Üle poole kõikidest mürgistusinfoliinile ☎️ 16662 tulevatest kõnedest puudutab kuni 3-aastaseid lapsi, pidevalt tõuseb sealhulgas kuni 1-aastaste laste mürgistusjuhtumite arv. Iga kolmas meile mürgistuskeskusesse tulev kõne puudutab ravimimürgistusi.
Üheks väga suureks probleemiks ka heamaitselised ravimid. Sage on infoliinile 16662 helistamise põhjuseks see, kui laps on korraks lauale järelevalveta jäänud köha-, palaviku- või valuvaigisti ravimi pudeli tühjaks joonud.
Siinkohal on oluline meelde tuletada, et turvakorgid on antud pudelitel põhjusega ning peale ravimi lapsele andmist tuleb pudel sulgeda ja ravimikappi tagasi panna. Oluline pole niivõrd see, et ravimikapp asuks kõrgel, vaid et antud kapp oleks lukus.
Väikelastega kodudes on ravimite (sh vitamiinide) luku taga hoidmise vajadus ülioluline, ravimeid mistahes vormis ei tohi mitte kunagi jätta öökapi või laua peale. Seda on eriti oluline silmas pidada vanavanematel, kes on harjunud oma igapäevaseid ravimeid hoidma köögilaual, -kapil. Infoliinile 16662 helistamise põhjuseks olevad ravimiõnnetused juhtuvadki sel moel, et ehkki vanavanemal on silme all olev tableti võtmine küll paremini meeles, ent seda tabletti on märganud ka väikesed lapse silmad. Oma arengufaasist sõltuvalt, kus kõik uus ja huvitav liigub esmalt suhu (ning kuna ravimid meenutavad aina enam pigem mõnda kommi), liigubki laual olev värviline tablett kohe väikese inimese suhu. Oma tegevuses soovivad lapsed täiskasvanuid ka jäljendada ning samuti maitsta, mis on see hea asi, mida vanaema või vanaisa iga päev sellest krõbisevast pakist võtab. Seepärast ei tohiks ravimeid tarvitada väikelaste ees. Enamus ravimeid võivad põhjustada lastele mürgistusnähtusid, mõned ka väga tõsiseid ja kiiret abi vajavaid.
Tühjad ravimipakendid tuleks ära visata, need ei sobi väikestele mängimiseks. Lapsel on kogemuse puudumise tõttu keeruline hinnata, millal on ravimipakend ohtlik (sisaldab ravimit) ja millal mitte. Apteegist ravimeid koju tuues on ohutum väikeste lastega peredel vältida nn maksipakendeid (kuni 200 tabletiga), mis on küll per tablett odavamad, ent lapsele korraga ära süües ohtlikum. Mõistlik on uurida fooleumkattega nn blisterpakendeid, kus tablett tuleb ravimilehest välja muljuda.
Samuti on oluline mürgistuste ennetamise väljakutse ka koju muul moel toodavate mürkainetega – vanavanemate jt külaliste käekottides, jopede taskutes jm võib pea alati leida midagi mürgistust põhjustavat. Väikeste lastega peredes tuleks lapsevanematel hoolitseda selle eest, et külalised asetaksid ülerõivaste taskutes olevad asjad käekottidesse ning käekotid oleksid pidevalt täiskasvanute vaateväljas ja mitte esikus, kus lapsed omapead olles leidudega mängivad.
Nii hoiame ära juhtumid, kus lapsed uudishimust ajendatuna kotist, mantli, jope taskust leitud ravimi, sigareti vm neelamise tõttu saaksid eluohtliku tervisehäire.