Katkine elavhõbetermomeeter

Mürgistusinfoliinile helistatakse tihti seoses purunenud elavhõbetermomeetriga. Eriti suurt muret põhjustab selline juhtum just lapsevanematele. Enamasti purunevad klaasist termomeetrid laste käes mänguhoos või ajal, mil termomeeter on kehatemperatuuri mõõtmiseks neil suus. Kraadiklaasist väljunud elavhõbeda väikeses koguses allaneelamine ei põhjusta mürgistusohtu, kuna see ei imendu seedeelundkonnas. Katki hammustatud kraadiklaasi puhul võivad ohtlikuks osutuda hoopis väikesed klaasikillud, mis võivad vigastada õrna limaskesta. Elavhõbeda mürgine toime avaldub aurude sissehingamisel. Seetõttu on kraadiklaasi purunedes kõige tähtsam põrandale laiale veerenud elavhõbedakuulikesed kiiresti ja õigesti kokku korjata.

Kõige sagedamini tekib küsimus kuidas käidelda katkisest termomeetrist põrandale välja valgunud metallilist elavhõbedat (kogus umbes 0,52gr). Põrandal olev elavhõbe hakkab õhuga kokkupuutel aurustuma ning võib väikeses, soojas ning ventilatsioonita ruumis saavutada mürgistust põhjustava kontsentratsiooni. Mürgistuse teket saab vältida ruumi õhutamisega, elavhõbeda kokkukorjamise ning selle sulgemisega kinnisesse purki/ pudelisse või kindlalt suletavasse grip-kotti.

NB! Ära kasuta elavhõbeda kokkukorjamiseks tolmuimejat! Tolmuimejasse sattunud elavhõbe jääb sinna ning pihustub aurustunult väljalaskeava kaudu siseruumidesse laiali veel ka pikema aja jooksul. Elavhõbeda aurud on toaõhust raskemad, mistõttu on lapsed ja põrandal liikuvad lemmikloomad võrreldes täiskasvanutega kaitsetumas olukorras – nende hingamistsoon asetseb maapinnale lähemal.

Mida teha?

  • Ava aknad või lülita sisse ventilatsioon!
  • Ära luba lapsi ega lemmikloomi purunenud elavhõbedakraadiklaasiga saastunud tuppa!
  • Põrandakütte korral tuleb see välja lülitada, et takistada elavhõbeda aurustumist!
  • Korja elavhõbedakuulikesed kokku tolmuimejat kasutamata!

Vahendid ja nipid elavhõbeda kokku korjamiseks

Vahendid:

  • Kaanega purki/-pudelit/kindlalt sulguvaid grip-kotte
  • Paberrätikuid
  • Silmatilkade pipetti
  • Toruteipi või habemeajamisvahtu ja väikest pintslit
  • Taskulampi

Nipid:

  1. Esmalt korja kokku klaasikillud ja aseta kogumisnõusse, ka need tuleb viia ohtlike jäätmete kogumiskohta.
  2. Korja kokku paberiserva (või pipeti) abil nähtavad elavhõbedakuulid. Elavhõbe ei imendu läbi naha, seega on ohutu, kui elavhõbe satub koristamise käigus nahale. Elavhõbeda kuulid on äärmiselt kergesti liikuvad ning elavhõbeda kuulikesi on leitud erinevates ruumides väga laial pinnal. Seega on oluline väga tähelepanelik kontroll.
  3. Kõikide elavhõbedakuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada hämaras või täiesti pimedas ruumis taskulambi valgust (elavhõbe on valgusvihus nähtav) ning silmatilkade pipetti väikeste kuulikeste kokkukorjamiseks. Väga väikeste kuulikeste kokkukorjamiseks võib kasutada pintslile pihustatud habemeajamisvahtu (või toruteipi), sellega ettevaatlikult üle põranda tõmmates või patsutades jäävad kuulikesed selle külge kinni. Pintslit saab vahu sees olevate elavhõbedakuulikestega koristamise ajal puhastada paberrätikusse.
  4. Oluline on peale edukat elavhõbeda kokku korjamist tube vähemalt 24 tundi tuulutada!

Kokkukorjatud elavhõbe ja kasutatud vahendid tuleb panna osaliselt veega täidetud ja kaanega suletavasse purki või kindlalt suletavasse plastikust grip-kotti ning viia lähimasse ohtlike jäätmete kogumiskohta.

Täiendavat infot elavhõbeda kokkukorjamisest leiad siit 

elavhõbe