Eks erinevate perede köögi- ja vannitoa riiulid sisaldavad erinevaid kemikaale. Neist tõesti tuntuim ja tõsisemaid söövitusi põhjustav on äädikhape. Ent ka vesinik. Lauale unustatud vesinik on ka mürgistuste põhjustaja, eriti, kui rüübata klaasi jäetud vesinikku vee asemel. Kosmeetikatoodetest tasub emadel kõrgemale panna erinevad epilatsioonikreemid, mis on lapsele suhu/silma sattudes kindlalt söövitavad. Teise suurem grupp ohtlikke kosmeetikavahendeid on kunstküüne paigaldamisel kasutatavad lahused ja liimid. Raskeid mürgistusi on mujal maailmas põhjustanud primerid, aga ka tsüanoakrülaatliimide hulka kuuluv küünetippide liim. Meil on mürgistuskõnede põhjal seni taolised mürgistused olnud emade kiire reageerimise tõttu kergemad ning viimasel ajal pigem harva esinevad.
Vannitoas leiavad lapsed üles ka hambapastad, mida meeldiva lõhna ja maitse pärast süüakse. Täpsusta alati hambapastas oleva ja söömisel mürgistust tekitava fluori olemasolu ja helista 16662!
Juba mõnda aega on aga märgata trendi, kus väikeste laste emad keedavad kodudes seepi ning ettevaatusele kutsub selle koostises olev äärmiselt leelise reaktsiooniga seebikivi. Lapse kätte sattudes võib see aine põhjustada talle kannatusi elu lõpuni.
Tuleb märkida, et kõikidest vannitoas ja köögiriiulitel leiduvate kemikaalidega toimuvaid mürgistusi on võimalik vältida. Kõige efektiivsem on igasugune pudel koheselt peale kasutamist kindlalt sulgeda ja luku taha ära panna. Samuti tasub vältida kodudes väga söövitavaid vahendeid ehk siis vedelikke, mille pH on kas alla 2 või üle 11,5. Muidugi soovitame kasutada kemikaale, mis on varustatud lapsekindla korgiga, ent selle avamise õpib laps oma vanemaid jälgides kiiresti. seega veendu taolise korgi avamisel, et oled lapse nägemise ulatusest väljaspool!
Lapse poolt nööppatarei leidmise puhul on ohtlik selle kinnijäämine söögitoru osas, aga võimalik lekkimine (nt kui patarei on juba vana). Selliste kõnede puhul järgneb infoliini eksperdilt kindel soovitus võimalikult kiiresti jõuda haiglasse (saab kutsuda ka kiirabi), kuna patarei söövitab juba lähima tunni jooksul. On esinenud surmajuhtumeid.
Köögiriiulitelt leiavad lapsed ja eakad inimesed nõudepesuvahendeid käsitsi ja masinaga pesuks. Kui inimene on nt nõudepesuvahendit joonud, tuleb võimalikult kiiresti peale esmaabi andmist helistada 16662. Ehkki toode pole pH järgi söövitav, teevad toote inimese organismile söövitavaks selle mitmed vahuained. Söövitusest annavad märku muutunud hääl, neelamistakistus, suurenenud süljevoolus.
Kõik masinapesutabletid (nii nõudepesuks kui riidepesuks) on inimese organimis tugevat söövitust põhjustavad. õnnetuse korral tuleb suu loputada, anda neelamise kontrollimieks väikeste lonksudega vett juua ja kutsuda kiirabi! 112!