Maanteesoolad

Ajast aega soovivad väikesed lapsed lume ja jää tulekul limpsida jääd ja süüa lund. Ometi tasub olla ettevaatlik teede (ka koduõue teede) läheduses, kuna sealne lumi ja jää sisaldab erinevaid jääsulatusvahendeid! Tavaliselt on laiali puistatud maanteesoola, mis on loodulik naatriumkloriidi mineraalvorm, tavaliselt pruunikat või halli värvi. Ent valikus on ka kaltsiumkloriidi ja liiva segud. Jääsulatuskemikaalid võivad  sisaldada ka kaaliumformiaati, mis on sipelghappe ja kaaliumhüdroksiidi neutraliseerimissaadusena tekkiv kaaliumisool.

Kõikide selliste kemikaalide  suhu sattumine ärritab lapse suulimaskesta. Lume söömisel võib tekkida ka kõhulahtisus, iiveldus. Maanteeäärse lume söömise ja jää limpsimise ohuks on alati ka võimalik soolamürgistus. Kui lapsel tekib peale lume söömist või jää limpsimist tugevam janu, helista infoliinile 16662 jälgimisjuhiste saamiseks. Esmaabiks on aga mistahes jäätõrje kemikaaliga saastunud lume /jää söömisel lapsel suu ning näo loputamine. Alati on kõige mõistlikum lapsi teavitada lume söömise ohust ning ennetada mürgistust!

Oht on ka lemmikloomadele

Maanteel kasutatavad kemikaalid võivad ka koera käppasid ärritada ja põhjustada keemilist põletust. Allaneelamisel võib see põhjustada põletusi suus ja ärritust seedetraktis, mis väljendub oksendamise või ka kõhulahtisusega. Et koer ei saaks jääsulatamise toodetest tervisekaebusi, tuleb vältida koeral lund söömast ja sulailmaga lompidest joomast. Käppade ärrituse korral on esmaabiks võimalikult kiiresti looma käppade puhtaks pesemine ja kuivatamine.

Maanteesool