Lapse poolt mistahes alkoholi- ja tubakatoodete alla neelamise korral tasub igal juhul konsulteerida mürgistusinfoliiniga 16662. Soovitatav on hoida käepärast mürgistuse põhjustanud aine/ toote pakend, et täpsustada toote koostist.
Õnneks sisaldavad tänapäeval vaid vähesed süütevedelikud metanooli, ent ka etanool on lapse tervisele ohtlik. Näiteks on üle 0,5 promillise joobe ehk 1 ml/kg 40% viina, 4 ml/kg 10% veini ja 8 ml/kg 5% õlle joomine põhjustanud lapsele selgeid mürgistusnähte. 0,2-promilline joove võib põhjustada lapsele ohtlikku hüpoglükeemiat, kus veresuhkru sisaldus langeb ohtlikule tasemele. Kolmas grupp süütevedelikke on petrooleumitooted, mis tekitavad tõsiseid seedetraktihäireid. Loe süütevedelikega seotud ohtudest lisaks siit.
Sigarettide, snusi padjakeste (ka tubakavabade), e-sigareti täitevedelike, nikotiininätsude mürgisus oleneb nende nikotiinisisaldusest. Ent üldiselt sisaldab 1 sigaret 15-20mg nikotiini, mis võib põhjustada väikesel lapsel tõsist mürgistust. 1 sigarett või snusi padjake, üle 3 sigaretikoni, 1 sigarikoni, mistahes nikotiini padjake, näpuotsatäis nuusktubakat või mistahes kogus nikotiini sisaldavat närimiskummi, e-sigareti täitevedelikku võib põhjustada mürgistussümptomeid. Sagedasemad mürgistussümptomid on iiveldus, oksendamine, kõhuvalu ja suurenenud süljeeritus. Raske mürgistuse korral on võimalikud meeltesegadus, ärrituvus, unisus, krambid ja teadvusekaotus ja siis tuleb helistada 112. Loe nikotiinitoodetega seotud ohtudest lisaks siit.
Suvepidudel juhtub vahel, et seebimullide puhumise asemel võtab laps kogemata lonksu seebimullitaja vedelikku. Seebilahus võib tekitada seedehäireid, kuid süsteemset mürgistust ei põhjusta. Esmaabiks tuleb loputada suu ning anda lahjendamiseks ja vahu tekkimise vältimiseks lonkshaaval puhast vett juua. Halva maitse eemaldamiseks ja võimaliku vahu sidumiseks anda ka süüa. Soovitatav on jälgida lapse enesetunnet paari järgneva tunni vältel ning sel ajal vältida aktiivseid tegevusi. Uinaku ajaks panna laps külili asendisse. Kui vedelikku on neelatud rohkem ja tekib köha, tugev oksendamine, siis kutsuda kiirabi.
Jõulust jaanini ja sealt aasta lõpuni tasub meeles hoida – kuidas pidada peod ja veeta pühad nii, et mürgistus neid ei rikuks. Siit videost saad üle vaadata põhitõed ohutu peo pidamiseks.