Kevadkogrits

Kogritsad on värskelt mürgised – toorelt praetud või mikrolaineahjus valmistatud seened tekitavad mürgistuse. Kogritsad on söödavad vaid pärast korduvat kupatamist. Oluline on seeni keeta hästi ventileeritud ruumis, sest kogritsate kupatamisel lenduvad aurud on ohtlikud.

Mürgistusest märku andvad sümptomid ilmnevad 6–24 tundi pärast seente söömist või 2–8 tundi pärast seenekeeduaurude sisse hingamist. Sümptomid on iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, kõhuvalu. Lisaks võib tekkida uimasus, nõrkus, peavalu.

ESMAABI:

Kõik tooreid või nõuetekohaselt töötlemata kevadkogritsaid söönud isikud vajavad jälgimist haiglas.

Keetmisaurusid sisse hinganud isik tuleb kohe välja viia aurusid täis köögist ja tagada värske õhu juurdevool. Olukorra täpsustamiseks ja edasisteks käitumisjuhisteks helista mürgistusinfoliinile 16662!

Varusta oma kodu aktiivsöega! Aktiivsüsi ei aita küll kõikide mürgistuste korral, ent on efektiivne seentest tekkinud mürgistuste esmaabiks. Pea meeles, et aktiivsüsi on ravim nagu iga teinegi ja seda ei tohi manustada igaks juhuks – aktiivsöelgi on nii vastunäidustused kui ka kõrvaltoimed. Enne aktiivsöe sissevõtmist pea nõu mürgistusspetsialistiga infoliinil 16662!

kevadkogrits