Seedripähklite söömine võib põhjustada mööduvaid maitsemuutusi

Seedripähklid on seedermänni Pinus sibericus, P. armandii, P. koraiensis jne seemned, mis sisaldavad ohtralt valke, küllastamata rasvhappeid, vitamiine ja mikroelemente.

2001.a. kirjeldati esmakordselt seedripähklite söömisele järgnenud maitsetunde häiret (ingl.k - pine mounth syndrome), mis väljendus kibedas metallimaitses suus.

Maitsehäire tekkib 1-3 päeva peale pähklite söömist ja kestab kuni 2 nädalat, möödudes ilma ravi vajamata.

Infoliinile 16662 helistanute seas on kõige pikemaajaliseks maitsemuutuse ajaks teatatud 3 nädalat. Maitsehäire tekkemehhanism on ebaselge ja vähe uuritud. Võimalikuks peetakse, et sümptomid on põhjustatud oksüdatiivse stressi toimel lipiidide lagunemisel tekkivatest triglütseriididest. Kaebusi on põhjustanud nii 10-15 söödud pähklit kuni 200gr pähkleid. Mõned patsiendid on kaevanud peale seedripähklite söömist kõhuvalu ja iiveldust. Kaebusi on põhjustanud seedripähklite tarvitamine nii toorelt, röstitult kui töödeldult (pesto koostises). Ühel juhul kirjeldati, et kaebusi põhjustanud pähklid nägid välja "oksüdeerunud". Saastatust pestitsiidide ega raskemetallidega ei tuvastatud, samuti ei esinenud kaebusi põhjustanud pähklitel seeninfektsiooni.