Milliliitrid, milligrammid ja mõõdulusikad

Milliliitrid ja milligrammid lähevad tihti segi. Kui ravimi juhendis on ravim määratud inhalatsiooniks, siis seda ravimit ei tohi anda suukaudselt (ega vastupidi). Lisaks kui arsti poolt määratud ravimiannus  on kirjas milligrammides, siis ei tohi seda segi ajada milliliitritega.

Säilita tähelepanelikkus ja küsi õige annustamine üle arstilt ja apteekrilt!

Ravimi kasutamise viis:

 • Vedela ravimi mõõtmiseks on ainus sobiv vahend kaasasolev mõõdulusikas. Selle asendamine koduse tee- või supilusikaga ei ole mõistlik, sest ravimi kogus peab olema täpne.
 • Ohtlik on manustada  ravimit otse pudelist, sest selliselt ei ole võimalik kogust kindlaks määrata. Lisaks võib pudeli tilgasüsteem alt vedada ning korraga manustatakse otse (lapse)suhu terve pudel. Kui soetad ravimit, hinda annustamise keerukust ja vali pakend, millega tuled toime.
 • Mõned vedelal kujul ravimid on mõeldud kasutamiseks inhaleerimise teel ja nende kontsentratsioon on kõrge, mistõttu ei tohi neid vedelal kujul suukaudselt manustada.
Kontrolli ravimit kolm korda:
 1. Pakendit avades kontrollid, kas seal sees on õige rohi.
 2. Ravimit manustades kontrollid, kui palju peab võtma. Pööra erilist tähelepanu mõõtühikule (milliliiter/milligramm – neid ei tohi segamini ajada).
 3. Kohe pärast kasutamist kontrollid, kas ravim on pakendis tagasi  ning lastele kättesaamatus kohas.

   

  Õnnetuse märkamisel ei tohi jääda sümptomeid ootama, tasub julgelt helistada 16662. Infoliin on anonüümne ja töötab selliste õnnetuste parima lahendamise nimel. Kõned kestavad keskmiselt 3 minutit, mille jooksul saab abivajaja teada mürgistuse ohtlikkuse ja edasise tegutsemisplaani koos ajaraamiga.

  Infoliini eksperdid annavad nõu, mida tuleb edasi teha, et laps halvimast päästa.

  Mürgistuste korral on ohtliku ravimi neelamisel abiks aktiivsüsi, mida võiks kodus vähemalt 50 grammi olla, mis on täiskasvanud inimese maksimaalne annus, lastele vajalikud kogused sõltuvad tema kehakaalust. Aktiivsöe manustamisel on samuti abiks mürgistusinfo spetsialist, sest aktiivsüsi toimib nagu iga teinegi ravim ning omapead seda anda ei tohi.

  REEGEL: Kontrolli 3 korda!