Kanep ja kanepitooted

Kanep (THC sisaldavad) ja sellest valmistatud tooted võivad avaldada organismile nii stimuleerivat kui pärssivat mõju, olles mõnikord ka kergelt hallutsinogeense toimega. Toime sõltub nii tarvitaja individuaalsetest eripäradest, annusest, ümbritsevast keskkonnast kui manustamise viisist.

Kõige levinum on kanepi suitsetamine, millega kaasneb pigem kerge stimuleeriv efekt – vererõhk ja südame löögisagedus tõusevad, tekib põhjuseta lõbusus, tõuseb söögiisu. Suukaudselt manustatavad kanepitooted (THC sisaldavad) on sagedasemalt pärssiva toimega, põhjustades unisust, aeglast südametööd ja vererõhu langust. Rasked kanepimürgistused on tavaliselt seotud söödavate kanepitoodete ja vedelate kontsentraatide tarvitamisega. Eriti on ohustatud väikelapsed ja koerad, kes söödavatest kanepitoodetest ohtu ei oska karta. Kanepit tarvitanud lapsed ja koduloomad tuleks kindlasti viia arsti juurde, samuti nagu inimesed, kes on tarvitanud söödavaid THC sisaldavaid kanepitooteid teadmatusest.

Kanepi tarvitamine muudab tarvitaja mõtlemist ja maailmapilti. Tavalisteks kõrvalnähtudeks on keskendumis- ja mäluhäired, motivatsioonipuudus. Uuringud näitavad, et 30% kanepitarvitajatest kujuneb välja sõltuvus. Eelsoodumuse olemasolul võib kanepitarvitamine olla skisofreeniat või psühhoosi vallandavaks faktoriks.

Kanepit on lisatud ka mõnedele (Eestis keelatud) e-sigareti vedelikele. Sellise vedeliku tarvitamist tuleks vältida, sest just selles lahustina kasutatavat tokoferool atsetaati seostatakse e-sigaretist põhjustatud kopsukahjustuse tekkega: loe edasi siit ja siit.

 

Pane tähele!

Kanepi sorte on aretatud mitmes suunas ja samal ajal kui narkootilise otstarbega kanepis on THC sisaldus viimaste aastakümnetega tõusnud, on tööstuslikul otstarbel kasvatatav ja toiduainetes kasutatav kanep endiselt narkootiliste ainete vaba. 

Tänapäeval propageeritakse kanepiõli ka ravimina, kuid sel juhul peaks kasutama spetsiaalseid ravimina registreeritud tooteid, sest juhuslikust internetipoest ostetus ei ole toimeainete sisaldus kontrollitud ja toode võib põhjustada mürgistuse või olla hoopis ilma mõjuta.

kanepitaim