Oma ravim võib tekitada mürgistuse, kui seda võtta liiga palju

K, 23/03/2022 - 19:18

Ravimite topelt või mitmekordse võtmisega seotud mürgistused moodustasid 39% kõigist üle 65-aastaste inimeste mürgistusnõustamistest. Paljudel kordadel võetakse ravimeid ette nähtust rohkem hajameelsuse tõttu.

„Meile helistatakse sageli olukorras, kus eakas on võtnud ravimeid topelt, sest tal ununes, et oli juba võtnud. Mõnel juhul on niimoodi võetud lausa mitmekordne päevane kogus tablette. Selliste juhtumite välistamiseks tasub sisse seada kindel süsteem, mis aitaks ravimite võtmisel arvet pidada,“ soovitas Terviseameti Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder.

„Ravimite topelt võtmisi juhtub nii eakatel iseseisvalt kui ka lähedase abiga. Näiteks juhtub, et kaks pereliiget annavad mõlemad eakale lähedasele ravimit, sest ei tea, et teine juba andis. Sellised juhtumid inimlikud eksimused, mida on aga õige käitumisega võimalik ennetada,“ ütles Mare Oder.

Ravimite topelt võtmise vältimiseks on mitmeid võimalusi – kalendrisse või muusse märkmikusse märke tegemine, ravimijaoturi kasutamine või erinevad nutirakendused. „Oluline on, et inimene leiaks endale sobiva süsteemi ja seda järjepidevalt kasutaks. Meie kogemusel on vähem muresid ravimijaoturite kasutajatel,“ ütles Mare Oder.

Kui ravimeid siiski mitmekordselt võetakse või on selle kahtlus, tuleb helistada ööpäevaringsele mürgistusinfoliinile 16662. Spetsialistid aitavad teha kindlaks, kas juhtunud õnnetus on ohtlik ja kuidas edasi käituda. Infoliinilt saab abi nii eesti kui ka vene keeles. Infoliinile helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga (välisriigist helistades +372 79 43 79 4).

 

Mürgistusennetusnädal toimub igal aastal märtsi kolmandal nädalal ja sellega tähistatakse maailma esimese mürgistusteabekeskuse käivitamist Ameerikas 1961. aastal. Mürgistusennetusnädala ellukutsumise eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust mürgistustest, vähendada mürgistuste arvu ning arendada ennetustegevust.

salvesta number 16662