Laste mürgistused kodus

Kõige rohkem mittetahtlikke ja välditavaid mürgistusõnnetusi juhtub kuni nelja-aastaste lastega ning sageli just alla üheaastastega.

  • Väikelastel puudub oskus eristada ohtlikke ning ohutuid asju.
  • Kõikjal meie ümber on palju lastele ohtlikke aineid, mille tegelikku ohtlikkust ei oska sageli ka täiskasvanud hinnata.
  • Tihti alahindavad lapsevanemad oma laste leidlikkust, näiteks ronimisvõimet ja pakendi avamise oskust, kui on soov huvitavaid asju kätte saada.

Ligi 90% mürgistustest juhtub kodus

Mürgistusinfoliinil nõustati 2022. aastal 3929 mürgistusjuhtumit, millest ligi 90% juhtus kodudes. Ligi 40% mürgistusjuhtumitest toimus kuni nelja-aastastega (sh 240 õnnetust alla üheaastaste lastega).

Üks sagedasi mürgistusinfoliinile tehtavaid kõnesid on seotud katlakivieemaldit sisaldavast vedelikust tehtud piimasegu või pudruga. Enamasti juhtub nii, et õhtul pannakse veekeedukann äädikhappe või muu kemikaaliga katlakivitöötlusesse ja hommikuks on see meelest läinud. Kui lapsele sellest veest putru või piimasegu tehakse, on lapsevanema mure suur. Loe siit katlakivieemaldiga seotud ohtudest ja esmaabist.

Alla üheaastaste lastega juhtuvad sageli ka mürgistused, mille põhjustab 10 ml pudelis olev vedelik. Tavapäraselt helistab murelik lapsevanem, kes tahtis anda lapsele D-vitamiini tilku, kuid eksikombel haaras vale pudeli. Nii on lastele antud vitamiini asemel erinevaid eeterlikke õlisid, saialilletinktuuri, silmatilku, kõrvatilku, e-sigareti konteineri vedelikku ja muud. Lapsevanem tahab lapsele head, kuid eksimuse tõttu seab lapse tervise hoopis ohtu. 

Kuidas hoida ära kodused mürgistused? Kasulikku lugemist leiad siit:

Huvitavat ja õpetlikku kuulamist Postimehe otsesaatest 18. aug 2023: Kui ohtlik on üllatuslikult alanud seenehooaeg, miks suur osa mürgistusõnnetustest juhtub just väikelastega (nii toas kui looduses), kuidas hoida ära kodused õnnetused, millal kiirustada mürgistuse kahtluse korral EMOsse ning millal helistada infotelefonile 16662.

Vaata oma kodus ringi – kas oled loonud kodukeemia ja ravimite paigutuseks süsteemid, mis ei vea Sind alt, kui oled väsinud või on kiire! AgaMina interaktiivse kodu veebilehelt leiad erinevaid võtteid, kuidas tagada lapse jaoks ohutu kodune keskkond. Kõiki mürgistusi on võimalik ära hoida, kui kodused mürgistusohud läbi mõelda!

Kui kahtlustad mürgistust, ära jää ootama sümptomite ilmnemist!

  • Mürgistuse kahtluse korral helista ööpäev läbi avatud mürgistusinfoliinile 16662.
  • Kui laps on teadvuseta või ei hinga, helista kohe hädaabinumbril 112.
  • Ära püüa lapsel oksendamist esile kutsuda! See võib teha rohkem kahju kui head.

Mürgistusteabekeskus nõustab helistajaid telefonitsi konkreetse situatsiooniga toimetulekuks. Paljud lastega juhtuvad mürgistused on oma iseloomult kerge või keskmise raskusega ning nendega on võimalik toime tulla kodustes tingimustes. Samas võivad aga keskuse õed ja arstid soovitada kutsuda kiirabi või pöörduda lähimasse erakorralise meditsiini osakonda.