16 662 hoiatab: Aastavahetus ja alkohol – ole tähelepanelik!
Terviseameti mürgistuste infoliin 16 662 sai möödunud jõulupühade ajal kokku üle 20 telefonikõne. Valdavalt oli tegemist kodus toimunud mürgistusjuhtudega, kus probleemiks olid kemikaalide väärkasutus, ravimite üledoos või valesti manustatud ravimid. Ühel juhul oli tegu narkootikumide üledoosiga. Enamik helistajatest olid tavakodanikud, kõikidel juhtudel piisas telefoniteel juhiste andmisest, kuidas edasi tegutseda või millele tähelepanu pöörata. Osa kõnedest tuli kiirabitöötajatelt või arstidelt, kes soovisid nõustamist täpsema ravi osas.
Aastavahetusega seotud pühade eel on üheks suureks probleemiks alkohol, selle liigne ja ületarbimine, kus sageli satuvad ohtu ka lapsed. Lastel võib ka väike kogus alkoholi põhjustada raske mürgistuse. Ole laste suhtes tähelepanelik ning korista peale pidustusi kindlasti laualt ära joogid. Hoolitse selle eest, et nähtavasse kohta ei jääks sigarette ega muid nikotiini sisaldavaid tooteid.
Pea meeles, et laste jaoks ohtlikus koguses alkoholi võivad sisalda ka mitmed hooldusvahendid nagu suuhooldusvedelikud, näopuhastus- ja juuksehooldusvahendid ning käte desinfitseerijad.
Kui teie laps on alla neelanud alkoholi, tuleks esimesel võimalusel helistada mürgistuste infoliinile 16 662. Oluline on teada ja edasi öelda, mis tootega oli tegemist, kui palju on seda joodud, millal see juhtus, milline on jooja vanus ja kehakaal ning esmased sümptomid.
Vastavalt saadud infole antakse nõu esmaste esmaabivõtete kohta.
Lisaks lastega juhtuvatele õnnetustele sagenevad pühade ajal ka täiskasvanute alkoholimürgistuste hulk. Halvima ärahoidmiseks jälgige oma lähedasi ja järgige meiepoolseid soovitusi: ära jäta märkimisväärses alkohoolses joobes sõpra järelevalveta, jälgi et ta ei jääks magama selili asendis. Selili magades suureneb tunduvalt omaenese oksemassidesse lämbuse oht.
Ära tarbi tundmatu päritoluga alkoholi, samuti ära joo baarides alkoholi, mida ei ole originaalpakendis avatud teie silme all. Suureks riskiks võib kujuneda joomine laua peale jäetud klaasist. Püüa depressiivsele lähedasele tuge pakkuda, ära jäta teda üksi.
Mürgistuste infoliinile 16 662 helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga, kõnedele vastatakse ööpäevaringselt. Mürgistusteabekeskuses töötavad pikaajalise töökogemusega ja kliinilise toksikoloogia erikoolituse läbinud õed ja arstid, kõnedele vastatakse nii eesti- kui ka vene keeles. Keskuse eesmärgiks on haigestumiste, tervisekahjustuste ja suremuse vähendamine ägedate mürgistusjuhtumite korral.