Mürgistused kemikaalidest

Igal aastal pöördub mürgistusinfoliinile ☎️ 16662 üle tuhande inimese, kes on kokku puutunud erinevate kemikaalidega. Ligi 300 neist juhtumitest on toimunud tugevalt söövitava kemikaaliga. Igal aastall on 30-50 nõustamist tundmatu kemikaaliga mürgistusest, mis oli oma õigest pakendist valatud märgistamata või teisiti märgistatud taarasse. Lastel juhtus eelmisel aastal kokku ligi 500 kemikaalidest tulenevat mürgistust, millest 67 leidis aset alla aastase lapsega.

Kui muidu on olmekeemia mürgistused levinud kõige rohkem väikelaste seas vanuses 1-3 aastat, siis valest pakendist tingitud mürgistused on levinud pigem täiskasvanute seas.

Miks on kemikaalide hoiustamiseks ümber valamine/märgistamata nõusse jätmine ohtlik?

  • Teised ei tea, mis kirjadeta pudelis sisaldub ja ka kallaja ise võib unustada. Originaalpudelil on alati märgistus aine ohtlike omaduste kohta, mis juhuslikult võetud pakendil puudub või on isegi eksitav. Sellise kemikaali kogemata neelamisel puuduvad andmed aine keemilise koostise ja söövitavate omaduste kohta, mis raskendab õige meditsiiniabi osutamist.
  • Inimesel võib küll meelde tulla näiteks, et pudelis oli põrandapesuvahend, taimekaitse vahend, välispidine veterinaarravim, aga selline üldine grupeerimine ei anna piisavalt infot mürgistuse raskusastme ja kõige õigema ravitaktika määramiseks.
  • Paljud pesuained lõhnavad magusalt ning meenutavad värvilt ja konsistentsilt mahla, joogikontsentraati või smuutit.
  • Mitte kõik mürgised ained ei maitse halvasti – eluohtlik etüleenglükool (antifriis), ka dietüleenglülool (pidurivedelik) on magus ja enamasti ka värviline.
  • Joogipudelisse kallamine annab teistele vale signaali turvalisusest. Värviline vedelik limonaadipudelis = limonaad?
  • Tugeva janutundega või ka alkoholijoobes inimene võib haarata riiulilt või laualt esimese läbipaistva vedelikuga pudeli või klaasi ja juua mitu lonksu enne kui valet maitset tunneb.
  • Tootja väljastab söövitavaid aineid enamasti lapsekindla korgiga.
  • Kallates toote ümber suvalisse pudelisse see kaitse puudub ja uudishimulik laps avab pudeli kiiresti.
  • Kõige levinum mürgituse põhjustaja on märgistamata kemikaal, mis on veekeedukannu jäetud katlakivieemaldaja lahus. Kemikaali kannu pannes tuleks see alati mingil arusaadaval moel märgistada, et vältida kemikaalilahuse joomist või selle kasutamist toiduvalmistamisel.

 

Chemicals at home