Seened ja alkohol

Tegemist on enamasti söögiseentega, mille toksilisus ilmneb vaid siis, kui seentega koos tarbitakse alkoholi – enne ja/ või kuni 72 tundi pärast seente söömist. Mürgistust ei ilmne, kui seeni süüakse alkoholi joomata. 

Koos alkoholiga põhjustavad mürgistuse järgmised seened:

  • Tamme-kivipuravik (Boletus luridus; al. 2015. a Suillellus luridus)
  • Nuijalg-lehtrik (Clitocybe clavipes)
  • Soomusmampel (Pholiota squarrosa)
  • Mõningad heinikulised, nt kuldheinik (Tricholoma aurantium)
  • Kurrel ehk sõrmkübarseen (Verpa bohemica)
  • Voldiline tindik (Coprinus atramentarius)
  • Mürklid (Morchella)

NB! Alkoholi sisaldavad ka laialdaselt kasutatavad tooted – köhasiirupid, tervist turgutavad toonikumid, ravimtaime tinktuurid. Isegi väga väike etanooli annus koos nimetatud seentega võib tundlikel inimestel põhjustada mürgistussümptomeid.

Organismi reaktsiooni intensiivsus on proportsionaalne söödud seente ja tarvitatud alkoholi koguse ning kahe sündmuse vahelise ajaga. Toime algab enamasti 5–10 minutit pärast alkoholiga kokkupuudet ning kestab keskmiselt 2–4 tundi. Sümptomid kergest kuni raske mürgistuseni on järgmised: iiveldus, tuikav pea ja kael, peavalu, hingeldus, higistamine, südamepekslemine, tahhükardia, hüpotensioon, uimasus, nõrkus, segasusseisund, südame rütmihäired, valu rinnus, kardiovaskulaarne kollaps (südame ja veresoonkonna tegevuse seiskumine), kooma.

Mürgistuskahtluse korral helista infoliinil 16662 ning järgi antud juhiseid! Kui tekivad ainult kerged sümptomid nagu näo õhetus ja iiveldus, võib kannatanu jääda koju usaldusväärse isiku hoolde. Kannatanut tuleks jälgida järgmised 6 tundi. Kui enesetunne halveneb või esinevad raske mürgistuse tunnused, tuleb minna haiglasse.

naine seenekorviga