Laste mürgistused kodus

Kõige rohkem n-ö välditavaid ehk mitte-tahtlikke mürgistusi esineb just kuni 3 aastaste vanusegrupis ja aina enam on mürgistusjuhtumeid alla 1-aastaste lastega.

  • Väikelastel puudub oskus eristada ohtlikke ning ohutuid asju.
  • Kõikjal meie ümber on palju lastele ohtlikke aineid, mille tegelikku ohtlikkust ka täiskasvanud sageli hinnata ei oska.
  • Sageli alahindavad lapsevanemad ka oma laste leidlikkust leidmaks vahendeid, et neid huvitavaid asju kätte saada (nt. võimet ronida, avada pakendeid jne).

Ligi 90% mürgistustest juhtub kodus.

Aasta jooksul juhtub Eestis umbes 6100 mürgistusõnnetust, mis vajavad haiglaravi. Mürgistusinfoliinil nõustati 2020.aastal ligi 4000 mürgistusjuhtumit, millest ligi 90%  juhtus kodudes. Neist 4000 mürgistusjuhtumist 1529 toimus kuni 3-aastaste lastega (sh üle 300 õnnetuse alla 1-aastaste lastega).

Viimase aasta jooksul on mürgistusinfoliini ekspertidel tulnud nõustada järjest rohkem alla 1-aastaste lastega juhtunud mürgistusi, mille põhjustajaks on 10 ml pudelis olev vedelik. Tavapäraselt on siis helistajaks murelik lapsevanem, kes tahtis anda lapsele D-vitamiini tilku, kuid eksikombel haaras vale pudeli. Nii on lastele antud vitamiini asemel erinevaid eeterlikke õlisid, saialilletinktuuri, silmatilku, kõrvatilku, e-sigareti konteineri vedelikku ja muud. Lapsevanem tahab lapsele head, kuid eksimuse tõttu seab lapse tervise hoopis ohtu.

Kõiki mürgistusi on võimalik ära hoida, kui kodused mürgistusohud läbi mõelda. 

Loe täpsemalt:

 

Mürgistuse kahtluse korral ära oota mürgistuse sümptomite ilmnemist

  • Mürgistuse kahtluse korral helista ööpäevaringselt mürgistusteabekeskusesse telefonil 16662. Kui laps on teadvuseta või ei hinga, helista kohe hädaabinumbril 112.
  • Ära püüa lapsel oksendamist esile kutsuda. See võib põhjustada enam kahju kui head.

Mürgistusteabekeskus nõustab helistajaid telefonitsi konkreetse situatsiooniga toimetulekuks. Paljud lastega juhtuvad mürgistused on oma iseloomult kerged või keskmise raskusega ning nendega on võimalik toime tulla kodustes tingimustes. Samas võivad aga keskuse õed ja arstid soovitada teil kutsuda kiirabi või pöörduda ise lähimasse erakorralise meditsiini osakonda.

laps kemikaalidega