Kibe suvikõrvits ja kukurbitatsiin

Kõrvitsaliste sugukonda kuuluvad kurk, kõrvits, suvikõrvits, melon ja paljud teised liigid. Selle sugukonna söödavate taimede viljad on mõnikord ebameeldiva maitsega. Kibeda maitse annavad viljadele kukurbitatsiinid – toksilised ühendid, mis olenevalt söödud kogusest võivad põhjustada seedehäireid (nt kõhulahtisus või -kinnisus, kõhuvalu, iiveldus, oksendamine, keelevalu, suurenenud süljevool). Samas ei teki enamusel juhtudest mürgistust, kuna viljade mõrkjas ja kibe maitse takistab nende söömist organismi kahjustavas koguses.

Viljade kukurbitatsiinisisaldust mõjutavad kasvutingimused. Kui kurki on kasvatatud jahedas või taimi on vähe kastetud, siis muutuvad viljad kibedaks. Võib küll vilju koorida või eemaldada nende otsi – mürkainete sisaldust see ei vähenda.  Ka viljade keetmine või küpsetamine ei vabasta neid mürkidest, kuna kõrge temperatuuri käes toksiinid ei lagune ega lahustu ka vees.

Dekoratiiveesmärgil kasvatatud taimede puhul on oluline nende välimus, mitte head maitseomadused, ja omapäraseks aretatud viljade kukurbitatsiinisisaldus on enamasti kõrge. Söömiseks mittemõeldud dekoratiivkõrvitsad kutsuvad reeglina esile tugevama mürgistuse, kui söögiks mõeldud ent kibedad kõrvitsalised. Seega – dekoratiivkõrvits sobib köögis laua kaunistamiseks, mitte toiduks.

Mürgistusteabekeskuse infoliinile on helistatud nõu saamiseks pärast kibeda suvikõrvitsa või mõne muu kõrvitsalise söömist, kus inimene kurdab poole tunni jooksul tekkinud väga halba enesetunnet (sh iiveldab, oksendab). Tugevad seedetraktihäired viitavad nn mürgise kabatšoki sündroomile, mis avaldub pärast kibeainerikaste kabatšokkide, kurkide, kõrvitsate jne söömist. Mürgistusnähtude korral tuleb enda enesetunnet jälgida, anda kehale puhkust, juua lonkshaaval tavapärasemast rohkem vett, et vältida tugevast kõhulahtisusest või oksendamisest tingitud vedelikupuudust. Suure tõenäosusega taanduvad mürgistusnähud mõne päevaga.

Enam kui kergete seedehäirete korral tuleb helistada infoliinil 16662 ning järgida nõustaja antud juhiseid. Kui tekib äge seedehäire, sh väga tugev kõhuvalu, äge ja pidev oksendamine, siis pöörduda lähimasse haiglasse või kutsuda kiirabi.

suvikõrvits