Jooditabletid ja kiirgusõnnetus

Ukraina sündmuste tõttu on inimesed tundnud muret võimaliku kiirgussaaste pärast ja selle mõjust inimese tervisele, kuna tõsise tuumaelektrijaama avarii korral võib radioaktiivne jood sattuda õhku. Mürgistusteabekeskusesse helistavad inimesed küsimusega – kuidas joodi tarvitada ja kui palju on palju?

Mürgistusteabekeskus ei ole pädev hindama radiatsioonisaaste võimalikkust riigis, seda saab lugeda ja jälgida asjalikke nõuandeid meie Keskkonnaameti kodulehelt ning Soome Keskkonnaameti (STUK) lehelt. Küll aga omame informatsiooni jooditablettide toime, kõrvaltoimete ning üleannustamisest tingitud ohtude kohta. 

Eelkõige ei tohi jooditabletti võtta ilma ametivõimude nõuandeta ning lihtsalt igaks juhuks profülaktilisel kaalutlusel. Radioaktiivse joodiga saastumise korral on oluline võtta kaaliumjodiidi tablett õigel ajal. Kui võtta liiga vara või liiga hilja, väheneb selle kaitsev toime. Jooditablett kaitseb ainult kilpnääret ega toimi sel moel teistele organitele. NB! Jooditabletid ei kaitse teiste radioaktiivsete ainete eest.

 

1986. aastal toimunud Tšernobõli õnnetuses kasutati kaaliumjodiidi tablette nii Poolas kui Tšernobõlis ning antud ravi tulemuste järgi hinnati kaaliumjodiidi tabletid turvalisteks selliste radiatsiooniõnnetuste korral kasutamiseks. Ent see põhjustas ka nahalööbeid ja seedehäireid, oksendamist. Samas tuleb rõhutada, et sama protsess, mis kaitseb inimese organismi radioaktiivse joodi ladestumise eest, võib põhjustada kaaliumjodiidi pikaajalisel tarvitamisel kilpnäärmefunktsiooni häireid .

Tähelepanu tuleks juhtida erinevates joodipreparaatides leiduvale kaaliumi sisaldusele, mis võib põhjustada mürgistusi. On teada, et üks nt 130mg kaaliumjodiidi tablett sisaldab 4mmol K+. Kaalium annuses  2-2,5 mmol/kg võib põhjustada normaalse neerufunktsiooniga isikul hüperkaleemiat.

Ehkki soovitatavad profülaktilised kaaliumjodiidi annused ei tohiks avaldada olulist mõju vereplasma kaaliumi kontsentratsioonile tuleks siiski ettevaatlik olla langenud neerufunktsiooniga inimestel. Kaaliumjodiid imendub läbi erinevate inimorganismis olevate barjääride mõjutades raseduse ajal loodet ning rinnaga toitmisel imikut. Võimalikud tüsistused on lapse kilpnäärme suurenemine, hüpotüreoidism ja kretinism. Liigses koguses rinnapiimaga imiku organismi sattuv jood võib põhjustada imikul nahalööbeid ja võib pärssida tema kilpnäärme normaalset arengut.

Jood on Eestis küll kättesaadav näiteks 5% jooditinktuurina välispidiseks kasutamiseks, ent allaneelatuna põhjustab seedetrakti söövitusi ega ole sel moel kasutatav. Samuti pole kasu erinevate vetikapreparaatide ja joodi sisaldavate multivitamiinide kokkuostmisest ning kiirgusõnnetuse korral korral õige annuse saamiseks nende suuremas koguses sissesöömisest, kuna antud preparaadid sisaldavad joodi vaid väga väikeses koguses. Multivitamiinid ja loodustooted on siiski kindlalt mõeldud tarvitamiseks vaid pakendil märgitud annustes ning nende suuremas koguses manustamine võib põhjustada tervisehäireid.

Joodi tarvitamise võimalikud ohud, kõrvaltoimed:

  • suurte dooside korral hüperkaleemia, hüpernatreemia;
  • kroonilisest mürgistusest - hüpertüreoidism, hüpotüreoidism;
  • seedetrakti ärritusnähud: iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus ja kõhuvalu, metallimaitse suus;
  • allergilised reaktsioonid: angioödeem, tahhüpnoe, nahalööve.

Loe ka siit: Ravimiamet: jooditableti võtmine on vajalik vaid tuumaõnnetuspaiga läheduses olles

 

Kaaliumjoodi tabletid