Katkine elavhõbedatermomeeter

Avaldatud:

Mürgistusteabeliin on sageli saanud kõnesid inimestelt, kellel on juhtunud õnnetus purunenud elavhõbedatermomeetriga. Eriti suurt muret põhjustab selline juhtum just lapsevanematele. Enamasti purunevad elavhõbeda-termomeetrid laste käes mänguhoos või ajal, mil termomeeter on kehatemperatuuri mõõtmiseks neil suus. Kraadiklaasides oleva elavhõbeda väikeses koguses allaneelamine ei põhjusta mürgistusohtu, kuna see ei imendu seedeelundkonnast. Ohtlikuks võivad osutuda hoopis purunenud klaasist tekkinud väikesed klaasikillud, mis võivad vigastada õrna limaskesta.

Kõige sagedamini teeb aga helistajatele muret kuidas käidelda katkisest termomeetrist põrandale välja valgunud metallilist elavhõbedat (kogus umbes 0,5-2gr). Põrandal olev elavhõbe hakkab õhuga kokkupuutel aurustuma ning võib väikeses, soojas ning ventilatsioonita ruumis saavutada toksilise kontsentratsiooni. Mürgistuse teket saab vältida ruumi õhutamisega, elavhõbeda kokkukorjamise ning selle sulgemisega kinnisesse purki/pudelisse/kindlalt suletavasse grip-kotti. Igal juhul tuleb hoiduda elavhõbeda kokkukorjamisest tolmuimejaga, kuna nii pihustub  aurustunud elavhõbe tolmuimejasse ning pihustatakse pikema aja jooksul väljalaskeava kaudu ruumiõhku laiali. Elavhõbeda aur on õhust raskem ning seetõttu on lapsed võrreldes täiskasvanutega kaitsetumas olukorras, kuna nende hingamistsoon asetseb maapinnale lähemal.

Lülitada välja põrandaküte elavhõbeda aurustumise takistamiseks. Ära luba lapsi purunenud elavhõbedakraadiklaasiga saastunud tuppa, lülita sisse ventilatsioon või ava aknad.

Häid nippe elavhõbeda kokkukorjamiseks

Vahendid, mida vajad:

  • Kaanega purki / -pudelit / kindlalt sulguvaid grip-kotte
  • Paberrätikuid
  • Silmatilkade pipetti
  • Toruteipi või habemeajamisvahtu ja väikest pintslit
  • Taskulampi
  1. Esmalt korja kokku klaasikillud ja aseta kogumisnõusse, ka need tuleb viia ohtlike jäätmete kogumiskohta.
  2. Korja kokku paberiserva (või pipeti) abil nähtavad elavhõbedakuulid. Elavhõbe ei imendu läbi naha, seega on ohutu, kui elavhõbe satub koristamise käigus nahale. Elavhõbeda kuulid on äärmiselt kergesti liikuvad ning elavhõbeda kuulikesi on leitud erinevates ruumides väga laial pinnal. Seega on oluline väga tähelepanelik kontroll.
  3. Kõikide elavhõbedakuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada hämaras või täiesti pimedas ruumis taskulambi valgust (elavhõbe on valgusvihus nähtav) ning silmatilkade pipetti väikeste kuulikeste kokkukorjamiseks. Väga väikeste kuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada pintslile pihustatud habemeajamisvahtu (või toruteipi), sellega ettevaatlikult üle põranda tõmmates või patsutades jäävad kuulikesed selle külge kinni. Pintslit saab vahu sees olevate elavhõbedakuulikestega koristamise ajal puhastada paberrätikusse.
  4. Oluline on peale edukat elavhõbeda kokku korjamist tube vähemalt 24 tundi tuulutada!

Kõik kokkukorjatud elavhõbe ning kasutatud vahendid tuleb kindlalt sulgeda plastik-kotti ja/või osaliselt veega täidetud ja korgiga suletavasse pudelisse/purki/grip-kotti ning viia lähimasse ohtlike jäätmete kogumiskohta.

Täiendav info on leitav siit