Mürgimarjad

Levinud mürgimarjad, mille kohta infoliinilt nõu küsitakse, on punakas-oranžid piibelehemarjad ja sinised ussilakad. Nende marjade puhul kehtib nn 5 marja reegel: kuni 5 marja söömine ei põhjusta tõsiseid tervisehädasid. Marjades sisalduvate ärritavate ainete saponiinide toimel võivad tekkida seedehäired (sh iiveldus, oksendamine, kõhuvalu, kõhulahtisus). Võib suureneda süljevoolus ja tekkida peavalu. Mürgistuskahtlust tekitava olukorra hindamiseks ja tegevusjuhiste saamiseks helista infoliinile 16662. 

Sügisel tekitavad muret ka säravvalged lumimarjad. Tõsi, ühtegi rasket mürgistust pole lumimarjadega seoses veel teada, ent rohkem kui 5 marja võivad põhjustada kõhuvalu, oksendamist ja kõhulahtisust. Saponiinid ärritavad paikselt just seedetrakti. Marjades olevatel kelidoniini alkaloididel on kesknärvisüsteemi pärssiv toime, kuid selle toime olulisus marjadest tingitud mürgistuse puhul on ebaselge. Taimemahl võib põhjustada ka naha ja silmade ärritust.

Lisaks tekitavad lapsevanemates muremõtteid lapse poolt metsas või aia nurgas ära söödud punased marjad. Punaste marjade valik on suur – söömiseks sobivad punased sõstrad, kuid nendega aetakse tihtipeale segamini järgmiste taimede punased mürgimarjad: punane leeder, kuslapuu, kikkapuu, leseleht, maavits, näsiniin. 

Mürkainete sisaldus marjades on erinev. Näiteks punase leedri või kuslapuu toored marjad võivad tekitada söömise järgselt seedehäireid (sh halb enesetunne, oksendamine, kõhulahtisus). Kergete sümptomite korral piisab kodusest jälgimisest. Soovitatav jälgimisaeg on 4 tundi. Vedelikku tuleks tarbida tavapärasest rohkem ja juua lonkshaaval. Kui on söödud üle 10 leedri või kuslapuu marja ja/ või tekivad kaebused (nt iiveldus, oksendamine), tuleb nõu küsida mürgistusinfoliinilt 16662! Näsiniine puhul aga võib juba paar marja tekitada tervisehäireid. Samas on ebatõenäoline, et terava ja mõru maitse tõttu neelatakse alla rohkem kui paar marja. Allaneelatud vähene kogus põhjustab suus ja limaskestadel põletustunnet, süljevoolust, iiveldust. Suu tuleb marjajääkidest puhastada ja loputada ning anda lonkshaaval vett või piima, et vähendada seedetrakti ärritust. Kuna näsiniini mahl on tugevalt silmi ärritav ja võib põhjustada ägedat põletikku, siis tuleb silmi 15 min korralikult loputada ning kaebuste kestmisel pöörduda silmaarstile. 

Pea meeles!

  • Mitte kõik punased ega sinised marjad pole mürgised. Õige nõuande saamiseks on vajalik enne infoliinile helistamist mari tuvastada. Taimeriigis aitavad orienteeruda spetsiaalsed äpid (nt Google Lens).
  • Enamik mürgimarju on ebameeldiva maitsega ja lapsed ei söö neid palju.
  • Ohtlikuks võib osutuda üle 5 marja söömine.
  • Loe siit loodusest tingitud ägedate mürgistuste esmaabist.
  • Helista infoliinile 16662 riskide tuvastamiseks ja vajalike tegevusjuhiste saamiseks!

piibeleht