Mürgistusteabekeskus osales viimaste aastakümnete suurimal kriisiõppusel CREVEX2023

Avaldatud:

Septembrikuu viimast nädalat ilmestas infoliinil 16662 jätkuvate seenemürgistuskõnede ja seenemürgistuste ennetuskampaania kõrval viimaste aastakümnete suurim kriisiõppus CREVEX2023. 28.–29. septembril osalesime mürgistusteabekeskuse meeskonnaga Terviseameti kriisistaabi töös. Nii saime võimaluse kogeda hädaolukorras tegutsemist ning parandada valmisolekut mistahes tervistkahjustava sündmusteahela käivitumisel tulevikus.

Stsenaariumi kohaselt põrkasid Muugal kokku ohtlikke kemikaale vedanud rongid ning lendasid õhku läheduses olnud õlimahutid. Suurõppusest tasub igaühel meelde jätta ohuala elanikele saadetud teavituse sisu: Aknad-uksed tuleb sulgeda, kui õhus levivad ohtlikud kemikaalid, ja välja lülitada ventilatsioon. Lisaks kutsume üles mürkainete õhus levimise korral püsima võimaluse korral siseruumides ning jälgima enda tervist nii õnnetuse päeval kui ka lähiajal. Ägedast kokkupuutest mürkaineid sisaldava gaasiga annavad märku pearinglus, -valu, iiveldustunne, hingamisraskused. Kui ärritavaid gaase on sisse hingatud, siis tuleb enesetunnet jälgida veel paari järgneva nädala jooksul. Kui tekib köha, õhupuudus, palavik, siis tuleb pöörduda arstile.

Telefoni tasub juba täna salvestada mürgistusinfoliini number 16662, et mistahes mürgisest ainest (on see siis kemikaal, ravim või loodusest pärit ohuallikas – mürgine seen või mari) tingitud mürgistuskahtluse või õnnetuse korral oleks kergem kiiresti nõu ja õiget tegutsemistaktikat küsida.

Mürgise aine sissehingamise sümptomitest ja esmaabist saab lisaks lugeda siit meie kodulehelt https://www.16662.ee/et/esmaabi/sissehingatud-murgine-aine