Ohud kunstitarvetest

Värvid, liimid, markerid, vildikad on kodudes üsna tavalised ja nendest tekkivat ohtu märgatakse peale lapse poolt mõne toote katkihammustamist ja alla neelamist. Üldiselt kogu värvide maailma hinnates kasutatakse värvainena ja pigmendina üle 8000 keemiliselt struktuurilt erinevat ühendit ja üle 40 000 toodet.

Ehkki mõned värvid võivad küll olla koduses majapidamises ohtlikud, on laste toodetena kasutatavad värvid jm kunstitarbed loodud arvestusega, et lapsed võivad värviseid, liimiseid näppe suhu panna ja mõnda värvi (nt näpuvärvid) ka kinnastamata käega katsuda. Ka pliiatsid, vildikad, markerid (eritilõhnatud), kriidid, värvid (guašš-, sõrme-, vesivärvid jne) ja vesilahustuva liimi (liimipulgad, PVA liim vm paberiliim) kogemata suhu sattumisel, neelamisel ohtu ei kujuta.

Valdavalt on lastele mõeldud värvid veepõhised ning on peamistest värviklassidest üldiselt vähem ohtlikud ja nende neelamisel on põhiliseks tervisekaebuseks seedetrakti ja naha ärritus. Kokkupuude lastel on tavaline ja põhjustab harva olulist toksilisust.

  • Taoliste majapidamisvärvide alla neelamine võib põhjustada suu ja kurgu värvumise, äärmisel juhul kerge iivelduse ja oksendamise.
  • Naha kokkupuude läikivate emulsioonvärvidega (glitter paint) võib põhjustada kerget ärritust.
  • Üldiseks majapidamiskaunistamiseks mõeldud värvid (läikivad emusioonvärvid) on suhteliselt mittetoksilised. Küll aga tarbekunstis (nn„kunstnikuvärvid”) kasutatavad tooted sisaldavad suuremas kontsentratsioonis (10-50%) ja enamasti toksilisemaid värvaineid (pigmente) kui muud värvid.

Ettevaatlik tuleb olla tsüanoakrülaatliimidega ehk kiirliimidega, mille väike kogus silma või suhu sattudes tekitab nahale, silmalaugudele väga ebameeldiva kinni liimimise pikemaks ajaks. Samuti ei sobi lastele katsetamiseks epoksiidvärvid, pihustatavad värvid, küünelakid ja küünelaki eemaldid, valge tahvli- ja permanentsed markerid.

Õnnetused teiste kunstitoodetega

  • Küünlad, fooliumi ja küünlakaunistuste tükid pole ohtlikud, väljuvad loomulikku teed pidi
  • Nn „Õpetaja näts“ tervisekaebusi kogemata neelamisel ei põhjusta.
  • Tuletikutoosi kraapepinnad, tuletikkude otsad 20 tk tervisekaebusi ei tekita.
lapsed joonistamas