Laste mürgistused kodus

Kõige rohkem mitte-tahtlikke ja välditavaid mürgistusi esineb kuni 4-aastaste vanusegrupis ja sageli just alla 1-aastaste lastega.

  • Väikelastel puudub oskus eristada ohtlikke ning ohutuid asju.
  • Kõikjal meie ümber on palju lastele ohtlikke aineid, mille tegelikku ohtlikkust ei oska sageli ka täiskasvanud hinnata.
  • Sageli alahindavad lapsevanemad oma laste leidlikkust, näiteks ronimisvõimet ja pakendi avamise oskust, kui on soov huvitavaid asju kätte saada.

Ligi 90% mürgistustest juhtub kodus

Mürgistusinfoliinil nõustati 2021. aastal 3657 mürgistusjuhtumit, millest ligi 90% juhtus kodudes. 40% mürgistusjuhtumitest toimus kuni 4-aastaste lastega (sh 227 õnnetust alla 1-aastaste lastega).

Alla 1-aastaste lastega juhtuvad sageli mürgistused, mille põhjustab 10 ml pudelis olev vedelik. Tavapäraselt helistab murelik lapsevanem, kes tahtis anda lapsele D-vitamiini tilku, kuid eksikombel haaras vale pudeli. Nii on lastele antud vitamiini asemel erinevaid eeterlikke õlisid, saialilletinktuuri, silmatilku, kõrvatilku, e-sigareti konteineri vedelikku ja muud. Lapsevanem tahab lapsele head, kuid eksimuse tõttu seab lapse tervise hoopis ohtu. 

Vaata oma kodus ringi – kas oled loonud kodukeemia ja ravimite paigutuseks süsteemid, mis ei vea Sind alt, kui oled väsinud või on kiire. AgaMina interaktiivse kodu veebilehelt leiad erinevaid võtteid, kuidas tagada lapse jaoks ohutu kodune keskkond. Kõiki mürgistusi on võimalik ära hoida, kui kodused mürgistusohud läbi mõelda!

Loe täpsemalt:

Mürgistuse kahtluse korral ära oota mürgistuse sümptomite ilmnemist!

  • Mürgistuse kahtluse korral helista ööpäev läbi avatud mürgistusinfoliinile 16662.
  • Kui laps on teadvuseta või ei hinga, helista kohe hädaabinumbril 112.
  • Ära püüa lapsel oksendamist esile kutsuda! See võib põhjustada enam kahju kui head.

Mürgistusteabekeskus nõustab helistajaid telefonitsi konkreetse situatsiooniga toimetulekuks. Paljud lastega juhtuvad mürgistused on oma iseloomult kerged või keskmise raskusega ning nendega on võimalik toime tulla kodustes tingimustes. Samas võivad aga keskuse õed ja arstid soovitada kutsuda kiirabi või pöörduda ise lähimasse erakorralise meditsiini osakonda.

laps kemikaalidega