KKK

Korduma kippuvad küsimused

Avaldatud:

Infoliinile helistamise kõne on ilma eritasuta, küll aga küsivad teenuse eest tasu sideoperaatorid. Tasu sõltub operaatorist ja on lauatelefonile helistamise hinnaga:

 • Tele2 - mobiiltelefonilt 0,23 €/min KM-ga.
 • Telia - kõneteenusnumbritele helistamisel kehtib fikseeritud tasu (tavahind):
  • Mobiiltelefonilt 0,2316 €/minut KM-ga.
  • Lauatelefonilt: kõnealustustasu (KAT) 0,0317 €/kord + 0,0226 €/minut KM-ga.
 • Elisa - mobiiltelefonilt  0,31 €/min KM-ga.
Avaldatud:

Eesti mürgistusteabekeskuse infoliin 16662 teenindab nii eesti-, vene- kui inglise keeles.

On tavapärane, et kõik mürgistusinfoliinid üle maailma vastavad kõnedele konkreetses riigis peamiselt räägitavas keeles või võimalusel mitmes keeles. 

Avaldatud:

Tõesti, infoliin 16662 teenindab kõiki infoliinile mürgistusküsimusega helistajaid ega küsi kannatanu ega helistaja nime, kodust aadressi. Eelkõige seetõttu, et abi küsija ei jätaks helistamata, kuna kardab tekkinud olukorra mingil moel avalikuks tulemist ning seetõttu võib hädasolija terviseseisund halveneda või inimene jääda üldse ilma abita. Infoliini kõnekeksus salvestab vaid õnnetuse kirjelduse, juba antud esmaabi, infoliini eksperdi poolt antud tegevusjuhised ja muu nõu ning statistiliste eesmärkidel kogutavat infot.

Statistika kogumise eesmärgil küsitakse üksnes kannatanu vanust (lapsel kuni 3.eluaasta lõpuni ka vanust täisaastates ja kuudes), sugu ja helistamise piirkonda maakonna/linna täpsusega. Mürgistuse raskusastme hindamisel ja ravi soovitustel on vajalik teada ka patsiendi kehakaalu.

Infoliini töötajad ei halvusta õnnetusse sattunut ja rakendavad kogu teadmise olukorra lahendamiseks, vajaliku esmaabi, jälgimise ja ravivõtete selgitamiseks. Siiski annab vajaduse korral infoliini ekspert korralduse sõita haiglasse või kutsuda kiirabi.

Avaldatud:

Mürgistusinfoliinile võib helistada mistahes ägedas faasis oleva mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral (nt kodukeemia; taimekaitsevahendid ja väetised; putuka- ja näriliste tõrjevahendid; kosmeetika ja loodustooted; ravimid, narkootilised ained; seened, taimed, marjad; mürgiste loomade hammustused; mürkgaasid; alkoholid). Juhul, kui selgub, et vajalikku nõu (näit. toidumürgistused) ei saa meilt, oskame helistaja ka edasi suunata.

Infoliini peamisteks kasutajateks on väikelaste vanemad, kelle lapsed arenguetapina kuni 3.-4. eluaasta lõpuni avastavad maailma eeskätt läbi selle maitsmise. Seega saab parimal moel teavet infoliinist ja helistamis võimalusest perekoolides ja keskuse hoiatustest meedias erinevate hooajalise mürgistuse levimisel.

Terviseameti mürgistusinfoliinile ☎️ 16662 võimalik helistada ööpäevaringselt ja seda kõikidel nädalapäevadel.

Kui aga kannatanul esinevad teadvushäired, ei hinga, siis tasub koheselt kutsuda kiirabi, helistada ☎️ 112!

Avaldatud:

Eelkõige peame alustama sellest, et Eesti on selles mõttes õnnelik maa, kus pole teada ühtegi eluohtlikku looduslikku mürgilooma. Meie rästikumürgist põhjustatud reaktsioonid on nö paikse toimega ega levi süsteemselt. Ohtlik on rästikumürgist vallandunud allergiline reaktsioon ning hilisem tursete allaneelamisest tingitud vedelikubilansi muutus. Ent siiski on tegu riigi mastaabis ainukese mürgiloomaga.

Ilmselt on inimeste tegevusi, mida sellistes olukordades tehakse, erinevaid. Aga igal juhul on valed 2 asja: abistajate paanika ja kannatanu liikumine.

Hea tegutsemistaktika rästikuhammustuse puhul on kirjas konkreetselt meie kodulehel:

 • Rahusta kannatanut ja palu tal liikumatult lamada. Säilita ise rahu.
 • Muuda hammustuskoht liikumatuks – paigalda kompressiooniside
 • Ära proovi seiklusfilmides nähtule tuginedes hammustuskohta noaga välja lõigata ja ka žguti paigaldamine ei takista mürgi levikut
 • Transpordi kannatanu lähimasse haiglasse. Ära lase kannatanul liikuda!
 • Helista alati mürgistusteabekeskusesse 16662 või häirekeskusesse numbril 112.

Tuleb ka mainida, et enamikel juhtudel ei vaja rästikuhammustus antidooti. Enamgi veel – antidoot võib ise põhjustada eluohtlikku olukorda ning selle manustamine on seetõttu ka haiglates väga läbimõeldud protseduur. Pea meeles, et rästiku hammustuse korral on ohtlikud 2 ajaperioodi.

 

Nii herilase kui ka mesilase mürk sisaldab väikesemolekulilisi aineid, mis tekitavad paikset reaktsiooni. Mürk sisaldab ka suuremolekulilisi proteiine, mis võivad põhjustada allergilisi reaktsioone.

Ja taas on head tegevusjuhised herilase või mesilase nõelamise korral olemas meie kodulehel:

 • hammustuskoht puhastada desinfitseeriva ainega;
 • paikset valulikkust võib leevendada külma vee või jääga;
 • paikse ärrituse leevendamiseks võib kasutada ka lahjat hormoonsalvi;
 • valu leevendamiseks võib tarvitada valuvaigisteid;
 • mesilase nõel tuleks eemaldada võimalikult kiiresti (mõne sekundiga) ja ettevaatlikult, kuna sinna kinnituv mürgipaun on sageli veel tühjenemata (tavaliselt tühjeneb 30 sekundi jooksul). Kõige parem on eemaldada mürginõela kaapides ettevaatlikult nõelamise kohta metallist vahendiga (nt sile juukseklamber, nuga, võti) naha pealt. Tuleb vältida pigistamist, kuna see soodustab mürgi levimist.
Avaldatud:

Erinevate mürgistuste puhul on ravivõtted ka erinevad, ent mitmete mürgistuste korral saab siiski ka ise midagi ette võtta.

Tänasel päeval ei kutsuta esile enam oksendamist ega tehta maoloputust, need esmaabi võtted on liikunud ajaloo arhiivi ega pole leidnud kaasajal enam tõendust, sageli muudavad need mürgistuse kulu halvemaks.

Igas kodus peaks olemas olema aktiivsüsi. See ei maksa palju ning õigete säilitamistingimuste korral praktiliselt aegumatu, ent võib üllatavalt paljude mürgituste korral olla elupäästvaks vahendiks. Igas kodus võiks tablettide arv, mida varuda, võrduda lapse neljakordse kehakaaluga. Näiteks 10kg lapse puhul 40 tabletti. See on kogus, mida võib vaja minna ja mis on efektiivne.
Isegi, kui neid tablette pole vaja kõnealuse pere laste puhul, võib abi vajada naaber või lähedal elav tuttav, kui apteegid on kinni, kaugel või pole inimest, et saaks kiiresti apteeki nende järgi minna.

Kindlasti ei või sellises koguses aktiivsütt lapsele anda ilma mürgistusinfoliiniga konsulteerimiseta, kuna ka aktiivsöel on kõrvaltoimed ning teistpidi ei aita aktiivsüsi kõikide mürgistuste puhul. Seega on taoline soovitus 16662 telefonilt alati põhjendatud. Samuti annab telefoniliinil nõustaja sellisel puhul soovitusi aktiivsöe efektiivseks manustamiseks lastel, kuna neid tablette on pea võimatu väikestel inimestel tervelt neelata.

Avaldatud:

Jah ikka on. Eelkõige suu loputada ja veenduda, et seal ei ole tableti/kemikaalijääke. Seejärel anda väikeste koguste kaupa juua vett, mis lahjendaks allaneelatud mürki. Kindlasti pole mõtet ajada last oksendama, eriti söövitavate ainete puhul on see lausa keelatud. Teistpidi toimuks oksendamise korral uus söögitoru söövitus halvendades seeläbi kannatanu seisundit veelgi.

Tõsise söövituse tunnuseks on alati suurenenud süljevoolus, neelmiatakistus (sageli ei soovi laps suud ka avada) ning sellisel juhul on vajalik lapse kiire transport haiglasse.

Mürgistusinfoliinile 16662 helistamine on mõistlik ka sellistel juhtudel, kui peale kemikaali/tableti neelamist esialgu ja kohe midagi ei juhtunudki või mürgi neelamine pole kindel. Mõned kemikaalid ja ravimid hakkavad toimima pikema aja jooksul ning mõnedel juhtudel on siis sümptomite tekkimisel juba liiga hilja tegutseda.
Ei tasuks häbeneda infoliinile helistamist ka vaid kahtluse korral mürgistusele, kuna helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga, ent võib päästa lapse tervise ja ka elu.

Avaldatud:

Eelkõige tuleb märkida, et lastemürgistused juhtuvad enam vanuses kuni 3 eluaastat, mil laps alles avastab maailma ja tulenevalt arenguperioodist liigub kõik leitu esimesena suhu. Selles vanuses lapsed ei oska veel karta uut ja tundmatut. Kuna nii väikseid lapsi naljalt koju üksi ei jäeta, ei mõjuta ka lasteaedade kollektiivpuhkused nende mürgistusjuhtumite sagedust.

16662 infoliinile on suveperioodidel saabunud enam kõnesid vanavanematelt, kelle hoole alla on laps jäetud. Südame- ja vererõhutablettidest tulenevad tõsised mürgistusjuhtumid on üks valdkond. Teine suurem grupp kõnesid on tingitud ühekordses annuses ohutute preparaatide, vitamiinide, erinevate toidulisandite neelamisest. Erandiks selles grupis on vaid rauda sisaldavad vitamiinid ja toidulisandid, mis põhjustavad ka ühekordses annuses tõsise mürgistuse. Kolmas nö koolivaheajal toimunud mürgistusnõustamiste grupp on ravimid, mis antakse lapsele suvekodusse kaasa igaks juhuks. Need on erinevad allergiaravimid. Neid on lapsed kappidest leidnud iseseisvalt, aga neid on antud ka vanavanemate poolt kahe- ja kolmekordse annusena, et nt last piinav sügelev lööve ikka kindla peale ära kaoks.

Tavaliselt on vanavanema poolt korraks tähelepanuta jäetud lapse võime/oskus ronida kõrgele kapi otsa tulnud täiskasvanule tõelise üllatusena, jättes tähelepanuta tõsiasja, et lapsed on kiired õppima ja nende liikumisaktiivsus võib erineda oluliselt võrreldes viimase külastusega.