Taimi-marju ei tohi suhu pista enne, kui on kindel, et need on söödavad

R, 24/03/2023 - 15:26

Enne loodusesse minekut lepi lapsega kokku, et kevadlilled ei ole söömiseks ning taime ega marja ei tohi suhu pista enne, kui laps on küsinud - kas see on söödav. Samuti leidub paljudes aedades kultuurtaimi, mille lehed, okkad ja marjad on mürgised.

„Kevadel tärkavad lilled on ilusad ja väikelaste jaoks põnevad, kuid võivad põhjustada ärritust nii suu limaskestal kui ka nahal,“ selgitab mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder. Suhu sattunud lumi-, märtsikellukese, sinilille või siniliilia taimeosad võivad tekitada limaskesta ärritust. 

Väga ettevaatlik peab olema ülase ja piibelehega ning kevadel tärkav sügislill on suisa eluohtlikult mürgine. Samuti tasub kevadlilledest kimpu tehes meeles pidada, et lillede mahl võib ärritada nahka ja silmi ning põhjustada allergilist löövet. 

Enamasti ei tekita mõne õie, marja või lehe maitsmine ägedat mürgistust, kuid on ohtlikke erandeid. „Kui laps läheb aeda või parki mängima, siis tuleb talle eelnevalt selgitada, et taimi ja marju ei tohi suhu pista enne, kui on vanemate käest küsitud, kas need on söödavad,“ paneb Mare Oder lastevanematele südamele.

tundmatuid taimi ja marju ei pista suhu