Antigeeni kiirtestid

Kodusest antigeenide kiirtestist saanud oluline vahend COVID-19 nakkuse varajasel tuvastamisel. Loe ka testidest Terviseameti kodulehelSellised kiirtestid saadaval veebis, kauplustes ning neid levitatakse koolides ja töökohtades. Need testikomplektid sisaldavad tavaliselt nina tampooni, puhverlahuse anumat ja korki ning testkassetti.

Oluline on teada, et paljude kiirantigeenikomplektide puhverlahuse anum sisaldab kemikaalina naatriumasiidi. Naatriumasiid on värvitu, maitsetu ja lõhnatu pulber, mida on kasutatud autode turvapatjades, herbitsiidina ja kahjuritõrjevahendina. Kuigi nüüd kasutatakse seda kõige sagedamini laboratoorse säilitusainena, on naatriumasiidi kasutatud ka õlle, veini ja kummi valmistamise protsessis. Allaneelamisel võib naatriumasiid põhjustada vererõhu langust, tasakaaluhäireid, peavalu ja südamepekslemist.

Õnneks on naatriumasiidi kogus enamikus kiirantigeenikomplektides palju väiksem kui kogus, mis võib täiskasvanu poolt alla neelamisel põhjustada mürgistuse. Puhverlahuse anum (viaal) näeb aga välja nagu väike pudel või koos korgiga ka meenutada silmatilkade pudelit. Mõned inimesed võivad neid kogemata ravimitega segi ajada ja tilgutada silma või ninna, mis võib põhjustada ärritust. Lahus võib sattuda ka nahale ja põhjustada nahaärritust või keemilisi põletusi. Väikesed lapsed võivad viaali sisu kogemata alla neelata. Ent kui suhu satub viaali väike kork võib see tekitada ka lämbumise.

Õnnetuse korral on esmaabiks VESI:

  •  Kui pritsmed satuvad silma, loputa silma sooja veega 15-20 minutit .
  •  Nahale sattunud testimisvedeliku saad maha pesta vee ja seebiga.
  •  Kui testimisvedelik satub nt lapsele suhu, tuleb suu loputada veega. Väikelastel, kes veel ise suud loputada ei oska, saab suu puhastada märjaks tehtud rätikuga ümber ema-isa sõrme. NB! Mitte mingil juhul ei tohi kannatanut ajada oksendama! 

Juhiste saamiseks helistage mürgistuskontrolli numbril 16662. Helistamine on kohaliku kõne hinnaga ning anonüümne, 24 tundi ööpäevas.

экспресс-тест на антиген COVID-19