Mürgistusennetusnädal

Terviseameti mürgistusteabekeskus on ellu kutsunud mürgistusennetusnädala, mis leiab aset igal aastal märtsi kolmandal nädalal.

Ennetusnädala eesmärk on juhtida inimeste tähelepanu enim muret valmistavatele mürgistusjuhtumitele ja nende põhjustele ning selgitada mürgistustest hoidumise võimalusi. Mürgistuspatsientidega puutuvad kokku peale ööpäev läbi avatud mürgistusinfoliinil 16662 nõustavate spetsialistide ka kiirabiteenistus ja haiglad.

2023. aastal raviti tervishoiuteenuse osutajate poolt Eesti Tervisekassa andmetel ligi 3000 patsienti. Mürgistusinfoliinil nõustati 4400 mürgistuskahtluse või õnnetuse tõttu pöördunud inimest, kellest umbes 30% suunatakse järgnevale konsultatsioonile perearsti juurde või raskematel juhtudel kiirabiga haiglasse. Enamasti ei ole siiski haiglasse pöördumist vaja, mistõttu ülejäänud 70% ulatuses saab mürgistusjuhtumiga pöördunud inimene jääda koju koos edasiste jälgimisjuhistega ja vajaliku jälgimisaja pikkuse hinnanguga. Tänu süsteemsele ennetustööle ja suurenenud teadlikkusele mürgistusinfoliinile helistamise võimalustest on tänaseks päevaks mürgistusega haiglasse pöördujate arv langustrendis ning enamasti piisab mürgistusohu tuvastamiseks ning esmaabi- ja jälgimisjuhiste saamiseks mürgistusinfoliini 16662 eksperdile helistamisest.

Lisainfo:

Mürgistusennetusnädalat peetakse alates eelmisest sajandist Ameerikas, 2019. aastast Eestis ja hiljuti on mürgistusennetusnädala käivitanud ka Ungari ja Moldova. Ennetusnädal toimub märtsi kolmandal täisnädalal, tulenevalt esimeste mürgistusteabekeskuste käivitamisest maailmas - viie- ja kuuekümnendatel aastatel Chicagos, Taanis, Hollandis. Mürgistusennetusnädala ellukutsumise eesmärk on tõsta inimeste teadlikkust mürgistustest, teadvustada mürgistusohtusid ja vähendada seeläbi mürgistusvigastuste arvu. Kõik mürgistused on ennetatavad!