Mürgistused sõltuvusainetest

Sõltuvusainete jaotus:

  • STIMULANDID (kokaiin, amfetamiin, ecstasy, kofeiin, nikotiin, piperasiinid)

Sellesse gruppi kuuluvad ained avaldavad kesknärvisüsteemile ja südamele ergutavat toimet, luues sellega petliku heaolutunde. Üleannuse korral põhjustavad südamepekslemist ja rütmihäireid, kehatemperatuuri tõusu, ärevust, keskendumisraskust.

Pikaajalise kasutamisega võib kaasneda maksa- ja neerukahjustus, psühhoosid ja psüühiline sõltuvus. Levinud klubinarkootikumide amfetamiini ja ecstasy asemel müüakse ka sageli kombinatsioone mitmesuguste teiste ainetega või lausa tablette, mis lubatud ainet ei sisaldagi. Seetõttu võivad  selliste tablettide toimed olla ettearvamatud.

Võrdle, mida sisaldavad ecstasyna müüdud tabletid: www.ecstasydata.org

  • DEPRESSANDID (alkohol, rahustid, opiaadid, GHB)

Depressandid sõltuvusainte grupis on organismi „aeglustajad“. Kõik selle rühma ained tekitavad pulsisageduse langust, unisust, hingamissageduse langust. Raske mürgistuse korral on kesknärvisüsteem pärsitud teadvuse kaotuse ja hingamise seiskumiseni. Ka on olemas oht, et depressantide mõju all teadvuseta inimene ei suuda selili lamades oma hingamisteid lahti hoida ja seetõttu lämbub.

Haiglasse peaks pöörduma, kui kannatanut ei õnnestu äratada ja/või tundub et tema hingamine on harv ja heliline (inimese hingamine on tugevalt kuulda). Erinevate kesknärvisüsteemi depressantide koos kasutamine võib põhjustada surmajuhtumeid.

  • HALLUTSINOGEENID (LSD, fentsüklidiin, psilotsübiin, meskaliin, inhalandid)

On tajude muutusi ja hallutsinatsioone esile kutsuvad ained.

Esinevad nii looduslikud (inglitrompet, punane kärbseseen, meskaliin), kui sünteetilised (PCP, LSD).

Enamasti ei põhjusta haiglaravi vajavaid mürgistusi, kuid kannatanule võib ohtlikuks saada tajude muutusest tingitult ebaadekvaatne käitumine ja ohutunde puudumine. Seetõttu on oluline, et hallutsinogeene tarvitanud inimest ei jäetaks järelvalveta. 

Kindlasti peaks kutsuma kiirabi, kui hallutsinogeenseid aineid on tarvitanud lapsed või kui seda on tehtud enesekahjustuse eesmärgil.