Pakendite segi ajamine on sage eakate mürgistuste põhjus

N, 25/08/2022 - 10:36

Üle 65-aastastega juhtunud mürgistusõnnetuste peamiseks põhjuseks on ravimite ja kemikaalide pakendite segi ajamine või ravimi vales doosis võtmine. Vale ravimi või kemikaali võtmine on aga ennetatav.

„Ravimi võtmisel tuleb olla hoolas. Eakate puhul tähendab see, et prillid tuleb panna ette ja tuli põlemaRavimite valesti võtmist aitab ennetada ka see, kui iga ravimit hoitakse tema originaalpakendis või ravimijaotajas, mitte ei panda erinevaid tabletilehti ühte karpi kokku. Eakate nooremad sugulased ja sõbrad saavad aidata luua eksimiskindlad tingimused ravimite võtmiseks,“ selgitab Terviseameti Mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder.

Ravimit võta teadlikult ja ohutult!

  • - Pane tuli põlema ja prillid ette;
  • - Veendu, et võtad õiget ravimit ja loe alati pakendil olevat kirja;
  • - Ära hoia erinevaid ravimeid ühes pakendis!

„Eakate seas tuleb sagedasti ette ka mürgistusõnnetusi koduste kemikaalidega. Mürgistusteabekeskuseni on jõudnud juhtumid, kus segi on aetud koduste kemikaalide ja toiduainete pakendid ning kogemata joodud näiteks nõudepesuvahendit või vedelseepi. Mürgistusõnnetusi soodustab see, kui kemikaalid valatakse ümber joogipudelitesse. Kodus tuleb jätta kemikaalid originaalpakenditesse ning hoida neid toiduainetest eraldi,“ kirjeldab Mare Oder.

Kemikaale kasutades järgi neid soovitusi:

  • - Jälgi hoolikalt pudelile kirjutatut, sest sarnastes pudelites võivad olla täiesti erinevad vahendid;
  • - Hoiusta kemikaalid toiduainetest ja -nõudest selgelt eraldi;
  • - Ära kalla kemikaali teise pudelisse ümber;
  • - Tugevaid kemikaale kasutades kanna kindlasti kummikindaid ja maski, sest kemikaal võib sattuda nahale või eritada mürgiseid aure;
  • - Ära sega kemikaale omavahel, sest tekkinud reaktsioonist võib saada mürgistuse!

Mürgistuse või selle kahtluse korral helista ööpäevaringsele mürgistusinfoliinile 16662. Infoliinile helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga.