Ukraina sündmuste tõttu on inimesed tundnud muret võimaliku kiirgussaaste pärast ja selle mõjust tervisele, kuna tuumaelektrijaama avarii korral võib radioaktiivne jood sattuda õhku. Mürgistusteabekeskusesse helistatakse küsimustega – kuidas joodi tarvitada ja kui palju on palju?
Mürgistusteabekeskus ei ole pädev hindama radiatsioonisaaste võimalikkust riigis. Sellega tegelevad Keskkonnaameti kiirguseksperdid ning kiirgusolukorrast saab lugeda ja jälgida asjalikke nõuandeid Keskkonnaameti kodulehelt. Küll aga on meil infot jooditablettide toime, kõrvaltoimete ning üleannustamisest tingitud ohtude kohta.
Jooditabletti ei tohi võtta lihtsalt igaks juhuks profülaktilisel kaalutlusel ega ametivõimude nõuandeta. Radioaktiivse joodiga saastumise korral on oluline võtta kaaliumjodiidi tablett õigel ajal. Kui seda võtta liiga vara või liiga hilja, väheneb ravimi kaitsev toime. Jooditablett kaitseb ainult kilpnääret ega toimi sel moel teistele organitele. NB! Jooditabletid ei kaitse teiste radioaktiivsete ainete eest! Kaaliumjodiidi ei soovitata isikutele, kes on vanemad kui 40 aastat, sest pärast kokkupuudet radioaktiivse joodiga on neil jooditablettidest saadav kasu vähem tõenäoline. |
1986. aastal toimunud Tšernobõli õnnetuses kasutati kaaliumjodiidi tablette Poolas ja Tšernobõlis ning antud ravi tulemuste järgi hinnati kaaliumjodiidi tabletid turvalisteks selliste radiatsiooniõnnetuste korral kasutamiseks. Ent see põhjustas ka kõrvaltoimeid – nahalööbeid ja seedehäireid, oksendamist. Samas tuleb rõhutada, et sama protsess, mis kaitseb inimese organismi radioaktiivse joodi ladestumise eest, võib põhjustada kaaliumjodiidi pikaajalisel tarvitamisel kilpnäärmefunktsiooni häireid.
Oluline on pöörata tähelepanu erinevates joodipreparaatides leiduvale kaaliumi sisaldusele, mis võib põhjustada mürgistust. On teada, et üks näiteks 130mg kaaliumjodiidi tablett sisaldab 4mmol K+. Kaalium annuses 2–2,5 mmol/kg võib põhjustada normaalse neerufunktsiooniga isikul hüperkaleemiat.
Ehkki soovitatavad profülaktilised kaaliumjodiidi annused ei tohiks avaldada olulist mõju vereplasma kaaliumi kontsentratsioonile, tuleks siiski ettevaatlik olla langenud neerufunktsiooniga inimestel. Kaaliumjodiid imendub läbi erinevate inimorganismis olevate barjääride, mõjutades raseduse ajal loodet ning rinnaga toitmisel imikut. Võimalikud tüsistused on lapse kilpnäärme suurenemine, hüpotüreoidism ja kretinism. Liigses koguses rinnapiimaga imiku organismi sattuv jood võib põhjustada imikul nahalööbeid ja võib pärssida tema kilpnäärme normaalset arengut.
NB! Eestis on müügil 5% jooditinktuur välispidiseks kasutamiseks – allaneelatuna põhjustab see seedetrakti söövitust ega ole mõeldud kiirgusõnnetuse korral kasutamiseks! Samuti pole kasu erinevate vetikapreparaatide ja joodi sisaldavate multivitamiinide kokkuostmisest ning kiirgusõnnetuse korral õige annuse saamiseks nende suuremas koguses sissesöömisest, kuna antud preparaadid sisaldavad joodi vaid väga väikeses koguses. Multivitamiinid ja loodustooted on kindlalt mõeldud tarvitamiseks vaid pakendil märgitud annustes ning nende suuremas koguses manustamine võib põhjustada tervisehäireid.
Joodi tarvitamise võimalikud ohud ja kõrvaltoimed:
- suurte dooside korral hüperkaleemia, hüpernatreemia;
- kroonilisest mürgistusest – hüpertüreoidism, hüpotüreoidism;
- seedetrakti ärritusnähud: iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ja kõhuvalu, metallimaitse suus;
- allergilised reaktsioonid: angioödeem, tahhüpnoe, nahalööve.
Loe ka siit: Ravimiamet: jooditableti võtmine ei ole jätkuvalt vajalik