Milliliitrid ja milligrammid kipuvad sageli segi minema. Ravimit võttes säilita tähelepanelikkus ning kui vajaliku doosi suhtes jäi midagi selgusetuks, siis küsi õige annustamine üle arstilt või apteekrilt! Kui arsti määratud ravimiannus on kirjas milligrammides, siis tuleb hoolikalt jälgida ravimi etiketilt, et seda ei ajaks segi milliliitritega. Kui ravimi juhendis on ravim määratud inhalatsiooniks, siis seda ravimit ei tohi tarvitada suu kaudu ega vastupidi!
Kontrolli ravimit kolm korda:
|
Ravimi kasutamise viisid:
- Vedela ravimi mõõtmiseks on ainus sobiv vahend ravimiga kaasasolev mõõdulusikas või kork. Selle asendamine koduse tee- või supilusikaga ei ole mõistlik, sest ravimi kogus peab olema täpne – lusikaid on aga mitmes eri mõõdus.
- Ohtlik on manustada ravimit otse pudelist, sest nii ei ole võimalik kogust kindlaks määrata. Lisaks võib pudeli tilgasüsteemi kasutamine alt vedada ning korraga läheb otse suhu terve pudelitäis ravimit. Kui soetad ravimi, siis hinda annustamise keerukust ja vali pakend, mille kasutamisega tuled kindlasti toime.
- Mõned vedelal kujul ravimid on mõeldud kasutamiseks sisse hingamise teel ja nende kontsentratsioon on kõrge. Seega, inhalatsiooniks mõeldud ravimeid ei tohi vedelal kujul suu kaudu sisse võtta!
Õnnetuse märkamisel ära jää sümptomeid ootama, vaid helista julgelt mürgistusinfonumbril 16662. Infoliin on anonüümne ja seal vastav õde-nõustaja töötab selliste õnnetuste parima lahendamise nimel. Kõne käigus saab abivajaja teada mürgistuse ohtlikkuse ja edasise tegutsemisplaani. |
Ohtliku ravimi allaneelamise korral mürgistuse vältimiseks on abiks aktiivsüsi, mida võiks kodus olla vähemalt 50 grammi (s.o maksimaalne kogus täiskasvanud inimesele; lapsele vajalik kogus sõltub tema kehakaalust). Aktiivsöe manustamiseks tuleb nõu pidada mürgistusinfo spetsialistiga infoliinil 16662. Aktiivsüsi toimib nagu iga teinegi ravim ning omapäi ei tohi seda sisse võtta ega kannatanule anda!