Patareid

Allaneelatud patarei võib olla eluohtlik!

Meie ümber on aja möödudes tekkinud aina enam patareidel ja akudel töötavaid küünlaid, õnnitluskaarte, kelli, kalkulaatoreid, jne. Patareid ja akud paiknevad samas keskkonnas, kus toimetavad väikesed lapsed, kellel liigub kõik uus esimese asjana suhu. Enamus raskete tervisekahjustusteni viinud patareide neelamisi on toimunud olukorras, kus lapsevanemal jäi see märkamata.

Patareid on eri suurusega. Need võivad olla väikesed nööppatareid või suuremad pulkpatareid (AA ja AAA). Kõige ohtlikumad on nööppatareid, mis lähevad neelates kergelt alla ning nende kadumist ei pruugi kohe märgata. Raskematel juhtudel on söövituskahjustus ilmnenud juba ühe tunni möödudes. Ennekõike on ohustatud alla 4-aastased lapsed.

Kui kahtlustad patarei allaneelamist, soovitame kohe pöörduda erakorralise meditsiini osakonda röntgenülesvõtte tegemiseks. Patarei asukoht on röntgenpildil kergelt tuvastatav ning nii saab õigeaegselt rakendada vajalikku ravi. Eeskätt on tegevus suunatud kiirele patarei eemaldamisele. Seda eriti juhtudel, kui patarei on jäänud pidama söögitorus. Lisaks söögitorule võib patarei peetuda mao- ja kaksteistsõrmiksoole vahelisel kitsusel.

Kui patarei allaneelamine on jäänud märkamata, on raske mõista õnnetuse ohtlikkust, sest tekkivad tervisekaebused on mittespetsiifilised (nt palavik, köha, valu rinnaku taga) ning õige diagnoosi püstitamine võib viibida. Seega juhime tähelepanu taoliste õnnetuste ennetamisele ning laste käe- ja silmade ulatusest tuleb eemaldada mitte ainult patareid, vaid ka kõik patareisid sisaldavad mänguasjad.

Veendu, et kingitused on lapsele ohutud! Oluline on rääkida patareitoitel töötavate mänguasjade ohtlikkusest näiteks enne jõulupühi ja lapse sünnipäevi nii vanavanemate kui ka tädide-onudega. Nii osatakse valida turvalisi kingitusi. Vanemale lapsele kinki tehes tuleb silmas pidada ka nooremaid vendi-õdesid, kes liiguvad samades ruumides ja mängukeskkonnas.

NB! Kui patarei on allaneelatud, siis tuleb 

  • helistada viivitamatult mürgistusinfoliinile 16662 või minna lähimasse erakorralise meditsiini osakonda;
  • mitte kutsuda esile oksendamist;
  • helistada kohe hädaabinumbrile 112, kui patarei on sattunud hingamisteedesse;
  • võimaluse korral teha kindlaks allaneelatud patarei tüüp.

Kehatemperatuuri tõusu, rindkere- ja kõhuvalu, oksendamise ning veriroe tekkimise korral on hädavajalik arsti konsultatsioon!

Patareidest põhjustatud muud õnnetused:

  • Patareid võivad põhjustada jäävaid kahjustusi ka kõrva või ninna sattudes. Eriti ohustatud on väikelapsed ja eakad inimesed. Kaebused, mida tuleb sellistel juhtudel eriti jälgida, on järgmised: kõrva- ja ninaärritus ning valu. Patarei sattumisel kõrva või ninna ei tohi mingil juhul kasutada selle eemaldamisel kõrva- või ninatilku! Need vedelikud võivad tekitada täiendavaid vigastusi.
  • Patarei põlemisel või plahvatamisel tekkivat gaasi ja suitsu sissehinganu tuleb toimetada värske õhu kätte.
  • Kui patareist lekkiv vedelik satub silma või nahale, loputa kahjustatud piirkonda vähemalt 15 minutit voolava veega.
  • Kui patarei on sattunud hingamisteedesse, helista kohe hädaabinumbrile 112!
patareid