Kas oled tundnud elu- või vannitoas, panipaigas või keldris ebameeldivat lõhna, märganud seintel või põrandalaudadel imelikke laike? Sellised tunnused viitavad sobiva elupaiga leidnud hallitusseentele. Seente eosed satuvad siseruumidesse lahtisest uksest või aknast, kütte- ja ventilatsioonisüsteemidest. Eosed rändavad tuppa ka riiete, jalatsite, kottide ja kinnastega ning koduloomade karvade küljes. Kasvama hakkavad eosed ainult neile soodsates tingimustes. Arengu eelduseks on vähesest õhu liikumisest tingitud püsivalt kõrge õhuniiskus (üle 70%).
Hallitusseente lemmikpaigad on vee läbijooksukohad katusel, torude lekked siseruumides või keldris, pidevalt märguv sein vanni või kraanikausi taga, niisked kipsplaadid, ülekastetud lillemuld, ehitusjärgus ja vihma kätte jäänud puitkonstruktsioonid. Hallituse levikule võib kaasa aidata ka vale kütterežiim, sh kütteperioodi alguse edasilükkamine.
Hallitusseente kahjulikkus sõltub nende liigist ja hulgast. Hallitus võib esile kutsuda allergiat (nt kerge nohu) või põhjustada ka tõsiseid tervisehäireid (sh hingamiselundkonna ja närvisüsteemi kahjustus). Majas vohavast hallitusseenest annavad märku järgmised sümptomid: 'kinnine' nina, köha, kähisev ja raske hingamine, kibe tunne kurgus, silmade ja näonaha ärritus, korduvad hingamiselundite haigused.
Märgadel pindadel levib must hallitus, mis sisaldab peamiselt Satratoxin G või H liiki eoseid. Ühekordsel sissehingamisel tuleb inimese immuunsüsteem toksiinidega toime – terviseoht tekib pikaaegsel kokkupuutel. Mustade kolooniatena kasvavast hallitusest eralduvate toksiinide alla- või sissehingamine või kokkupuude nahaga võib tekitada allergilist löövet ja nahapõletikku, hingamisteede ning närvisüsteemi kahjustust. Mürgistuskahtluse korral helista mürgistusinfoliinile 16662!
Hallituskahjustuse likvideerimisest:
- Tegutsema tuleb hakata kohe, kui hallituskolle on avastatud.
- Esmalt tuleb leida niiskusallikas ja see kõrvaldada.
- Allergikul tuleb paluda puhastustöid tegema kedagi teist. Vastasel korral võivad lendunud seeneosakesed tekitada ägeda haigushoo.
- Puhastamisel on väga oluline, et pinnad oleksid märjad. See aitab vältida hallitusseene osakeste lendumist ja levimist.
- Soovitatav on kanda tolmumaski ja kummikindaid ning avada tuulutamiseks aknad.
- Puhastamiseks võib kasutada spetsiaalseid desinfitseerimisvahendeid. Enne tarvitamist loe korralikult läbi vahendi kasutusjuhend. Kõik kodukeemia vahendid olgu originaalpudelites! Neid tuleb hoida korralikult suletuna ja lastele kättesaamatus kohas.
- Söövitava toimega eemaldusvahendi nahale sattumisel loputa nahka jaheda voolava vee all 30 minutit. Täpsemate tegevusjuhiste saamiseks helista mürgistusinfoliinile 16662.
Loe täpsemalt siseõhus levivast hallitusest ja selle tõrjest Terviseameti kodulehelt.
Toiduainete puhul viitab hallitus toodete ebaõigele valmistamisele, säilitamisele või aegumisele. Moosi või leiva hallitus on märk sellest, et kogu toode sisaldab hallitusseente niidistikku. Hallitanud leiva söömist tuleks vältida. Kui moosi valmistamiseks on kasutatud vähemalt 500 g suhkrut 1 kg marjade kohta, võib moosi kasutada ka pärast hallituse eemaldamist. Hallitanud pähklid tuleb aga ära visata.
Toiduainetes tekkinud hallitusmürgid võivad põhjustada seedehäireid. Toiduhallitus ei põhjusta ühekordses või väikeses annuses mürgistust ega tervisehäireid. Mürgistuskahtluse korral helista 16662!