Toidulisandid

Toidulisandite puhul peab arvestama, et tegu pole ravimitega ja nende tootmine ja müük on reguleeritud märksa lõdvemalt. Tootja ja edasimüüja omistavad sageli toidulisanditele raviomadusi, mida neil kindlasti pole : need ained võivad tervenemisprotsessi toetada, kuid nad ei asenda ravimeid. Internetipoodides pakutakse ka justkui imeliste raviomadustega tablette, pulbreid ja teesid.

Selliste toodete soetamisel ei tohi unustada talupojatarkust, et kui miski on liiga hea et olla tõsi, siis see lihtsalt polegi tõsi. Ehkki taolistele toodetele rutiinselt kvaliteedikontrolle ei teostada, uuritakse aeg-ajalt erinevates riikides toidulisandite koostist. Tavaliselt on tekkinud selleks vajadus kas infost kohalikust mürgistusteabekeskusest suurenenud mürgisuste arvu tõttu või kindla toote/ettevõtja toodete kohta on laekunud enam kaebusi. Nii on leitud näiteks erinevaid taimeteena müüdavaid kõhnumisvahendeid ja avastati tootest toime „parandamiseks“ lisatud erinevad retseptiravimid, ent ka amfetamiini, fentanüüli ja loomset kilpnäärmekudet. Samuti on leitud suuri erinevusi netis müüdavate vitamiinipreparaatide etiketijärgses ja reaalses toimeaine sisalduses.

Just seetõttu peaks pöörama tähelepanu, et tarvitataks ainult registreeritud kontrollitud tooteid. Kas toidulisand on Eestis müüki lubatud või illegaalne, saab kontrollida Veterinaar- ja Toiduameti lehelt: https://vet.agri.ee/et/toit/toidulisandid/ebaseaduslike-toidulisandite-nimekiri

Samal teemal meedias:

Pane tähele!

Toidulisandid on erinevaid vitamiine ja mineraale sisaldavad ained, mida kasutatakse, et kompenseerida mõne aine võimalikku defitsiiti organismis. Terve inimene, kes elab mõistliku igapäevasse koormusega ja toitub mitmekülgselt, toidulisandeid ei vaja.

Sageli soovitatakse erinevaid vitamiine tarvitada lihtsalt igaks juhuks, sest eeldatavasti „need tugevdavad tervist“. Sageli on tulemus hoopis see, et juurde manustatakse aineid mida on organismis piisavalt ja nende liig põhjustab hoopis soovitule vastupidise tulemuse. Enne kui hakata erinevaid toidulisandeid tarbima tasuks konsulteerida oma perearstiga ja/või toitumisnõustajaga, vajadusel määrata ka vitamiinide – mineraalide sisalduse uuring vereproovist, et hinnata mida ja kas organism vajab.

 

Toidulisanditest ausalt