Mürgimarjad

Levinud mürgimarjad, mille kohta infoliinilt nõu küsitakse, on punakas-oranžid piibelehemarjad ja sinised ussilakad. Lisaks tekitavad lapsevanemates muremõtteid lapse poolt metsas või aianurgas ära söödud punased marjad. Valik on suur – söömiseks sobivad punased sõstrad, kuid nendega aetakse tihtipeale segamini järgmiste taimede punased mürgimarjad: punane leeder, kuslapuu, kikkapuu, leseleht, maavits, näsiniin. 

Kui mürgimarju on kogemata suhu sattunud, soovitame kasutada olukorra hindamisel nn 5 marja reeglit: kuni 5 marja söömine ei põhjusta tõsiseid tervisehädasid. Marjades sisalduvate ärritavate ainete saponiinide toimel võivad tekkida seedehäired (sh iiveldus, oksendamine, kõhuvalu, kõhulahtisus). Võib suureneda süljevoolus ja tekkida peavalu. Mürgistuskahtlust tekitava olukorra hindamiseks ja tegevusjuhiste saamiseks helista infoliinile 16662. 

Mürkainete sisaldus marjades on erinev. Näiteks punase leedri või kuslapuu toored marjad võivad tekitada söömise järgselt seedehäireid (sh halb enesetunne, oksendamine, kõhulahtisus). Kergete sümptomite korral piisab kodusest jälgimisest. Soovitatav jälgimisaeg on 4 tundi. Vedelikku tuleks tarbida tavapärasest rohkem ja juua lonkshaaval. Kui on söödud üle 10 leedri või kuslapuu marja ja/ või tekivad kaebused (nt iiveldus, oksendamine), tuleb nõu küsida mürgistusinfoliinilt 16662! 

Näsiniine puhul võib juba paar marja tekitada tervisehäireid, ent mürgistust põhjustavaks peetakse nn suutäiesuurust kogust. Samas on ebatõenäoline, et terava ja mõru maitse tõttu neelatakse alla rohkem kui paar marja. Allaneelatud vähene kogus põhjustab suus ja limaskestadel põletustunnet, süljevoolust, iiveldust.

  • Puhasta suu marjajääkidest ja loputa veega!
  • Anna lonkshaaval juua vett, võib ka piima, et vähendada seedetrakti ärritust!
  • Kuna mürgimarjade mahl on tugevalt silmi ärritav ja võib põhjustada ägedat põletikku, siis tuleb silmi 15 min põhjalikult loputada ning kaebuste kestmisel pöörduda silmaarstile!
  • Sõrmede vahel purukspigistatud marjade mahlast pese nahk põhjalikult puhtaks. 

Sügisel tekitavad muret ka säravvalged lumimarjad. Tõsi, ühtegi rasket mürgistust pole lumimarjadega seoses teada, ent rohkem kui 5 marja võivad põhjustada kõhuvalu, oksendamist ja kõhulahtisust. Saponiinid ärritavad paikselt just seedetrakti. Marjades olevatel kelidoniini alkaloididel on kesknärvisüsteemi pärssiv toime, kuid selle toime olulisus marjadest tingitud mürgistuse puhul on ebaselge. Taimemahl võib põhjustada ka naha ja silmade ärritust.

Pea meeles!

  • Kõik punased ja sinised marjad ei ole mürgised. Õige nõuande saamiseks on vajalik enne infoliinile helistamist mari tuvastada. Taimeriigis aitavad orienteeruda spetsiaalsed äpid (nt Google Lens).
  • Enamik mürgimarju on ebameeldiva maitsega ja lapsed ei söö neid palju.
  • Ohtlikuks võib osutuda üle 5 marja söömine.
  • Loe siit loodusest tingitud ägedate mürgistuste esmaabist.
  • Helista infoliinile 16662 riskide tuvastamiseks ja vajalike tegevusjuhiste saamiseks!

piibeleht