Energiajoogid

Energiajookide energiat andev toime põhineb neis sisalduval kofeiinil. Kofeiin mõjutab peamiselt kesknärvisüsteemi, südant ja seedetrakti. Kofeiinimürgistus põhjustab tüüpiliselt iiveldust, oksendamist, värinat ja tahhükardiat. Raske mürgistuse korral võivad esineda ka tusasus, krambid, rütmihäired, vererõhu langus, organismi elektrolüütide tasakaalu häirumine.  

Sümptomid ilmnevad enamasti 3 tunni jooksul,  kuid üksikjuhtudel juba 10 min möödudes.

Võõrutusnähud on kõige enam väljendunud 1.-2. päeval. Seejärel sümptomid nõrgenevad järgmise 5-6 päeva jooksul. Tüüpilisteks tervisekaebusteks on peavalu, unisus, loidus ja tegutsemisvõime nõrgenemine.

Mida sisaldab?

Energiajoogid sisaldavad suurtes annustes kofeiini, tauriini, vitamiine, taimseid preparaate ja suhkrut või suhkruasendajaid. Kofeiini kogus energiajookides on kordades suurem, kui mõnes limonaadis või tassis kohvis, mis võib tarbijas seetõttu tekitada kofeiini üledoosi ning seetõttu tervisehäireid. Kofeiini taluvus on väga individuaalne. Energiajooke taluvad paremini inimesed, kes joovad ka kohvi rohkem. Samas on aga kohvi ning energiajookide kofeiinisisaldus väga erinev, näiteks 1 suur tass kodus tehtud kohvi sisaldab kuni 100 mg kofeiini, kohvikutes tehtavad kuni 150mg kofeiini. Energiajookides leiduv kofeiinikogus aga varieerub kuni 500mg pudeli/purgi kohta. Mõistlik kofeiinikogus ei tohiks ületada 100 mg/päevas või 2.5 mg/kehakaalu kg kohta päevas.

Tasub meeles pidada, et energiajookide siltidel oleva info järgi pole võimalik hinnata purgis/pudelis oleva kogu kofeiini hulka, kuna seda sisaldab ka varjatul kujul guaraana (1 g sisaldab 40-80mg kofeiini), Mate-puu lehed ning kakao.

Energiajoogid sisaldavad väga suures koguses ka B-vitamiine, ženženni, tauriini. Viimane toimides kofeiiniga tõstab vererõhku ning südame löögisagedust. Lisaks võib energiajookidest leida l-karnitiini.

Mida tekitab?

Sage ja suures koguses tarbimine on tekitanud hingamiselundkonna häireid, agitatsiooni, aga ka südame rütmihäireid, südamepuudulikkust, vererõhu kõrgenemist jne. Kofeiini sisaldavad energiajoogid põhjustavad lastel spetsiifilisi terviseseisundeid, sh tähelepanuhäireid, hüperaktiivsust, söömishäireid, diabeeti ning südame-veresoonkonna häireid.

Ohuolukorrad

Eriti ohtlikuks tuleks pidada energiajookide tarvitamist sportimise käigus sooritusvõime tõstmiseks ning vedelikuvajaduse kompenseerimiseks. Ent energiajookides sisalduv kofeiin sootuks suurendab oluliselt organismi vedelikupuudust.

Kuigi energiajooke defineeritakse küll kui täiendava energia saamise allikat, tähendab see siiski seda, et energiajoogi toimel vabastatakse organismis endas energiat paremini, seda juhul, kui organismis on tagavarasid, mida energiaks muuta. Ohtlik on seega tarbida energiajooki peale paaripäevast pidu, kus organismi reservid on otsas. Vedelikupuuduse koostoimel võib tekkida eluohtlik terviseseisund.

Energiajook ei sobi janu kustutamiseks!

Üks ohtlikemaid kombinatsioone on energiajookide tarbimine koos alkoholiga. Peale selle, et nii alkohol kui kofeiin viivad mõlemad vett organismist välja, tekitades seeläbi kiiresti organismis dehürdatatsiooni, võib selline kombinatsioon aga lõppeda teistpidigi eluks sobimatult. Ehkki energiajooki juuakse alkoholi kõrvale lootusega, et kofeiin hoiab ära joobetunde, ei tee see inimest sellest kainemaks. Alkoholiga energiajoogi tarbija ei pruugi end tunda esialgu unisena, ent on siiski tõsiselt joobes enda teadmata.

Kõrge kofeiiniannus omab stimuleerivat toimet, mis takistab joobetunde tekkimist, ent otsustusvõime, reaktsioonikiirus, liikumisvõime on siiski vähenenud. Selline ”ärkvelolekus purjutamine” viib aga üksteisele järgnevatele, ent halbade valikute tegemiseni, riskikäitumisele jne.

Energiajooke ei peaks tarvitama koos alkoholi ja füüsilise koormusega. Suureneb oht rütmihäirete tekkimiseks!

Samal teemal meedias: Tiiu Liebert, TTÜ emeriitdotsent: energiajoogid võivad olla tõsiseks terviseriskiks lastele ja noortele

energiajook