Mürgistusennetusnädal

Terviseameti mürgistusteabekeskus on ellu kutsunud mürgistusennetusnädala, mis leiab aset igal aastal märtsi 3.nädalal.

Ennetusnädala eesmärk on juhtida inimeste tähelepanu enam muret valmistavatele mürgistusjuhtumitele, põhjustele ning selgitada mürgistustest hoidumise võimalusi.

Mürgistuspatsientidega puutuvad kokku peale 24/7 avatud mürgistuste infoliini 16662 spetsialistide ka kiirabiteenistus ja haiglad.

Aastas ravitakse tervishoiuteenuse osutajate poolt Eesti Haigekassa andmetel 2022.aasta ligi 3000 patsienti, neile lisandub mürgistusinfoliinil nõustatud ligi 3900 kannatanut, kellest igal aastal umbes 30% suunatakse järgnevale konsultatsioonile ka perearsti juurde või raskematel juhtudel kiirabiga haiglasse. Enamasti siiski pole haiglasse pöördumist vaja, mistõttu ülejäänud 70% ulatuses saab mürgistusjuhtumiga pöördunud inimene jääda koju koos edasiste jälgimisjuhistega ja vajaliku jälgimisaja pikkuse hinnanguga. Tänu süsteemsele ennetustööle ja suurenenud teadlikkusest mürgistusinfoliinile helistamise võimalustest on tänaseks päevaks mürgistusega haiglasse pöördujate arv langustrendis ning enamasti piisab mürgistusohu tuvastamiseks ning esmaabi, jälgimisjuhistest mürgistusinfoliini eksperdile helistamisest.

 

Lisainfo:

Mürgistusennetusnädalat peetakse alates eelmisest sajandist Ameerikas, 2019.aastast Eestis ja hiljuti on mürgistusennetusnädala käivitanud ka Ungari ja Moldova. Ennetusnädal toimub märtsi 3.täisnädalal tulenevalt tollaste esimeste mürgistusteabekeskuste käivitamisest maailmas viie- ja kuuekümnendatel aastatel Chicagos, Taanis, Hollandis. Mürgistusennetusnädala ellu kutsumise eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust mürgistustest, teadvustada mürgistuse ohtusid ja vähendada seeläbi mürgistusvigastuste arvu ning arendada mürgistusteabekeskuste poolt ennetustegevust. 

Kõik mürgistused on ennetatavad!