Kevadlilled

Tavaliste kevadlillede paari õie, marja või lehe maitsmine ei tekita enamasti ägedat mürgistust. Suhu sattunud lumi-, märtsikellukese, sinilille või siniliilia (ka silla) taimeosad võivad tekitada suu limaskesta ärritust. Selle tunnuseks on põletav tunne suus. Kui süüa taime suuremas koguses, tekivad seedehäired. Ülase närimine või väikese koguse maitsmine põhjustab samuti põletavat tunnet suus ja neelus, vahel ka haavandeid ja kõhuvalu.

Piibeleht tekitab ebamugavat oksendamist, sügislill on aga eluohtlikult mürgine taim, mille sibula või lehtede söömisele järgneb haiglasse sõit. Nende lillede lehti on lihtne segamini ajada söögiks kasutatava karulaugu lehtedega

Kevadkimpu tehes pea meeles, et kevadlillede mahl võib ärritada nahka ja silmi ning põhjustada allergilist löövet! Kui märtsikelluke ja maikelluke ehk piibeleht nahaga kokkupuutel mürgistust ei põhjusta, siis mõnede taimede puhul piisab ka ainult nahaga kokkupuutest ja tulemuseks on nahaärritus. Eriti ettevaatlik tasub olla ülaste korjamisel, sest ülase taimemahl võib nahka tugevalt ärritada.

Peenral kasvavatest taimedest võivad nahaärritust tekitada ka nartsissid ja tulbid, mille lehed ning sibulad on mürgised. Kui keldris või panipaigas hoitakse lillesibulaid, siis tuleb need märgistada. Nii saab vältida olukorda, kus tavalise sibula pähe satub söögi sisse mürgine lillesibul. Tulbisibulatega toimetamisel aitavad kindad kaitsta käsi nahapõletiku eest. Kätel tekkivat reaktsiooni nimetatakse „tulbi sõrmed“ (ingl.k „tulip fingers“).

Esmaabi taimedest tingitud ägedate mürgistuste korral: 

  • puhasta suu taimeosadest;
  • loputa suu veega;
  • kindlasti pole vaja ajada kannatanut oksendama;
  • taimeosa allaneelanule anna väikeste lonksude kaupa vett juua;
  • tee kindlaks taime täpne nimetus ja hinda selle võimalikku allaneelatud kogust;
  • helista mürgistusinfoliinile 16662, et saada teada, kas tegu on mürgise taimega ja kas manustatud kogus on tervisele ohtlik või mitte;
  • järgi mürgistusinfoliinilt saadud juhiseid;
  • igas kodus võiks varuks olla aktiivsüsi, mida infoliini juhiste järgi vajaduse korral sisse võtta.
kevadlilled