Palitoksiin ja korallimürgistus

Palitoksiin on korallidest pärinev toksiin, mida võib leiduda ka troopilistes Kariibi mere, Indo-Vaikse ookeani piirkonna ja Aafrika rannikuvete kalades, merianemoonides ja krabides. Peamiseks allikaks on siiski Palythoa perekonna ja peamiselt pehmed korallid (Palythoa spp., Zoanthus spp.) ja dinoflagellaadid (Ostreopsis spp.).

Toksiin võib esineda ka kodustes mereakvaariumites olevates korallides. Palitoksiin on organismis naatrium-kaalium kanalite aktivaator ja on tugev vasokonstriktor.

Mürkaine imendub ka vigastatud naha ja limaskestade kaudu korallide käsitlemisel. Mürgistust on võimalik saada ka toksiini sissehingates, kui koralle on keedetud, tükeldatud vm moel töödeldud. Ent ka akvaariumi puhastamisel, eriti korallide õitsemise ajal. Kindlasti ei tohi taolisi koralle harjata ega asetada lahtiselt kapi, riiuli peale!

Koralle transporditakse veega täidetud ja kinnistes, tugevates plastikkottides või karpides.

Peale inimeste on korallimürgistus reaalne ka koduloomadel.

Korallimürgistuse sümptomid algavad tavaliselt 30-60 minutiga, harvem ka 2 tunni jooksul. Ent raske mürgistus võib tekkida ning vajada kiiret abi ka juba 15 minuti jooksul peale kokkupuudet mürkainega. Kõik palitoksiiniga kokkupuutunud inimesed vajavad alati jälgimist haiglas ning täielik tervenemine võib vajada pikemat aega.

Tavalisemateks sümptomiteks on tugev kuiv köha, metallimaitse suus ja/või suukuivus, peavalu, pearinglus ja surin kätes. Raskematel juhtudel lisandub südamekloppimine, madal vererõhk, aeglame südamerütm, tsüanoos ja lihaskrambid.

Palitoksiini määramiseks pole head ja kättesaadavat laboratoorset meetodit. Inimesel selgitatakse juhtunud mürgistuse diagnoos anamneesi põhjal (inimene teab, et sõi kala, mis võib sisaldada palitoksiini või puhastas mereakvaariumit palitoksiini sisaldava koralliga) ja selle järgi tekkinud tervisekaebuste kirjelduste põhjal. Raviks pole ka antidooti ent ravi on organismi toetav, sümptomaatiline.

Esmaabiks mürgistuse tekkimisel tuleb võimalikult kiiresti ruumist lahkuda ning enne naasmist ruume väga põhjalikult tuulutada. Pindade puhastamiseks pole täna kindlalt kontrollitud meetodit, ent on kasutatud efektiivset ruumide tuulutamist ja pindade töötluseks nõrka hüpokloriti lahust (1%-2,5%). Puhastajatel on vajalik kanda kaitseriietust. 

Loe ka juhiseid turvaliseks toimetamiseks: 

 

Loe juhiseid õnnetuse korral tegutsemiseks:

 

palitoksiin