Mürgistusennetuse nädal: aktiivsüsi mõjub vaid õigetes kogustes

Avaldatud:

Aktiivsüsi on küll olemas pea igas koduapteegis, kuid mitte sellises koguses, mis aitaks mürgistuse korral.

„Aktiivsüsi on reeglina olemas igas kodus, sest teatakse, et see aitab kõhuhädade ja mürgistuste vastu, kuid inimesed peavad piisavaks koguseks paari tabletti. Tegelikult tuleks lapsevanematel mürgistusjuhtude tarvis kodus hoida aktiivsöe tablette arvestusega, et  10 kilo kaaluva lapse korral on õigeks annuseks 40 tabletti ehk 10g,“ selgitas Mare Oder, terviseameti mürgistusteabekeskuse juht.

Mürgistuste korral on aktiivsöe ülesandeks siduda suukaudselt manustatud mürgiseid aineid ja takistada nende imendumist. Siiski tuleb silmas pidada, et ehkki aktiivsüsi aitab paljude mürgistuste puhul, ei mõju ta absoluutselt kõikide mürgistuste korral. Lisaks tuleb arvestada, et aktiivsüsi nagu iga teinegi ravim, omab kõrvaltoimeid ning kasutamiseks on ka vastunäidustused.  Seega on aktiivsöe neelamine alati väga hästi kalkuleeritud tegevus ning seda ei tohiks teha ilma olulise vajaduseta, sh mittemürgiste ainete neelamisel või igaks juhuks. Ent olukordades, kus aktiivsüsi on vajalik, tuleb seda manustada võimalikult kiiresti, soovitatavalt esimese 30 minuti kuni 1 tunni jooksul aktiivsöega seonduva mürgi neelamisest.

„Kahjuks on sagedased juhtumid, kus lapsed on saanud kätte vanemate või vanavanemate ravimid ja need sisse võtnud. Sellisel juhul piisaks esmaabiks aktiivsöe andmisest, kui reeglina on kodus vaid mõni tablett ja nii tulebki pöörduda hoopis kiirabisse. Meil on olnud ka juhuseid, kus väike patisent tuli saarelt kiirkorras mandrile tuua. Piisav kogus aktiivsütt ravimikapis aitaks seda kõike vältida,“ ütles Oder.

Aktiivsöe tablettide orienteeruvad kogused:

  • Apteekides on müügil peamiselt 250 mg-sed aktiivsöe tabletid, mis tuleb purustada.
  • Täiskasvanu annus on orienteeruvalt 50 g = 200 tabletti 10-kilose lapse annus on 10 g = 40 tabletti

Pane tähele!

Vaata ka esmaabi soovitusi ja videoõpetusi.

 

Terviseameti mürgistusteabekeskuse infoliin 16662 on  avatud ööpäevaringsel kõikidel nädalapäevadel nii elanikele kui ka tervishoiutöötajatele. Telefoniliinile helistamine on anonüümne ning kohaliku kõne hinnaga (välisriigist helistades +372 7943 794).