Meie suvede lahutamatu osa on grillipeod- süütevedelik, sigaretid ja alkohol. Kui murelik tasub olla, kui laps juhtub alkoholi lonksama või suitsukoni alla neelab?

Lapse poolt mistahes alkoholi- ja tubakatoodete tarbimise puhul tasub igal juhul konsulteerida mürgistusinfoliiniga 16662 ja hoida käepärast mürgistuse põhjustanud aine/toote pakend.

Õnneks sisaldavad tänapäeval vaid vähesed süütevedelikud metanooli, ent ka etanool on lapse tervisele ohtlik. Näiteks on üle 0,5 promillise joobe ehk 1 ml/kg 40%-list viina, 4 ml/kg 10%-lise veini ja 8 ml/kg 5%-lise õlle joomine põhjustanud lapsele selgeid mürgistusnähte. 0,2 promilliline joove võib põhjustada lapsele ohtlikku hüpoglükeemia, kus veresuhkru sisaldus langeb ohtlikule tasemele. Kolmas grupp süütevedelikke on aga petrooleumitooted, mis tekitavad tõsiseid seedetraktihäireid.

Sigarettide, snusi padjakeste (ka tubakavabade), e-sigareti täitevedelike, nikotiininätsude mürgisus oleneb nende nikotiinisisaldusest. Ent üldiselt sisaldab 1 sigaret 15-20mg nikotiini, mis võib põhjustada väikesel lapsel tõsist mürgistust. 1 sigarett või snusi padjake, üle 3 sigaretikoni, 1 sigarikoni, mistahes nikotiini padjake, näpuotsatäis nuusktubakat või mistahes kogus nikotiini sisaldavat närimiskummi, e-sigareti täitevedelikku võib põhjustada mürgistussümptomeid. Kõige tavalisemateks mürgistussümptomiteks on iiveldus, oksendamine, kõhuvalu ja suurenenud süljeeritus. Raske mürgistuse korral on võimalikud meeltesegadus, ärrituvus, unisus, krambid ja teadvusekaotus ja siis tuleb helistada 112!