
Laste mürgistused kodus
Kõige rohkem mittetahtlikke ja välditavaid mürgistusi on kuni 4-aastaste vanusegrupis ja sageli just alla 1-aastaste lastega.
- Väikelastel puudub oskus eristada ohtlikke ning ohutuid asju.
- Kõikjal meie ümber on palju lastele ohtlikke aineid, mille tegelikku ohtlikkust ei oska sageli ka täiskasvanud hinnata.
- Tihti alahindavad lapsevanemad oma laste leidlikkust, näiteks ronimisvõimet ja pakendi avamise oskust, kui on soov huvitavaid asju kätte saada.
Ligi 90% mürgistustest juhtub kodus
Mürgistusinfoliinil nõustati 2022. aastal 3929 mürgistusjuhtumit, millest ligi 90% juhtus kodudes. Ligi 40% mürgistusjuhtumitest toimus kuni 4-aastaste lastega (sh 240 õnnetust alla 1-aastaste lastega).
Üks sagedasi mürgistusinfoliinile tehtavaid kõnesid on seotud katlakivieemaldit sisaldavast vedelikust tehtud piimasegu või pudruga. Enamasti juhtub nii, et õhtul pannakse veekeedukann äädikhappe või muu kemikaaliga katlakivitöötlusesse ja hommikuks on see meelest läinud. Kui lapsele sellest veest putru või piimasegu tehakse, on lapsevanema mure suur. Loe siit katlakivieemaldiga seotud ohtudest ja esmaabist.
Alla 1-aastaste lastega juhtuvad sageli ka mürgistused, mille põhjustab 10 ml pudelis olev vedelik. Tavapäraselt helistab murelik lapsevanem, kes tahtis anda lapsele D-vitamiini tilku, kuid eksikombel haaras vale pudeli. Nii on lastele antud vitamiini asemel erinevaid eeterlikke õlisid, saialilletinktuuri, silmatilku, kõrvatilku, e-sigareti konteineri vedelikku ja muud. Lapsevanem tahab lapsele head, kuid eksimuse tõttu seab lapse tervise hoopis ohtu.
Kasulikku lugemist – kuidas hoida ära kodused mürgistused
- Hoiame ravimid ja väikepudelid lahus
- Hoiame ravimid ohutus kohas, lapse ravimeid eraldi
- Milliliitrid, milligrammid ja mõõdulusikad
- Hoiame katlakivieemaldaja piimasegust, hommikupudrust eemal
Vaata oma kodus ringi – kas oled loonud kodukeemia ja ravimite paigutuseks süsteemid, mis ei vea Sind alt, kui oled väsinud või on kiire! AgaMina interaktiivse kodu veebilehelt leiad erinevaid võtteid, kuidas tagada lapse jaoks ohutu kodune keskkond. Kõiki mürgistusi on võimalik ära hoida, kui kodused mürgistusohud läbi mõelda!
Mürgistuse kahtluse korral ära oota mürgistuse sümptomite ilmnemist!
- Mürgistuse kahtluse korral helista ööpäev läbi avatud mürgistusinfoliinile 16662.
- Kui laps on teadvuseta või ei hinga, helista kohe hädaabinumbril 112.
- Ära püüa lapsel oksendamist esile kutsuda! See võib põhjustada rohkem kahju kui head.
Mürgistusteabekeskus nõustab helistajaid telefonitsi konkreetse situatsiooniga toimetulekuks. Paljud lastega juhtuvad mürgistused on oma iseloomult kerge või keskmise raskusega ning nendega on võimalik toime tulla kodustes tingimustes. Samas võivad aga keskuse õed ja arstid soovitada kutsuda kiirabi või pöörduda lähimasse erakorralise meditsiini osakonda.
