Kanep ja kanepitooted

Kanep (THC-sisaldavad) ja sellest valmistatud tooted võivad avaldada organismile nii stimuleerivat kui ka pärssivat mõju, olles mõnikord ka kergelt hallutsinogeense toimega. Toime sõltub tarvitaja individuaalsest eripärast, annusest, ümbritsevast keskkonnast ja manustamise viisist.

Levinuim on kanepi suitsetamine, millega kaasneb pigem kerge stimuleeriv efekt – vererõhk ja südame löögisagedus tõusevad, tekib põhjuseta lõbusus, tõuseb söögiisu. Suukaudselt manustatavad kanepitooted (THC-sisaldavad) on sagedamini pärssiva toimega, põhjustades unisust, aeglast südametööd ja vererõhu langust. Rasked kanepimürgistused on tavaliselt seotud söödavate kanepitoodete ja vedelate kontsentraatide tarvitamisega.

Eriti on ohustatud väikelapsed ja koerad, kes söödavatest kanepitoodetest ei oska ohtu karta. Kanepit tarvitanud lapsed ja koduloomad tuleks kindlasti viia arsti juurde, samuti inimesed, kes on tarvitanud söödavaid THC-sisaldavaid kanepitooteid teadmatusest.

Kanepi tarvitamine muudab inimese mõtlemist ja maailmapilti. Tavalisteks kõrvalnähtudeks on keskendumis- ja mäluhäired ning motivatsioonipuudus. Uuringud näitavad, et 30% kanepitarvitajatest kujuneb välja sõltuvus. Eelsoodumuse olemasolul võib kanepitarvitamine olla skisofreeniat või psühhoosi vallandavaks faktoriks.

Kanepit on lisatud ka mõnedele (Eestis keelatud) e-sigareti vedelikele. Sellise vedeliku tarvitamist tuleks vältida, sest just selles lahustina kasutatavat tokoferoolatsetaati seostatakse e-sigaretist põhjustatud kopsukahjustuse tekkega: loe edasi siit ja siit.

Pane tähele! 

On aretatud mitmeid kanepi sorte ning samal ajal, kui narkootilise otstarbega kanepis on THC-sisaldus viimaste aastakümnetega tõusnud, on tööstuslikul otstarbel kasvatatav ja toiduainetes kasutatav kanep endiselt narkootilistest ainetest prii. Tänapäeval propageeritakse kanepiõli ka ravimina, kuid sel juhul peaks kasutama spetsiaalseid ravimina registreeritud tooteid. Juhuslikust internetipoest ostetud toodetes ei ole toimeainete sisaldus kontrollitud ja see võib põhjustada mürgistuse või olla hoopis mõjuta.

kanepitaim