Kümme nõuannet, et terviserike pühi ei rikuks
Terviseamet soovitab saabuvate pühade ajal oma lähedaste tervist jälgida ning veenduda selles, et regulaarselt ravimeid tarvitavatel inimestel oleksid tarvilikud ravimid jõulude ja aastavahetuse ajal olemas. Samuti soovitab terviseamet vastutustundlikult tarbida nii alkoholi kui toitu.
Terviseameti erakorralise meditsiini osakonna kiirabi peaspetsialist Kalev Pahla sõnul on jõulud ja aastavahetus aeg, mil inimesed on kõrgendatud meeleolus ning liiguvad palju ringi. „Kõige selle juures tuleb olla tähelepanelik enda ja oma lähedaste suhtes, et ootamatud terviseprobleemid või õnnetused ei varjutaks rõõmsaid pühi,“ ütles Kalev Pahla, kelle sõnade kohaselt töötavad nii haiglate erakorralise meditsiini osakonnad kui riigi enam kui 100 kiirabibrigaadi pühadest hoolimata tavapärase töökorralduse alusel. Samuti on töökoormuse suurenemise puhul võimalik rakendada kiirabi lisabrigaade.
Kiirabi töö on pühade paiku mõnikord keerulisem, sest terviserike võib tabada inimest ka väljaspool kodust kaugemal, näiteks renditud maakohas, kus külalisena viibivatel inimestel võib olla raskusi häirekeskusele oma asukoha teatamisega. Seega tuleks endale kindlasti selgeks teha nii asula, küla kui talu nimi. „Kodust välja minnes tuleb veenduda, et kõik vajalikud rohud said ikka kaasa,“ ütles Pahla.
Samuti mõjutab kiirabi ja haiglate erakorralise meditsiini osakondade töökoormust nii erinevate viirushaiguste nagu gripi levik, pühade ajal juhtunud õnnetused ning sel aastal ka tõsisasi, et perearstikeskused on pühade ja nendele eelnevate puhkepäevade tõttu viis päeva järjest suletud.
Terviseameti 10 soovitust, et pühad ohutult ja rõõmsalt peetud saaksid:
- Kui tarvitate regulaarselt ravimeid, veenduge, et pühadeks on kõik vajalikud ravimid olemas. Kui sõidate mitmeks päevaks kodust kaugemale külla, ärge unustage ravimeid kaasa võtta.
- Kui sõidate seltskonnaga linnast välja pikki pühi või aastavahetust nautima kohta, kus te varem pole viibinud, tehke endale kindlasti selgeks selle asula, küla ja talu nimi, kus plaanite pikemalt peatuda – nii saate vajadusel häirekeskust oma asukohast täpselt teavitada.
- Ärge sööge üle ning ärge liialdage alkoholiga - vältige korraga rohke rasvase või magusa toidu söömist, jälgige selles osas ka lapsi.
- Ärge jätke väikelapsi järelevalveta põlevate küünalde ja lahtise tule juurde.
- Ilutulestiku rakette ja muud pürotehnikat kasutage vastavalt juhistele.
- Ärge istuge kunagi autosse kui teate või märkate, et autot juhtima asuv isik on alkoholi tarvitanud.
- Väljas viibides ärge jätke joobnud kaaslast kunagi omapead. Hoolitsege, et kõik jõuaksid turvaliselt ruumi või peopaika tagasi.
- Kui vajate enda või lähedase inimese haigestumise korral nõu, helistage perearsti nõuandetelefonile 1220 (vastab 24 tundi ööpäevas).
- Ootamatult tekkinud terviserikke, trauma või muu kiiret sekkumist vajava õnnetusjuhtumi korral helistage hädaabi numbrile 112.
- Veenduge, et teie kodu on ohutu nii lapsele kui lemmikloomale – lisaks mürgisele jõulu- või ratsuritähele ja koralltomatile võivad lastele ohtu kujutada ka tuletikud, paukherned, patareid, magnetid, valguspulgad ja lumesprei. Mürgistuskahtluse puhul tuleks helistada terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliinile 16662.