Milliliitrid, milligrammid ja mõõdulusikad

Milliliitrid ja milligrammid kipuvad sageli segi minema. Ravimit võttes säilita tähelepanelikkus ning kui vajaliku doosi suhtes jäi midagi selgusetuks, siis küsi õige annustamine üle arstilt või apteekrilt! Kui arsti poolt määratud ravimiannus on kirjas milligrammides, siis tuleb hoolikalt jälgida ravimi etiketilt, et seda ei ajaks segi milliliitritega. Kui ravimi juhendis on ravim määratud inhalatsiooniks, siis seda ravimit ei tohi tarvitada suu kaudu ega vastupidi.

Ravimi kasutamise viisid:

 • Vedela ravimi mõõtmiseks on ainus sobiv vahend ravimiga kaasasolev mõõdulusikas. Selle asendamine koduse tee- või supilusikaga ei ole mõistlik, sest ravimi kogus peab olema täpne - lusikaid on aga mitmes eri mõõdus.
 • Ohtlik on manustada  ravimit otse pudelist, sest selliselt ei ole võimalik kogust kindlaks määrata. Lisaks võib pudeli tilgasüsteemi kasutamine alt vedada ning korraga manustatakse otse suhu terve pudelitäis ravimit. Kui soetad ravimi, siis hinda annustamise keerukust ja vali pakend, mille kasutamisega tuled kindlasti toime.
 • Mõned vedelal kujul ravimid on mõeldud kasutamiseks sisse hingamise teel ja nende kontsentratsioon on kõrge. Seega, inhalatsiooniks mõeldud ravimeid ei tohi vedelal kujul suu kaudu sisse võtta.
Kontrolli ravimit kolm korda:
 1. Pakendit avades kontrolli, kas seal sees on õige rohi.
 2. Ravimit manustades kontrolli, kui palju peab seda võtma. Pööra erilist tähelepanu mõõtühikutele (milliliiter või milligramm – neid ei tohi segamini ajada).
 3. Kohe pärast kasutamist kontrolli, kas ravim sai pakendisse tagasi ning lastele kättesaamatusse kohta.

   

  Õnnetuse märkamisel ei tohi jääda sümptomeid ootama, vaid tasub julgelt helistada mürgistusinfoliinil 16662. Infoliin on anonüümne ja töötab selliste õnnetuste parima lahendamise nimel. Kõne käigus saab abivajaja teada mürgistuse ohtlikkuse ja edasise tegutsemisplaani.

  Mürgistuste korral on ohtliku ravimi neelamisel abiks aktiivsüsi, mida võiks kodus olla vähemalt 50 grammi (s.o maksimaalne kogus täiskasvanud inimesele; lapsele vajalik kogus sõltub tema kehakaalust). Aktiivsöe manustamise korral tuleb nõu pidada mürgistusinfo spetsialistiga – aktiivsüsi toimib nagu iga teinegi ravim ning omapead ei tohi seda sisse võtta ega kannatanule anda.

  ravimi doseerimine