Kas suvel, mil paljud lapsed koolivaheajal üksi kodus, on mürgistusjuhtumeid enam?

Eelkõige tuleb märkida, et lastemürgistused juhtuvad enam vanuses kuni 3 eluaastat, mil laps alles avastab maailma ja tulenevalt arenguperioodist liigub kõik leitu esimesena suhu. Selles vanuses lapsed ei oska veel karta uut ja tundmatut. Kuna nii väikseid lapsi naljalt koju üksi ei jäeta, ei mõjuta ka lasteaedade kollektiivpuhkused nende mürgistusjuhtumite sagedust.

16662 infoliinile on suveperioodidel saabunud enam kõnesid vanavanematelt, kelle hoole alla on laps jäetud. Südame- ja vererõhutablettidest tulenevad tõsised mürgistusjuhtumid on üks valdkond. Teine suurem grupp kõnesid on tingitud ühekordses annuses ohutute preparaatide, vitamiinide, erinevate toidulisandite neelamisest. Erandiks selles grupis on vaid rauda sisaldavad vitamiinid ja toidulisandid, mis põhjustavad ka ühekordses annuses tõsise mürgistuse. Kolmas nö koolivaheajal toimunud mürgistusnõustamiste grupp on ravimid, mis antakse lapsele suvekodusse kaasa igaks juhuks. Need on erinevad allergiaravimid. Neid on lapsed kappidest leidnud iseseisvalt, aga neid on antud ka vanavanemate poolt kahe- ja kolmekordse annusena, et nt last piinav sügelev lööve ikka kindla peale ära kaoks.

Tavaliselt on vanavanema poolt korraks tähelepanuta jäetud lapse võime/oskus ronida kõrgele kapi otsa tulnud täiskasvanule tõelise üllatusena, jättes tähelepanuta tõsiasja, et lapsed on kiired õppima ja nende liikumisaktiivsus võib erineda oluliselt võrreldes viimase külastusega.