
Tärpentiin
Esmalt on oluline selgitada, et nn „Puhta tärpentini“ toksilisus erineb mineraaltärpentini toksilisusest, mistõttu on enne mürgistuse kirjeldust vajalik selgitada, millise tärpentiiniga on õnnetus juhutnud .
Tärpentiini leidub järgmistes toodetes:
• Mõned põranda- ja mööblivahad ja poleerimisvahendid
• Mõned värvipintsli puhastusvahendid
• Ent on leida ka puhast tärpentini.
Puhas tärpentiniõli pärineb männipuudes leiduvast ainest.
Tärpentiini mürgistus tekib siis, kui tärpentini neelatakse või hingatakse sisse selle auru.
Vanal ajal kasutasid lapsevanemad (ka vahel praegused vanavanemad) lastel köhaärrituse leevendamiseks tärpentiini auru tegemist. See on väga ohtlik tegevus. Seda eriti seetõttu, et tärpentiin surub kesknärvisüsteemis alla hingamiskeskuse. See, et köhaga laps magab rahulikult peale tärpentiiniauru sissehingamist ei tulene kuidagi kemikaali toimest köhale. Küll aga maha surutud köharefleksist, mis on inimese kaitsereaktsioon hingamisteedes tekkiva röga väljutamiseks.
Tärpentiin kuulub süsivesinike klassi. Nii tahtlik kui ka tahtmatu kokkupuude süsivesinikega on levinud probleem, mille tulemuseks on mürgistusinfoliinil 1662 igal aastal hulk nõustamisi.
Tärpentiini toimed inimesele
- Tärpentini aurud imenduvad nii nahalt kui ka hingamisteedest. Tärpentini suurtes kogustes sissehingamine võib põhjustada limaskestade ärritust, hingamise sagenemist, peapööritust, südame löögisageduse tõusu ja isegi krampe, tugevat valu või põletustunnet ninas, silmades, kõrvades, huultes või keeles.
- Tärpentini aspireerimine võib põhjustada kõriärritust, tugevat köha, õhupuudustunnet (ka lämbumist) ja sagenenud hingamist, kurgu turset (mis võib samuti põhjustada hingamisraskusi). Pidev kuiv köha viitab aspiratsioonile, mis võib raskete juhtumite korral põhjustada keemilist kopsupõletikku ja/või kopsuturset, ka söövitust. Patsiendil tekib palavik, tahhükardia ja tsüanoos. Tärpentiini mürgistuse korral on kõige tavalisemaks surma põhjuseks äge hingamispuudulikkus.
- Kesknärvisüsteemi sümptomiteks on unisus, peapööritus, peavalu, nõrkus, erutusseisund-närvilisus-eufooria-purjus olek-meeltesegadus, ataksia ning lõpuks deliirium, krambid ja sügav teadvusekaotus.
- Tärpentiini mõjud inimkehas on süsteemsed, mis võivad väljenduda ka neerupuudlikkusena, vererõhu kiires languses, nägemise kaotusena.
Tärpentiinimürgistuse korral helista kohe 16662, teadvusekaotuse, hingamisraskuse korral koheselt 112!
- Kui tärpentiini on lonksatud, neelatud, loputage suu, anda väikeste lonksudega juua vett. NB! Ära nna midagi juua, kui kannatanul on teadvushäired, või ta ei saa neelata!
- Kui inimene hingas tärpentini sisse, viige ta kohe värske õhu kätte.
- Kui tärpentin on nahal või silmas, loputage rohke veega vähemalt 15 minutit. Vt esmaabi.
- Hoidke alles õnnetuse põhjustanud tärpentiini pudel, haiglasse liikumisel võtke see kaasa!
Mürgistusest paranemine sõltub suuresti esmaabi andmise kiirusest ja õigsusest
Mürgistuse paranemise kiirus sõltub sellest, kui palju tärpentini neelati ja kui kiiresti anti õiget esmaabi.
Tärpentin võib põhjustada ulatuslikke kahjustusi kopsudes, suus, kurgus, seedetraktis, mille paranemisaeg on pikk. Uuringud on näidanud, et kahjustused süvenevad veel mõnda aega peale tärpentiini aurudest eemaldumist, tärpentiini maha pesemist limaskestadelt. Kui tärpentin satub silma, võivad sarvkestas tekkida haavandid.