Katlakivieemaldi

Üks sagedasemaid kemikaalimürgistusi, mis juhtub kodus ja kogemata, on seotud kodumasinate katlakivi eemaldamisega. Enamasti juhtub nii, et õhtul pannakse katlakivieemaldaja või äädikalahus veekeedukannu – hommikuks on see aga meelest läinud ja kannus olevat vett kasutatakse kohvi, tee või lapsele piimasegu tegemiseks. Äpardusest annab märku imelik maitse suus või kokkutõmbunud piim tassis.

Juhtunud on ka seda, et üks pereliige alustab keedukannu puhastamisega, kuid teine ei tea seda ja teeb kemikaali sisaldava veega endale või perele süüa. Selle vältimiseks tuleb märkida katlakivieemalduses olev keedukann nii, et seda märkaks ka kiirustamise ja väsimuse korral. Oluline on, et kõik pereliikmed saaksid märguannetest ühtmoodi aru.

Kui kemikaali on veega lahjendatud vastavalt juhistele ning kannus olev vesi on ka läbi keedetud, siis alla neelatud lahus võib ärritada suu limaskesta ja tekitada kerge seedehäire. Enamasti ei põhjusta see suuremat tervisekahju. Suu tuleb loputada ning juua lonkshaaval puhast vett. Oksendama ei tohi ajada! Neelu tundlikkus võib kesta paar päeva.

Katlakivieemaldi kontsentreeritud lahuse seespidine kasutamine võib viia söövituse tekkeni. Olukorra hindamiseks ning õigete käitumisjuhiste saamiseks helista mürgistusinfoliinile 16662.

Loe siit, milline on esmaabi kemikaali silma või nahale sattumise korral.

Siit saad lugeda lisaks kemikaalidega seotud mürgistusohtudest ja videot vaadata.

naine veekeedukannuga