Putked ja psoraleeni mürgistus

Eestis kasvab taimi, mille mahl põhjustab nahale sattudes ärritust. Lisaks muudab taimes sisalduv psoraleen naha päikesevalguse suhtes tundlikuks. Nii tekivad nahal tugevad põletikunähud koos pikalt paranevate valulike villidega. Tekkinud armid pigmenteeruvad ja ega kao nahalt.

Eestis kasvab mitut liiki putkesid (sh karuputk, karvane karuputk, heinputk, mets-harakputk, kikkaputk, aed-moorputk, koeraputk). Neist ohtlikuim on laialt levinud võõrliik – Sosnovski karuputk, mille suured alumised lehed koosnevad enamasti kolmest kuni viiest suurest sakiliste hõlmadega osast. Karuputke mahl sisaldab psoraleeni, mis ärritab nahka ja limaskesti. Lisaks tuleb olla ettevaatlik ruudiliste sugukonda kuuluvate taimedega, nagu aedruut ja valge diktamnus ehk moosesepõõsas, keda ei või kunagi korjata keskpäevase päikesega – lehtede eeterlikud õlid võivad koostöös päikesega jätta nahale tugevaid põletushaavu.

Noori karuputke võrseid on kerge ajada segamini varsselleri, peterselli või rabarberiga. Tugevalt ärritava taimemahlaga kokkupuutunud suu limaskestal tekib seepeale tugev reaktsioon, mis võib viia eluohtliku kõriturseni. Mittesöödava taime söömisel

  • eemalda suust taime jäägid ja loputa suud veega;
  • anna kannatanule väikeste lonksudega jahedat vett, aga mitte üle ühe klaasitäie;
  • jälgi, kas inimene saab neelata;
  • pista suhu midagi külma (nt mahlapulk), et vähendada võimalikku turset.

Kui tekib kahtlus, et nendest võtetest ei ole abi, tuleb kutsuda kiirabi ja anda inimene meedikute järelevalve alla.

Kui taimemahla ei pesta kohe ära ja nahka ei kaitsta ultraviolettkiirguse eest vähemalt 48 tunni vältel, siis tekivad kokkupuutekohtades paistetus ja villid. Sümptomid tekivad tavaliselt 18–24 tunni möödudes, maksimaalselt 2-3 ööpäevaga reaktsioonina UV-kiirgusele. Villid lähevad katki paari päevaga, kuid nende armid kaovad alles ühe-kahe aasta jooksul.

Esmaabi tugeva nahaärrituse korral

  • Pese nahk jaheda veega puhtaks ja hoidu nahka hõõrumast; ära kasuta seepi!
  • Kaitse nahka päikesekiirguse eest vähemalt 48 tundi pärast kokkupuudet.
  • Kuna psoraleenist tingitud põletus tekitab valu, kasuta jahutavaid mähiseid.
  • Pea nõu perearstiga vajaduse korral küsi apteegist kortikosteroidsalvi.

Parim strateegia karuputkede leviku peatamiseks on tõrjuda taimi nende varases kasvufaasis. Taim tuleb hävitada enne õitsema hakkamist või hiljemalt enne seemnete varisemist! Putkede mehaanilisel hävitamisel tuleb kasutada kaitsevarustust (kindad kätte ja näokaitse ette) ning hoiduda otsese päikesekiirguse eest. 

Keskkonnaametile teadaolevate kolooniate asukohti saab vaadata Maa-ameti karuputke kaardirakendusestKeskkonnaameti sõnul võib iga maaomanik karuputke võõrliike ise välja kaevata, järgides Keskkonnaameti kodulehel kirjeldatud ohutusnõudeid. Väga oluline on see, et nahk oleks taimemahlaga kokkupuute ja päikesekiirguse eest korralikult kaitstud.

putked