kodused mürgistusohud läbi mõelda. Tänasega lõppeb mürgistusennetusnädal, millega juhitakse tähelepanu aktuaalsetele mürgistusprobleemidele ja nende ennetamise võimalustele.

hoia ravimeid eraldi

„Kõik mürgistused on ennetatavad, kui mõtleme oma tegevused ja kodused süsteemid läbi. Näiteks on viimasel aastal suureks murekohaks kujunenud 10 ml pudelite segamini ajamine, mistõttu on tekkinud mürgistused. Lahendus on lihtne – hoia D-vitamiin või muu pudelikeses olev ravim ja eeterlik õli võimalikult erinevates kohtades. Nii on tõenäoline, et isegi väsimuse või kiirustamise korral satub kätte õige pudel,“ soovitab mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder.

Mürgistuse ennetamise üheks võtmeks on ka head harjumused. „Ravimeid võttes kontrolli kolm korda – kas pakendis on õige ravim, kas võtan õige koguse ja kas ravim sai õigesse kohta tagasi,“ soovitab Mare Oder meetodit, mida järgivad ka tervishoiutöötajad. 

Kui minnakse kodust välja metsa, tasub olla samuti tähelepanelik. Viimane aasta on toonud juurde palju seenehuvilisi, kuid koos sellega on suurenenud ka seenemürgistuste arv. Võrreldes 2019. aastaga helistati 2020. aastal mürgistusinfoliinile 16662 seenemürgistustega seoses 2,5 korda enam. Seenemürgistuste vältimiseks tasub metsa jätta need seened, milles pole täiesti kindel.

Kui mürgistusõnnetus ikkagi juhtub või tekib selle kahtlus, tuleb kohe helistada mürgistusinfoliinile 16662, et saada edasised tegevusjuhised. Telefoniliinile helistamine on anonüümne ja kohaliku kõne hinnaga.

„Mürgistusinfoliinile võib helistada mistahes mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral, olgu selle allikaks kodukeemia, taimekaitsevahendid, väetised, putuka- ja näriliste tõrjevahendid, kosmeetika, loodustooted, ravimid, narkootilised ained, seened, taimed, marjad, mürgiste loomade hammustused, mürkgaasid, alkoholid või reisidel tekkinud mürgistused,“ julgustas Oder. Igaüks saab end mürgistusohtudega kurssi viia veebilehe www.16662.ee abil.

Mürgistusteabekeskuse missioon on mürgistusjuhtumitest tingitud haigestumiste, tervisekahjustuste ja suremuse vähendamine ning mürgistusalase info kättesaadavuse edendamine. Terviseameti Mürgistusteabekeskus on liitunud „Aga mina“ eeskujuliikumisega, mille tegevused toetavad tervislikuma ja turvalisema tuleviku kujundamist. Mürgistusennetusnädal toimub igal aastal märtsi kolmandal nädalal. Mürgistusennetusnädala ellukutsumise eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust mürgistustest, vähendada mürgistuste arvu ning arendada ennetustegevust.