Kevadised hoiatused

koristamisest mürgstusHoolimata möödunud talvest, vaibuvast viirusest ja sõjast lõuna pool saabub kevad Eestis nii nagu alati. Selleks, et kevadised toimetused kulgeksid edukalt ja ei tooks kellelegi täiendavat muret, tuletame meelde ettevaatusabinõusid igapäevaste tegevuste juures.

Kevadine suurpuhastus

Koristades kemikaalidega kasutage ka kaitsevarustust – kummikindaid, pihustatavate vahendite puhul ka maski. Kasutage pihustatavaid ja tugeva lõhnaga aineid ainult hästiventileeritud ruumis või hoidke akent lahti. Enne tarvitamist lugege kasutusjuhendit pakendilt.

Erinevad puhastusvahendid ei ole mõeldud omavahel segamiseks. Tekkida võiv keemiline reaktsioon ei paranda aine puhastusvõimet vaid pahatihti muudab segu hoopis kasutajale või ka kasutatavale pinnale ohtlikuks. Näiteks kokku kallatud kloori sisaldavad aluselised vannitoa puhastusvahendid ja happeline puhastusvahend tekitavad terava lõhnaga ja hingamisteid ärritava kloorgaasi. Tavaline alus ja hape koos aga palju nahka ärritavat vahtu. Vältige kasutamiseks lahustatud ainete jätmist suvalistesse anumatesse – keegi võib need lauale jäetud joogi pähe ära juua. sama reegel köögis masinate katlakivieemaldust tehes - märgistage töötluses olev masin!

Kuuride, garaazide ja panipaikade koristamisel tuleks samuti kokku korjata kõik tundmatud ja ilma kirjadeta kanistrid ja pudelid millest keegi ei mäleta, mida need sisaldama peaksid ja ära viia iga kohaliku omavalitsuse juures paiknevasse ained ohtlike jäätmete kogumispunkti. Tähelepanu tuleb pöörata ka talveks suvilatesse või õuemajadesse jäetud rotimürgile - nüüd kus pere jälle suvilas ja lapsed uudistavad, mis talvega muutunud, tuleks taldrikud ahvatlevate värviliste terakestega riiulite ja kappide alt kokku korjata ja mürk likvideerida nii, et ei lapsed, koduloomad ega linnud seda kätte ei saaks.

Jäätmete põletamine on kevadine murekoht ka infoliinil 16662. Inimesele on kõige ohtlikum vanade riiete põletamine majade küttekolletes. Riietest eriti puuvillane riie, ent ka ka plastik, poroloon, penoplast tekitavad põlemistulemusena tsüaniidgaasi, mis on kinnises ja halva ventilatsiooniga ruumis põhjus hapnikupuuduseks, peavaluks ja halvimal juhul teadvusekaotuseks. Mõjudes oluliselt kiiremini kui vingugaas.

Koristamistuhinas ei tohi unustada pere kõige väiksemaid – kapist välja võetud vahendid peavad olema lapse haardeulatusest väljas ja teda ei või nendega üksi jätta. Erinevaid kemikaale ei tohi jätta lahtiselt seisma, vaid peale kasutamist kork kohe tagasi keerata – see ei takista üldiselt last pudelist ainet kätte saamast, kuid aeglustab tempot millega see kätte saadakse ja annab vanemale lisasekundid sekkumiseks.

Kui siiski juhtub kemikaalide kasutamisel õnnetus siis tutvuge esmaabi võtetega ja helistage nõu saamiseks infoliinile ☎️ 16662!

Kui kord juba suurem koristamine ette võetud, siis tasuks üle vaadata ka esmaabikarbid ja ravimikapid ning sealt leitud aegunud ravimid apteeki tagasi viia. Nii on kindel, et need utiliseeritakse õigesti ja ei pääse keskkonda mürgitama.

mürgistused väetistega 

Aiatööd

Ent aiaski ootab kevadeti palju toimetamist ja jälle tuleb tähele panna, et lapsed ei saaks kätte lilleväetisi ega taimekaiste vahendeid. Samuti tuleks lapsele selgitada, mis peenarde peal kasvab. Iga peenrast või selle lähedalt leitud rohelist lehte ei tohi suhu pista, vaid peab ikka loa saamiseks enne täiskasvanule näitama. Ka siis, kui lapsed on saadetud aiast murulauku või sibulapealseid tooma tasuks ikka toodule enne selle salatisse või võileivale hakkimist tähelepanelik pilk peale visata. Igal aastal pöördub infoliini 16662 poole inimesi kellel sedasi mingid muud rohelised lehed – sagedamini nartsissi või siniliilia omad, toidu sisse sattunud ja halvemal juhul ka juba ära söödud.

Tasuks meeles pidada, et söömisel põhjustavad kõik kevadised sibullilled seedetrakti ärritust. Kõige väiksematel võib ka lillelehtedega mängimine põhjustada nahapunetust ja valulikkust. Mittesöödava taime söömise puhul tuleb kõigepealt lapse suu ja taimemahlaga kokku puutunud nahk pesta. Seejärel helistada infoliini telefonil 16662 , kus saab juba täpsemalt arutada mis taime ja kui palju söödi ja kas ja mida sel puhul veel tegema peaks.

Esimene seenehooaegGyromitra esculanta

Kevadel algab ka esimene seenehooaeg – metsa ja mõnel pool ka aedadesse ilmuvad kevadseened – kevadkogritsad, mürklid ja kurrelid. Enne kui neid söömiseks korjata, peab olema kindel, mis seenega täpselt on tegemist. Kui mürklit võib tarvitada toiduks värskelt praetuna, siis korralikult kupatamata kevadkogritsa söömine lõppeb mürgistusega. seenetoidu valmistamisel on oluline tagada ruumis hea ventilatsioon! Kevadkogritsast (pildil) võib kokk saada mürgistuse ilma seent maitsmata!

Seenemürgistuse kahtlusega helistada mürgistusteabe infoliinile 16662 edasiste juhiste saamiseks ning üsna tõenäoliselt vajad kiireks abiks ka aktiivsütt.