Salvesta mürgistusinfoliini number 16662 enda ja lähedaste telefonidesse!

Avaldatud:

Äreval ajal on paljud meist väga mõistlikult varunud kriisivarusid: toitu, ravimeid, kemikaale, patareisid jm. Lastega peredes ja ka vanavanematel tasub läbi mõelda, kuidas varusid hoiustada, et hädavajalikust ei saaks ohuallikas. 

Kutsume üles salvestama mürgistusinfoliini numbrit 16662 enda ja oma lähedaste telefonidesse! Vabal ajal uuri sama numbriga kodulehte 16662, et oskaksid võimalikke mürgistusohte ette näha ja teaksid, kuidas õnnetuse korral käituda.

Eestis juhtub igal aastal üle 5000 mürgistusõnnetuse, mis jõuavad tervishoiutöötajateni. Kuigi kodu peaks olema meie kindlus, juhtub 90% mürgistusõnnetustest just seal. Sageli satuvad õnnetustesse väikelapsed, kes õpivad maailma tundma muuhulgas maitsmismeele kaudu. Keskmisest rohkem juhtub õnnetusi ka eakatega. Enamus mürgistusi on aga tüüpilist laadi ning neid teades on õnnetusi lihtne ennetada.

Ravimite koht on ravimikapis!

Suur osa mürgistusõnnetusi juhtub ravimitega. Põhjus: vale ravimi võtmine või ravimi üleliigne manustamine. Ohutuse tagamiseks on ravimeid kasulik hoida ainult täiskasvanutele kättesaadavas kohas. Kõige ohutum ravimite hoidmise koht on lukustatav ravimikapp. Kui kriisiks varutud ravimid sinna ära ei mahu, tasub leida mõni muu turvaline koht, näiteks laste haardeulatusest kõrgemal asuv kapp.

Ravimeid kappi paigutades tasub mõelda ka olukorrale, kui ravimi haarajal on kiire ja ollakse väsinud. Ravimeid ajavad segi ka noored täiskasvanud. Ravimikappi korrastades tasub märgata ka ravimi aegumistähtaega ja selle saabumisel viia aegunud ravimid tagasi apteeki. Seda saab teha tasuta ning ravimeid võtavad vastu kõik apteegid.

Selleks, et täiskasvanud ravimite seas paremini orienteeruks, tasub vältida erinevate ravimilehtede ühte ravimikarpi panemist. Samuti ei tasu ravimilehti lahtiselt hoida, sest need lähevad väga lihtsalt omavahel segamini. Ravimite topelt koguses võtmise vältimiseks tasub ravimid valmis panna ravimijaoturisse, mis samuti tuleks hoida lastele kättesaamatuna.

Kemikaalide hoiustamine tuleb läbi mõelda!

Kemikaalimürgistusi on mitmesuguseid, aga kindel retsept mürgistuseks on kemikaali limonaadi- või veepudelisse ümbervalamine. Eriti ohtlik on seejuures 30% äädikas, sest ka üks lonks võib tekitada söövituse. Tark on koju osta vaid 10% äädikat, millega õnnetusse sattumisel kogeb inimene vaid mööduvat limaskesta ärritust.

Kemikaalidki tasub hoiustada nii, et lapsed neid kätte ei saaks. Eriti põnevad on lastele magusa lõhna ja värviliste pudelitega pesuvahendid ning pesugeelkapslid. Viimased on väga ohtlikud väikelastele, sest kapsel puruneb kergesti ja seal olev vahend on söövitava toimega.

Kemikaalide paigutamist ja kasutamist tasub ka täiskasvanud pereliikmetele selgitada. Mõne aja eest saime näiteks teate eakast, kes arvas, et pesugeelkapsel on moodne salatikaste ning serveeris seda toidulaual. Selliste olukordade vältimiseks tasub veenduda, et lähedased teavad, millega on tegu, kui majapidamisse satub mõni uus vahend.

Patareid olgu kindlas kohas!

Patareidest on rõõmu mänguasjades ja elulist abi taskulampides, kuid inimkehas põhjustavad need hävingut. Eriti ohtlikud on pisikesed ja süütuna näivad nööppatareid, mis vedelikuga kokku puutudes tekitavad ajas süveneva söövituse. Tagajärjed võivad olla väga karmid. Seega tasub alati jälgida, et nii pakendis kui pakendita, uued ja kasutatud patareid oleksid väikeste sõrmede haardeulatusest väljas. Samuti tasub üle vaadata, et koduste seadmete patareikatted oleksid kõvasti kinni.

Pisikesest pudelist võib tulla suur õnnetus!

Kodudes leidub 10 ml suuruseid pudeleid, mis võivad sisaldada nii ravimeid, silmatilku, taimekaitsevahendit, eeterlikku õli, e-sigareti täitevedelikku kui ka palju muud. Taolisi pudeleid ei tasu koos hoiustada, sest mürgistusteabekeskuse kogemus näitab, et sage mürgistuse põhjus on soovitud pudelikese asemel vale haaramine ja kasutamine. Eriti tähelepanelikud peavad olema väikelaste vanemad, sest beebide D-vitamiin on mitmete mürgistust tekitavate ainetega äravahetamiseni sarnases pudelis.

Mürgistuskahtluse või õnnetuse korral helista 16662!

Mürgistuse või selle kahtluse korral tasub alati helistada mürgistusinfoliinile 16662, kus kogenud nõustajad aitavad välja selgitada olukorra ohtlikkuse ja leida õige lahenduskäigu. Infoliin on anonüümne ja avatud ööpäev läbi. Mürgistusinfoliini number 16662 tasub telefoni salvestada esimesel võimalusel, sest õnnetuse hetkel ei pruugi õige number meenuda. 

Mare Oder

Mürgistusteabekeskuse juht