Ohud kunstitarvetest

Värvid, liimid, markerid, vildikad on kodudes üsna tavalised ja nendest tekkivat ohtu märgatakse peale mõne toote katkihammustamist ja alla neelamist. Üldiselt kogu värvide maailma hinnates kasutatakse värvainena ja pigmendina üle 8000 keemiliselt struktuurilt erinevat ühendit ja üle 40 000 toote.

Kodudes kasutatavad (nt remonditööde) värvid võivad olla tervisele ohtlikud. Lastele mõeldud toodetes kasutatavad värvid jm kunstitarbed on aga loodud arvestusega, et lapsed võivad värviseid või liimiseid näppe suhu panna ja mõnda värvi (nt näpuvärvid) ka kinnastamata käega katsuda. Ka pliiatsid, vildikad, markerid (eriti lõhnatud), kriidid, värvid (guašš-, sõrme-, vesivärvid jne) ja vesilahustuvad liimid (liimipulgad, PVA liim vm paberiliim) kogemata suhu sattumisel, neelamisel ohtu ei kujuta.

Valdavalt on lastele mõeldud värvid veepõhised ja vähem ohtlikud.  Nende alla neelamisel on põhiliseks tervisekaebuseks seedetrakti ja naha ärritus. Kokkupuude on tavaline ja põhjustab harva olulist toksilisust.

  • Veepõhiste värvide neelamine võib põhjustada suu ja kurgu värvumise, äärmisel juhul kerge iivelduse ja oksendamise.
  • Munavärvid on enamasti toiduvärvid ja nende maitsmine ei põhjusta ägedat mürgistust. Loputa lapse suu ja paku juua värvi lahjendamiseks. Võimalik on allergia värviaine suhtes.
  • Naha kokkupuude läikivate emulsioonvärvidega (glitter paint) võib põhjustada kerget ärritust.
  • Üldiseks ruumide dekoreerimiseks mõeldud värvid (läikivad emulsioonvärvid) on suhteliselt mittetoksilised. Küll aga tarbekunstis kasutatavad tooted (nn „kunstnikuvärvid”) sisaldavad muudest värvidest suuremas kontsentratsioonis (10-50%) ja enamasti toksilisemaid värvaineid (pigmente).

Ettevaatlik tuleb olla tsüanoakrülaatliimidega ehk kiirliimidega, mille väike kogus tekitab silma või suhu sattudes nahale, silmalaugudele väga ebameeldiva kinni liimimise pikemaks ajaks. Samuti ei sobi lastele katsetamiseks epoksiidvärvid, pihustatavad värvid, küünelakid ja küünelakieemaldid, valge tahvli ja permanentsed markerid.

Õnnetused teiste kunstitoodetega

  • Küünlad, fooliumi ja küünlakaunistuste tükid ei ole ohtlikud ja väljuvad loomulikku teed pidi.
  • Nn „õpetaja näts“ (valge või värviline mass kleepimiseks) kogemata neelamisel tervisekaebusi ei põhjusta.
  • Tuletikutoosi kraapepinnad, tuletikkude otsad (20 tk) tervisekaebusi ei tekita.

Abistav juhis, kui valid lastele sobivaid kunstitooteid:

TOODE VALI VÄLDI
Liimid Lahustivabad liimid - nt liimipulk (nt Tesa Stick, Scotch), PVA liim Kummiliim (sisaldab lahustit)
  Nn „õpetaja näts“ (valge mass kleepimiseks) Kiirliimid e. tsüanoakrülaatliimid (nt Loctite, Superglue, Attack)
  Kleeplint Küüneliimid
    Pihustatavad liimid, aerosoolliimid (nt vaiba-, naha-, porolooniliim)
    Epoksiidliimid (nt Moment Repair Epoxy, Loctite Epoxy Adhesive)
Kirjutusvahendid Veebaasil markerid, akvarellmarkerid (nt Aquamarker, Water based marker, Stabilo tekstimarker) Püsimarkerid (nt Permanent marker Sharpie, Staedtler/ Lumocolor) 
  Pastellid, kriidid Tahvlimarkerid (nt White board marker Pentel Maxiflo, Foska)
  Värvipliiatsid  
Värvid Tahkel või vedelal kujul veepõhised värvid (nt  tempera, plakativärvid ja guaššid) Õlivärvid
    Vedeldid
    Pihustatavad värvid
    Kunstnikele mõeldud värvid
    Akrüülvärvid (kuigi on veepõhised, tuleks neid vältida, kuna võivad sisaldada ammoniaaki ja formaldehüüdi)
Voolimismaterjalid Isetehtud voolimismass on parim!(vt retsepti).  Alternatiivina vali mõni looduslik voolimismass: Polümeersavi (nt Cerni, Fimo)
 
  • Jahubaasil voolimismass (nt Play-Doh) NB! mõned tootes võib olla suur soolakogus!
 
 
  • Õlibaasil voolimismass (nt Plastiliin)
 
Keraamika Plii- ja kaadmiumivabad glasuurid (nt madalkuumus pulberglasuurid, mida kasutatakse vesilahusena) Professionaalidele mõeldud glasuurid (sh pliid sisaldavad glasuurid)
Kaunistusvahendid Mittemetallist osakesed (nt vatipallid, kangatükid, lõng, helmed, nööbid) Metallist osakesed (nt rõivakaunistuseks mõeldud ehised)
Põlled Puuvillast, nailonist ja polüestrist valmistatud põlled PVC (polüvinüülkloriidist valmistatud) põlled või PVC-ga kaetud põlled
     

 

munavarvid