Marjad

Looduses liikudes kätte sattunud marjade söömisest tingitud kõnede hulgas on esirinnas kõned, kus mures lapsevanem soovib nõu saada lapse poolt metsas ärasöödud "punasest marjast". Tasub tähele panna, et mitte kõik punased (ega sinised) marjad metsas pole mürgised. Õigeks nõuandeks on vajalik alati ärasöödud mari helistajal endal tuvastada.

Ent kõige sagedasemad mürgimarjade kõned puudutavad meie piibelehe-  ja ussilaka marju, mille puhul kuni 5 marja söömine tervisehädasid ei põhjusta.

Hilissügisel tekib aga suurem mure lumemarjade söömisest. Tõsi, ühtegi rasket mürgistust pole lumemarjade söömisest veel teada, ent nende söömine võib põhjustada kõhuvalu, oksendamist ja kõhulahtisust. Saponiinid mõjuvad paikselt ärritavalt just seedetraktile. Kelidoniini alkaloididel on kesknärvisüsteemi pärssiv toime, kuid selle toime olulisus antud mürgistuse puhul on ebaselge. Taimemahl võib põhjustada ka naha ja silmade ärritust.

Ent õnneks on antud marjad ebameeldiva maitsega ja lapsed neid palju ei söö. Kuid ohtlikuks võib osutuda juba enama kui viie marja söömine. Õnnetusjuhtumi puhul helista infoliinile 16662 riskide tuvastamiseks ja vajalike tegevuste teada saamiseks.

 

lumemari