Maanteesoolad

Ajast aega on väikesed lapsed soovinud limpsida jääd ja süüa lund. Ettevaatlik tasub olla nii maanteede kui ka koduõue teede läheduses, kuna sealne lumi ja jää sisaldab erinevaid jääsulatusvahendeid! Tavaliselt on laiali puistatud maanteesoola, mis on looduslik naatriumkloriidi mineraalvorm, tavaliselt pruunikat või halli värvi. Ent valikus on ka kaltsiumkloriidi ja liiva segud. Jääsulatuskemikaalid võivad sisaldada ka kaaliumformiaati, mis on sipelghappe ja kaaliumhüdroksiidi neutraliseerimissaadusena tekkiv kaaliumisool.

Kemikaalide suhu sattumine ärritab lapse suu limaskesta! Lume söömisel võib tekkida ka kõhulahtisus, iiveldus. Maanteeäärse lume söömisel ja jää limpsimisel on alati võimalik ka soolamürgistus. Kui lapsel tekib pärast lume söömist või jää limpsimist tugevam janu, helista infoliinile 16662 jälgimisjuhiste saamiseks.

ESMAABI

Mistahes jäätõrjekemikaaliga saastunud lume või jää söömisel tuleb lapse suu ära loputada ja nägu puhtaks pesta. Alati on kõige mõistlikum lapsega rääkida lume söömise ohust ning sel moel mürgistust ennetada!

Oht on ka lemmikloomadele!

Maanteel kasutatavad kemikaalid võivad koera käppasid ärritada ja põhjustada keemilist põletust. Allaneelamisel võib see põhjustada põletusi suus ja seedetraktiärritust, mis väljendub oksendamise või ka kõhulahtisusega. Et koer ei saaks jääsulatamise toodetest tervisekaebusi, ei tohi koeral lasta lund süüa ega sulailmaga lompidest juua. Käppade ärrituse korral tuleb võimalikult kiiresti looma käpad puhtaks pesta ja kuivatada.

laps koerad lumel