Mürgistused sõltuvusainetest

Sõltuvusainete jaotus ja toime:

  • STIMULANDID (kokaiin, amfetamiin, ecstasy, kofeiin, nikotiin, piperasiinid)

Stimulandid avaldavad kesknärvisüsteemile ja südamele ergutavat toimet, luues sellega petliku heaolutunde. Üleannuse korral põhjustavad südamepekslemist ja rütmihäireid, kehatemperatuuri tõusu, ärevust ja keskendumisraskust.

Pikaajalise kasutamisega võib kaasneda maksa- ja neerukahjustus, psühhoosid ja psüühiline sõltuvus. Levinud klubinarkootikumide amfetamiini ja ecstasy asemel müüakse ka sageli kombinatsioone mitmesuguste teiste ainetega või lausa tablette, mis lubatud ainet ei sisaldagi. Seetõttu võivad selliste tablettide toimed olla ettearvamatud.

  • DEPRESSANDID (alkohol, rahustid, opiaadid, GHB)

Depressandid on organismi aeglustajad. Kõik selle rühma ained tekitavad unisust ning pulsi- ja hingamissageduse langust. Raske mürgistuse korral on kesknärvisüsteem pärsitud kuni teadvuse kaotuse ja hingamise seiskumiseni. Ka on oht, et depressantide mõjul teadvuseta inimene ei suuda selili lamades oma hingamisteid lahti hoida ja seetõttu lämbub.

Haiglasse peaks pöörduma, kui kannatanut ei õnnestu äratada ja/ või tundub, et ta hingamine on harv ja heliline (s.t inimese hingamine on tugevalt kuulda). Erinevate kesknärvisüsteemi depressantide koos kasutamine võib põhjustada surma.

  • HALLUTSINOGEENID (LSD, fentsüklidiin, psilotsübiin, meskaliin, inhalandid)

Hallutsinogeenid on taju muutusi ja hallutsinatsioone esile kutsuvad ained. On nii looduslikke (inglitrompet, punane kärbseseen, meskaliin) kui ka sünteetilisi aineid (PCP, LSD). Enamasti ei põhjusta need haiglaravi vajavaid mürgistusi, kuid kannatanule võib eluohtlikuks osutuda taju muutusest tingitud ebaadekvaatne käitumine ja ohutunde puudumine. Seetõttu on oluline, et hallutsinogeene tarvitanud inimest ei jäetaks järelvalveta!

Kindlasti tuleb kutsuda kiirabi, kui hallutsinogeenseid aineid on tarvitanud lapsed või kui seda on tehtud enesekahjustuse eesmärgil.

NB! Kui narkootikumid valmistavad muret ja tekitavad küsimusi, siis vaata lisa narko.ee kodulehelt! Narko.ee tugiliinil annavad nõu vaimse tervise spetsialistid, kes pakuvad tuge nii narkootikume tarvitavatele inimestele kui ka nende lähedastele ning jagavad infot abisaamise võimaluste kohta.